Ухвала суду № 58432617, 17.06.2016, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.06.2016
Номер справи
924/1770/15
Номер документу
58432617
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

про повернення заяви з грошовими вимогами до боржника

"17" червня 2016 р.по справі №924/1770/15Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Радченя Д.І., розглянувши заяву військового прокурора Львівського гарнізону м.Львів в інтересах держави Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (кредитор №1), адміністрації Державної прикордонної служби України (кредитор №2) з грошовими вимогами до боржника в сумі 784 873, 36 грн. по справі,

порушеній за спільною заявою товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницьк ОСОБА_1 ЛТД с.Осташки Хмельницького району Хмельницької області та ОСОБА_2 м.Хмельницький

до приватного виробничого підприємства „Добробут - СП м.Хмельницький

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Військовий прокурор Львівського гарнізону звернувся до господарського суду області в інтересах держави Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (кредитор №1), адміністрації Державної прикордонної служби України (кредитор №2) з заявою про визнання грошових вимог до боржника - ПВП "Добробут СП" м.Хмельницький в сумі 784873,36 грн., з яких 769 775,05грн. сума основного боргу та 15 098,31грн. судовий збір.

Відповідно до частини 2 ст.41 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, що мають пріоритет у застосуванні, як спеціальні норми права, перед загальними нормами ГПК України.

Згідно ст.2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (далі Закону) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до п.3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заява кредитора має містити :

- найменування господарського суду, до якого подається заява;

- імя або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

- імя або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

- розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені);

- виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування;

- відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог;

- перелік документів, які додаються до заяви.

До заяви в обовязковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.

Заява підписується кредитором або його уповноваженим представником.

Господарський суд зобовязаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Закону та Господарського процесуального кодексу України, про що виноситься ухвала, в якій зазначається дата розгляду заяви.

Відповідно до п.4 ст. 23 названого Закону особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання або не заявлені взагалі не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Стаття 24 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначає порядок перевірки відповідності заяви конкурсного кредитора вимогам цього Закону.

Так, відповідно до приписів цієї статті Закон зобов'язує протягом п'яти днів перевірити відповідність цієї заяви вимогам цього Закону, а в разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої ст. 23 Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути. Тобто законодавець встановив час на усунення недоліків заяви лише конкурсного кредитора.

Як вбачається зі змісту поданої заяви, то вона подана поза межами місячного стоку, встановленого законом для звернення до суду з грошовими вимогами до боржника. Цей строк є граничним і поновленню не підлягає.

Крім цього, судом встановлено, що заявником (заявниками) при її поданні не дотримано норм ГПК України, тобто зміст та форма позовної заяви не відповідає вимогам ст.54 ГПК України.

Так, відповідно до частини першої цієї статті, позовна заява подається до суду і підписується повноважною особою, або його представником.

Проте, в заяві про грошові вимоги заявником зазначено військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (кредитор №1), адміністрації Державної прикордонної служби України (кредитор №2), однак сама заява підписана кредиторами, а не військовим прокурором, при цьому вона оформлена на бланку Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Статтею 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другої даної статті передбачено, що у прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених частиною третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви в порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.

Статтею 29 ГПК України визначено, що у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача. З метою вирішення питання щодо наявності підстав для ініціювання перегляду судових рішень у справі, розглянутій без участі прокурора, вступу в розгляд справи за позовом іншої особи прокурор має право знайомитися з матеріалами справи в суді, робити виписки з неї, отримувати копії документів, що знаходяться у справі.

Згідно п.1 ч.1 ст..63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою посадове становище якої не вказано.

Крім цього, резолютивна частина заяви не містить розмежування заявлених сум щодо кожного кредитора окремо, натомість зазначено "визнати грошові вимоги кредитора до боржника в сумі 784873,36 грн., з яких 769 775,05грн. сума основного боргу та 15 098,31грн. судовий збір", не подано їх детальний розрахунок.

Згідно п.3 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.

Також відповідно до ч.2 ст. 36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Вимоги до оформлювання документів затверджено наказом Держспоживстандарту України 07.04.2003р. №55, і згідно п.5.27 цих Вимог, відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів „Згідно з оригіналом, назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

Як вбачається з доданих до заяви з грошовими вимогами ксерокопій документів, вони поданні без належного засвідчення у встановленому законом порядку, отже додані до позовної заяви копії документів не є належними доказами в розумінні ст. 36 ГПК України.

Згідно зі ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Сплата судового збору здійснюється в порядку і розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір". Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22.05.2015 р. № 484-VIII) встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.10 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяв кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною, судовий збір справляється в розмірі 2 розмірів мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" установлено у 2016 році з 1 січня мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378 гривень. Тобто в даному випадку заявник (заявники) мають подати докази сплати до державного бюджету України судового збору в сумі 2756,00грн.

Натомість заявник (заявники) просять суд відстрочити сплату судового збору до 20.07.2016р. в зв'язку з тимчасовою відсутністю бюджетних коштів на сплату судового збору.

Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначено категорію осіб, які пільги щодо сплати судового збору. Жоден із заявників під цю категорію не підпадає.

Судом також враховується, що чинним законодавством не встановлено порядок звільнення чи відстрочення сплати судового збору в залежності від майнового стану кредитора, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), від джерел фінансування того чи іншого кредитора.

Згідно п.6 ч.1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Статтею 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що до заяви з грошовими вимогами в обовязковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.

Заявниками в додаток до заяви не надано суду докази надсилання копії заяви з грошовими вимогами розпоряднику майна ОСОБА_3, а додано докази відсилки ОСОБА_4Т, однак ухвалою суду від 07.04.2016 р. повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого ОСОБА_4 припинено, і призначено розпорядником майна у справі №924/1770/15 про банкрутство ПВП „Добробут - СП м.Хмельницький арбітражного керуючого ОСОБА_3

Враховуючи вищевикладене заяву Військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (кредитор №1), адміністрації Державної прикордонної служби України (кредитор №2) про визнання грошових вимог до боржника - ПВП "Добробут СП" м.Хмельницький в сумі 784873,36 грн., з яких 769 775,05грн. сума основного боргу та 15 098,31грн. судовий збір, необхідно повернути без розгляду відповідно до ст. 63 ГПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

Керуючись пунктами 1, 3, 4,6 частини першої статті 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, -

У Х В А Л И В :

Заяву військового прокурора Львівського гарнізону м.Львів в інтересах держави Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (кредитор №1), адміністрації Державної прикордонної служби України (кредитор №2) з заявою про визнання грошових вимог до боржника - ПВП "Добробут СП" м.Хмельницький в сумі 784873,36 грн., з яких 769 775,05грн. сума основного боргу та 15 098,31грн. судовий збір, по справі порушеній за спільною заявою ТОВ „Хмельницьк ОСОБА_1 ЛТД с.Осташки Хмельницького району Хмельницької області та фізичної особи ОСОБА_2 м.Хмельницький про визнання банкрутом приватного виробничого підприємства „Добробут - СП м.Хмельницький, повернути без розгляду.

Додаток: заява і додані до неї матеріали на 27 аркушах (в т.ч. конверт).

СуддяД.І. Радченя

Віддрук. 5 прим. :

1-до справи

2-військовий прокурор Львівського гарнізону 79007, м.Львів, вул.Клепарівська, 20.

3-Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України, 79017, м.Львів, вул.Мечнікова, 16а,

4- адміністрація Державної прикордонної служби України, 01601, м.Київ, вул.Володимирська, 26.

5- боржнику - ПВП "Добробут-СП", м.Хмельницький, вул.Курчатова, буд.6/1;