Гребінківський районний суд Полтавської області
_______________
Справа № 528/447/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17.06.2016
16 червня 2016 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Шпідько В.Г., при секретарі Кузуб В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Гребінківського районного суду Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Гребінківського районного суду Полтавської області звернувся позивач з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області, в якому просить визнати неправомірними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 19.04.2016 № 18-165\вих16, виданої прокуратурою Полтавської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області здійснити перерахунок і виплату пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення у квітні 2010 року, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці від 19.04.2016 № 18-165\вих16, виданої прокуратурою Полтавської області , з 01 січня 2016 року без обмеження максимального розміру, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів.
В обґрунтування позову позивач вказує, що працював в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах із липня 1994 року по лютий 2012 року. Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ управлінням Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області у квітні 2010 року позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. 21 квітня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Полтавської області від 19 квітня 2016 року. 26 квітня 2016 року позивач отримав відповідь управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області, якою йому було відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає дану відмову неправомірною та такою, що порушує його права.
Позивач в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання подав до суду заперечення на позовну заяву, де зазначив, що відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1687 ( в редакції Закону №76 від 28.12.2014 року) визначено, що "умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", на даний час КМУ ніяких рішень щодо перерахунку раніше призначених пенсій по Закону України "Про прокуратуру" не приймав, а тому в позовних вимогах позивачу просить відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково з наступних підстав.
З відповіді управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавськоїської області №13\Б-02 від 25 квітня 2016 року вбачається, що позивач звернувся до управління з письмовим зверненням 21 квітня 2016 року про перерахунок пенсії на підставі довідки від 19.04.2016 № 18-165\вих16, виданої прокуратурою Полтавської області . Даною відповіддю йому було відмовлено в перерахунку, оскільки з 01 червня 2015 року згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02 березня 2015 року у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовані (втратили чинність) норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Стаття 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, мала набрати чинності з 25 квітня 2015 року (через 6 місяців після опублікування цього Закону). Водночас, Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" щодо відтермінування набрання чинності від 21 квітня 2015 року №33 5VIII змінив дату набрання чинності. У письмових запереченнях представник відповідача посилається на те, що відповідно до частини 2 статті 501 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. А тому і момент призначення пенсії застосовується законодавства, що діє на момент звернення за призначенням пенсії, а при зверненні з заявою про перерахунок пенсії застосовуванню підлягає законодавство, що діє в момент подання заяви про перерахунок пенсії.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року в редакції від 29 грудня 2015 року положеннями частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" закріплено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (№ 1789-ХІІ). Відповідно до частини першої статті 50-1 даного Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 даного Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд бере до уваги позицію, висловлену в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року, та виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в Гркбінківському районі Полтавської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати прокуратури області є законними і обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню з 01 травня 2016 року, враховуючи положення частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 21 квітня 2016 року.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 9, 11, 86, 159, 162, 163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України в Гребінківському районі Полтавської області від 25.04.2016 № 13/Б-02 щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 18-165\вих16 від 19.04.2016 року , виданій прокуратурою Полтавської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Гребінківському районі Полтавської області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії у квітні 2010 року, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці №18-165\вих16 від 19.04.2016 року , виданій прокуратурою Полтавської області, з 01.05.2016 року без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у сумі 551,2 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом 10 днів шляхом подання апеляційної скарги з дня отримання копії постанови.
Повне рішення складено 17.06.2016 року.
Суддя В. Г. Шпідько