Справа № 212/2939/16-а
2-а/212/85/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2016 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Борис О.Н., з участю секретаря Хазієвої Т.В., сторони у справі: позивач - ОСОБА_1, відповідач - Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
20 травня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язати здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01 січня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р., № 763 від 30.09.2015 року та № 1013 від 09.12.2015 року згідно з вимогами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 01.04.2016 р. № 18-128 вих16 в розмірі 90% місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати, а також зобов'язати здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що з 18 березня 2003 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області правонаступником якого є Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію за вислугу років згідно закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми середньої заробітної плати.
07 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надав довідку прокуратури Дніпропетровської області від 01.04.2016 року за № 18-128 вих16 про підвищення заробітної плати на посаді прокурора Софіївського району Дніпропетровської області відповідно до Постанов КМУ № 505 від 31.05.2012 р. та № 1013 від 09.12.2015 р.
За результатами розгляду звернення, ОСОБА_1 отримав відмову, яку відповідач мотивував тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України, зокрема «Про прокуратуру», тому з 01.06.2015 р. пенсія в порядку та на умовах, визначених законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а зазначене рішення необґрунтованим, незаконним та таким, що підлягає скасуванню, за захистом своїх порушених прав позивач змушений звернутися до суду.
Позивач направив суду заяву в якій просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
14 червня 2016 року на адресу суду надійшло письмове заперечення відповідача проти заявлених позовних вимог ОСОБА_1, позовні вимоги не визнають в повному обсязі, просять в позові відмовити.
Свої заперечення відповідач обґрунтував тим, що на момент призначення пенсії позивачу редакція Закону України «Про прокуратуру» передбачала здійснення перерахунку пенсії призначених працівникам прокуратури, зокрема ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено у наступній редакції «умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Аналогічну норму містить ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ п. 20 ст. 86 Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 в повному обсязі скасовано підстави та порядок проведення перерахунку «спеціальних» пенсій, шляхом виключення п. 4 постанови КМУ від 31.05.200 р. № 864 скасовано підставу здійснення перерахунку - підвищення окладів працюючих працівників (державних службовців), а також шляхом внесення змін до п. 5 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 виключено право на звернення пенсіонера із заявою та відповідною довідкою для здійснення перерахунку.
Крім цього, в своїх запереченнях відповідач посилався на те, що 01.04.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, згідно якого у пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» передбачено, що у разі неприйняття 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
За змістом ця правова норма чітко визначає подію з настанням якої припиняють свою дію норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». При цьому, поняття «пенсійне забезпечення» включає в себе як поняття «призначення пенсії», так і поняття «перерахунок пенсії».
На підставі зазначеного, відповідач вважає, що Криворізьким північним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, правомірно та обґрунтовано відмовлено в перерахунку пенсії позивачу у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, у яку включені всі види оплати праці та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505, а тому позов вважають безпідставним та просять відмовити у його задоволенні в повному обсязі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані письмові заперечення відповідача, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У контексті з положеннями ч. 1 ст. 6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Стаття 171 КАС України зазначає, що під час вирішення питання щодо визнання оскаржуваного акту протиправним, суд адміністративної юрисдикції вирішує питання щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили оскаржуваних нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 162 КАС України встановлено, що одним зі способів захисту порушених прав позивача по справі є визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень.
При цьому протиправність полягає у незаконності чи невідповідності іншому правовому акту з вищою юридичною силою.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_1 з 18 березня 2003 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області правонаступником якого є Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (зі змінами), у розмірі 90% від суми середньої заробітної плати, про що свідчить довідка в матеріалах справи (а.с. 11).
Як встановлено, 07 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 01.04.2016 року за № 18-128 вих16 про підвищення заробітної плати на посаді прокурора Софіївського району Дніпропетровської області (а.с. 9).
15 квітня 2016 року ОСОБА_1 отримав рішення Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (надалі по тексту оскаржуване рішення), яким позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України, зокрема «Про прокуратуру», тому з 01.06.2015 р. пенсія в порядку та на умовах, визначених законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. В разі незгоди з рішенням органів Пенсійного фонду України позивачеві було запропоновано оскаржити його в органах вищого рівня або в судовому порядку (а.с. 10).
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Судом встановлено, що позивач працював в органах прокуратури, на час звернення за призначенням пенсії його загальний стаж становив понад 36 років 08 місяців 01 день, стаж в органах прокуратури 22 роки 07 місяців 01 день.
Частиною 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в цій же редакції встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 р. «Про внесення змін до Закону України» «Про прокуратуру») призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
На підставі ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Таким чином, положення законодавства України, в редакції, що діяло на час виникнення права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, гарантувало право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру».
У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначено, що Конституція України виділяє певні категорії громадян, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни. Які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у збройних сила. України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо. Зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
31.05.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року.
Таким чином, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІ не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст. 50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІ), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії. Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
Виходячи із зазначеного, суд погоджується з доводами позивача, що ОСОБА_1 перебуваючи на обліку в Криворізькому північному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримуючи пенсію, звернувся до відповідача з відповідною заявою саме про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області про заробітну плату, а тому не підпадає під коло працівників прокуратури, яким пенсія - призначається. При цьому, суд не бере до уваги посилання представника відповідача про те, що з 01.06.2015 р. норми щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, що призначалися на підставі ЗУ «Про прокуратуру», втратили чинність у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення усіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, а відтак ОСОБА_1 на підставі чинного законодавства не має права на перерахунок пенсії, оскільки, як вже вказувалося вище, таке право було надане йому з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а відтак не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії та ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, з огляду на вищевказане, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 18, 94, 99, 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» протиправними.
Зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 призначену пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р., № 763 від 30.09.2015 р. та № 1013 від 09.12.2015 р. згідно з вимогами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 01.04.2001 р. № 18-128 вих16 в розмірі 90% місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.
Допустити постанову суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Постанова набуває чинності після спливу вказаного строку на її оскарження.
Суддя: О. Н. Борис