Справа № 550/514/16-к
Провадження №1-кс/550/102/16
У Х В А Л А
Іменем України
17 червня 2016 року
Слідчий суддя Чутівського районного суду Полтавської області Ланна Я.О., при секретарях Литвин А.С., Тертичній Н.Ю., розглянув у судовому засіданні клопотання начальника Чутівського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області Рябовола О.О. про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства ПП. «Агромаш», -
В С Т А Н О В И В :
30.05.2016 р. начальник Чутівського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області Рябовол О.О звернувся із клопотанням про проведення документальної позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства ПП. «Агромаш» за 2015 рік.
Клопотання обґрунтоване тим, що Кобеляцькою місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 42016170000000109 від 28.03.2016 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що ПП «Агромаш» мало здійснити відрахування податку з доходів фізичних осіб при розрахунках за орендну плату земельних часток (паїв) із 108 орендованих у населення земельних часток (паїв) загальною площею 561,4 га, однак згідно інформації Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області, сума сплати вищевказаного податку по ПП «Агромаш» станом на 29.02.2016 складає 0.00 гривень.
Для встановлення наявності боргу зі сплати ПДФО за оренду земельних часток (паїв) за період 2015 року в ПП «Агромаш» та питання своєчасності здійснення сплати суми вищевказаного податку необхідно проведення перевірки цього суб»єкта господарювання, яку прокурор просить призначити в межах вказаного кримінального провадження.
До клопотання доданий витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 42016170000000109, внесеного за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, в рамках якого подається клопотання.
Представники ПП. «Агромаш» та фіскальної служби не заперечували проти задоволення клопотання.
Заслухавши надане прокурором обґрунтування клопотання, думку представників ПП. «Агромаш», фіскальної служби, та дослідивши матеріали клопотання, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.
Як вбачається із матеріалів подання на даний час у слідства є підстави вважати, що посадові особи ПП «Агромаш» упродовж 2015 року здійснили розтрату коштів, які були відраховані з орендодавців земельних часток (паїв) при виплаті орендної плати за землю, як податок з доходів фізичних осіб у великих розмірах, а саме на суму понад 200 тис. грн.
Так, згідно наявної інформації Карлівської ОДПІ ГУ ДФС. У Полтавській області сума сплати вищевказаного податку по ПП «Агромаш» станом на 29.02.2016 складає 0.00 гривень. За повідомленням фіскальної служби наявні засоби технічного та програмного забезпечення обліку ПДФО, що використовуються на рівні територіальних підрозділів ДФС України, не передбачають можливості визначення заборгованості з ПДФО при розрахунках за орендну плату земельних часток (паїв), з огляду на непередбаченість чинними нормативними документами обліку в інформаційних картках платника податку як нарахувань по ПДФО так і призначення податку, що зазначається у платіжних документах, які надаються платником до банківських установ на перерахування податку до бюджету.
Із пояснень допитаного під час досудового розслідування свідка ОСОБА_3 - працівника ДФС вбачається, що питання наявності боргу зі сплати ПДФО за оренду земельних часток (паїв) за період 2015 року ПП «Агромаш» та питання своєчасності здійснення сплати цим суб»єктом господарювання суми вищевказаного податку може бути вирішене тільки за результатами проведення перевірки суб»єкта у сфері дотримання вимог податкового законодавства.
При розгляді цього клопотання суд враховує ту обставину, що, як вбачається із пояснень в суді представника ДФС та ПП «Агромаш», контролюючими органами питання, що є предметом перевірки, яку ініціює прокурор в межах даного кримінального провадження, не були охоплені під час проведення попередніх перевірок платників податків.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно п.п. 75.1.2. та п. 75.1., ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності отриманого судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Відповідно до п. 82.2. ст. 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Відповідно до ч. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що для повного і неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення та збирання доказів необхідно провести документальну позапланову виїзну перевірку ПП «Агромаш», а також те, що наявні достатні підстави вважати, що результати цієї перевірки з питань додержання вимог податкового законодавства мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні, є підстави для задоволення клопотання.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 75, 78, 82 ПК України, ст. 93 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню № 42016170000000109 від 28.03.2016 р., документальну позапланову виїзну перевірку ПП «Агромаш» (код ЄДРПОУ 30346301) з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти та своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб при розрахунках за орендну плату земельних часток (паїв) суб»єктом господарювання за 2015 рік.
Проведення позапланової документальної виїзної перевірки доручити Карлівській ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області у терміни, визначені Податковим кодексом України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Я. О. Ланна