Рішення № 58432611, 14.06.2016, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.06.2016
Номер справи
924/1489/15
Номер документу
58432611
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" червня 2016 р.Справа № 924/1489/15

Господарський суд Хмельницької області у складі: головуючого судді Субботіної Л.О., судді Музики М.В., судді Гладія С.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Міністерства оборони України м.Київ, Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький

до Хмельницької міської ради м. Хмельницький

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів ОСОБА_1 "Віськово - будівельна індустрія" м. Київ, Кабінету Міністрів України м.Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 м.Хмельницький

про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради № 52 від 12.12.2012р. в частині, що стосується надання ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою: м.Хмельницький вул.Чорновола, 161/3

Представники сторін:

позивач 1: ОСОБА_3 - представник за довіреністю №220/797/д від 30.12.2015р.

позивач 2: ОСОБА_4 - представник за довіреністю №2894 від 04.09.2015р.

відповідач: ОСОБА_5 - представник за довіреністю №02-15-1541 від 24.11.2014р.

третя особа ОСОБА_1 "Віськово - будівельна індустрія": не з'явився

третя особа ОСОБА_2: ОСОБА_6 - представник за довіреністю від 18.06.2012р.

третя особа Кабінет Міністрів України: ОСОБА_7 - представник за довіреністю № 2001-2015/1.3-1-98/1485-2015 від 18.05.2015р.

від прокуратури: ОСОБА_8 - прокурор військової прокуратури Хмельницького гарнізону Західного регіону України, службове посвідчення № 034655 від 05.08.2015р.

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Міністерства оборони України м. Київ, Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький звернувся до суду з позовом про визнання недійсним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 12.12.2012р. № 52 та визнання недійсним договору оренди землі від 06.09.2013р. № 126-01-2013/2395768, укладеного між Хмельницькою міською радою та громадянкою ОСОБА_2.

Ухвалою суду від 14.09.2015р. припинено провадження у справі №924/1489/15 за позовом Військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Міністерства оборони України м. Київ, Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький до Хмельницької міської ради, ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди землі № 126-01-2013/2395768 від 06.09.2013р. на підставі п. 1 ч.1 ст. 80 ГПК України.

В судовому засіданні 28.09.2015р. прокурором військової прокуратури Хмельницького гарнізону було подано заяву про уточнення позовних вимог по справі № 924/1489/15, в якій прокурор просив визнати незаконним та скасувати рішення двадцять першої сесії Хмельницької міської ради № 52 від 12.12.2012р. в частині згідно додатку № 1, що стосується надання ОСОБА_2 земельної ділянки площею 577 кв.м. терміном оренди на 10 років у м.Хмельницькому по вул.Чорновола, 161/3 для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів.

Вказана заява подана до початку розгляду справи по суті, не суперечила діючому законодавству, не порушувала охоронювані законом права, свободи та інтереси інших осіб та підписана уповноваженою особою, тому була прийнята судом.

Отже, предметом судового розгляду по справі № 924/1489/15 є позовна вимога про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради № 52 від 12.12.2012р. в частині, що стосується надання ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою: м.Хмельницький вул.Чорновола, 161/3.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що згідно даних, які містяться в Державному акті на право постійного користування земельною ділянкою від 1975 року (без номера), та рішення Хмельницького райвиконкому від 23.12.1975р. №277-В, земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:24:002:0114, площею 577 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола, 161/3 та на якій розташована автомийка, належить до земель військового містечка №45 Хмельницького гарнізону, загальною площею 2487,6 га з цільовим призначенням: для розміщення учбових полів, полігону, військових частин та установ Міністерства оборони, будівництва житла, обслуговування та експлуатації військового майна і житлових будинків. Вказана земельна ділянка належить на праві постійного користування КЕВ м.Хмельницький. Разом з тим, проект землеустрою щодо земельної ділянки для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів (кадастровий №6810100000:24:002:0114), площею 577 кв.м., містить недостовірні відомості щодо правового статусу, оскільки не зазначено, що вказана земельна ділянка перебуває на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький. В порушення вимог ст. 77 Земельного кодексу України посадовими особами управління Держземагенства в Хмельницькому районі було погоджено проект землеустрою на вказану земельну ділянку, що стало підставою для надання даної ділянки в оренду громадянці ОСОБА_2 терміном на 10 років для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів згідно рішення 21 сесії Хмельницької міської ради №52 від 12.12.2012р. та договору оренди землі №126-01-2013/2395768 від 06.09.2013р. Зазначає, що Міністерство оборони України не надавало дозволу на передачу вказаної земельної ділянки Хмельницькій міській раді, не надавало дозволу на вилучення частини земельної ділянки військового містечка № 45 з постійного користування КЕВ м.Хмельницький, а також не зверталось з клопотанням про відмову від користування земельною ділянкою військового містечка №45, яка віднесена до земель оборони. Також враховуючи умови ст.ст.317, 319 ЦК України Хмельницька міська рада під час укладення договору оренди землі від 06.09.2013р. №126-01-2013/2395768, не маючи повноважень на володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою військового містечка №45, всупереч вимогам ч.1 ст. 4 Закону України "Про оренду землі", самовільно і незаконно розпорядилась зазначеною земельною ділянкою. Вказує, що згідно ст.77 ЗК України землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність відповідно до ст. 117 ЗК України Кабінетом Міністрів України не проводилась та згода Міністерством оборони України не надавалась. Таким чином, Хмельницька міська рада не мала повноважень розпоряджатись землями оборони без їх попереднього вилучення.

Прокурор позов підтримує, наполягає на його задоволені.

Представник Міністерства оборони України вважає позовні вимоги обґрунтованими та підтримує їх в повному обсязі.

Представник КЕВ м.Хмельницький позов підтримує, подав додаткові пояснення, в яких вказує, що КЕВ м.Хмельницький погоджується із висновком експерта, вважає його законним та обґрунтованим. Зазначає, що висновок експерта підтвердив доводи позивача стосовно накладання земельної ділянки, наданої в оренду ОСОБА_2 згідно спірного рішення. Отже, докази та доводи позивача в сукупності із висновком експерта повністю обґрунтовують позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечує. У відзиві на позов вказує, що позов військового прокурора не містить жодних доказів та обґрунтувань на підтвердження позовних вимог. Зазначає, що у позивача відсутній належний правовстановлюючий документ на землю. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою 1975р. без жодних координат прив'язки земельної ділянки, адреси та державної реєстрації не відповідає вимогам законодавства, яке діяло на час видачі акта, та на сьогодні. Тому даний акт не може бути в суді належним доказом по даній справі. Також відповідач звертає увагу, що підставою передачі земельної ділянки рішенням Хмельницької міської ради від 12.12.2012р. № 52 в оренду гр.ОСОБА_2 було рішення Хмельницького міськрайонного суду від 16.07.2012р., крім цього на даній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно - пункт технічного обслуговування легкових автомобілів, дозвіл на будівництво якого було отримано чоловіком третьої особи ОСОБА_9 28.10.2004р., який помер. Проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки гр.ОСОБА_9, який розроблявся ще у 2005 році, містить погодження суміжних землекористувачів, в переліку яких є Державне підприємство Міністерства оборони України Хмельницької автобази № 82, від імені якої погодив 04.08.2005р. директор ОСОБА_10. Отже, станом на 04.08.2005р. державному підприємству Міністерства оборони України було відомо про передачу спірної земельної ділянки по вул.Чорновола, 161/3 в оренду, та воно не заперечувало проти цього. Вказує, що рішенням Хмельницької міської ради № 4 від 06.08.2008р. було затверджено генеральний план міста Хмельницького, в якому встановлюється режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, який є обов'язковим для врахування під час розроблення землевпорядної документації, а також категорії земель. Жодних заперечень від КЕВ м.Хмельницький з приводу приналежності чи категорії земель не надходило. Тому відповідач вважає, що при зверненні до суду було пропущено трирічний строк позовної давності і просить його застосувати. Крім того, відповідач зазначає, що в позові жодним чином не підтверджено, що земельна ділянка по вул.Чорновола, 161/3 знаходиться в межах земельної ділянки, яка була надана КЕВ Хмельницького району рішенням виконавчого комітету Хмельницької районної ради від 23.12.1975р. № 277-в. Спірне рішення є актом ненормативного характеру та вичерпало свою дію внаслідок його виконання. Тому скасування вказаного рішення не породжує наслідків для позивачів у справі. Із вказаних підстав просить в позові відмовити.

Представник третьої особи Кабінету Міністрів України позов підтримує в повному обсязі.

Представник третьої особи ОСОБА_2 проти позову заперечує. В судовому засіданні подала клопотання про припинення провадження у справі в порядку п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України. В обґрунтування клопотання вказує, що спірне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_2 реалізоване шляхом заключення договору оренди землі, на підставі якого між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_2 виникли орендні правовідносини, які діють і до сьогодні. Скасування спірного рішення (ненормативного акту) не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки не впливає на законність права користування земельною ділянкою на підставі укладеного договору оренди до розгляду спору про його оскарження. Тому позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту. Щодо законності оспорюваного рішення третя особа ОСОБА_2 вказує, що будівництво пункту технічного обслуговування легкових автомобілів по вул.Чонновола, 161/3 у м.Хмельницькому здійснювалось фізичною особою-підприємцем ОСОБА_9, спадкоємцем якого є ОСОБА_2, на передбачених законом підставах. Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 16.07.2012р. за ОСОБА_2 визнано в порядку спадкування права та обов'язки забудовника на об'єкт забудови - пункт технічного обслуговування легкових автомобілів по вул.Чорновола, 161/3 у м. Хмельницькому, з правом на здачу об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, права на реєстрацію права власності та отримання свідоцтва про право власності, переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я, а також права власності на будівельні матеріали, обладнання, які були використанні в процесі будівництва після смерті 10.07.2010 року ОСОБА_9

Представник третьої особи консорціуму "Військово-будівельна індустрія" у письмових поясненнях вказує, що земельна ділянка, площею 5,21 га військового містечка № 45, починаючи з 1975 року є земельною ділянкою виключно державної власності із правовим статусом земель оборони і знаходиться на праві постійного користування у КЕВ м.Хмельницький, а неправомірне розпорядження нею суттєво порушує права та законні інтереси як КЕВ м.Хмельницький, так і держави Україна в особі Міністерства оборони України. Зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази переходу права користування, позбавлення права користування або відмови КЕВ м.Хмельницький від земельної ділянки, площею 5,21 га, в розумінні ст.ст.116, 117 ЗК України, отже, і будь-яке розпорядження такою земельною ділянкою кимось іншим, ніж органом виконавчої влади є незаконним. Тому просить задовольнити позов.

До початку судового засідання представник третьої особи консорціуму "Військово-будівельна індустрія" надіслав письмові пояснення, в яких вказує, що позивачами та третьою особою на стороні позивача підтверджено наявними в матеріалах справи №924/1489/15 доказами (державним актом на право постійного користування від 1975 року та висновком судової експертизи № 350/016) той факт, що земельна ділянка по вул.Чорновола, 161/3 у м.Хмельницькому є земельною ділянкою оборони, що виключає можливість розпорядження землями державної власності з боку місцевих органів влади. Також надіслав клопотання про перенесення розгляду справи, в зв'язку із тим, що бере участь в загальній службовій нараді у м.Києві з питань ліквідації ОСОБА_1.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Статтею 69 ГПК України визначено, що спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.

Суд враховує, що третьою особою ОСОБА_1 "Військово-будівельна індустрія" було надіслано на адресу суду письмові пояснення з приводу позовних вимог з врахуванням висновку судового експерта, в яких викладена позиція третьої особи по суті позовних вимог. Участь представника третьої особи в судове засідання не визнавалась обов'язковою.

Зважаючи на викладене, а також враховуючи закінчення процесуальних строків розгляду справи, суд відхиляє клопотання третьої особи ОСОБА_1 "Військово-будівельна індустрія" про відкладення розгляду справи.

З приводу клопотання представника третьої особи ОСОБА_2 про припинення провадження у справі в порядку п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно п.п. 4.3, 4.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" господарський суд, дійшовши висновку про те, що предмет позову не відповідає встановленим законом або договором способам захисту прав, повинен відмовити в позові, а не припиняти провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК. Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

На момент розгляду справи оспорюване рішення двадцять першої сесії Хмельницької міської ради № 52 від 12.12.2012р. в частині, що стосується надання ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою: м.Хмельницький вул.Чорновола, 161/3, є чинним, тому у суду відсутні підстави для припинення провадження у справі на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

Також в судовому засіданні представник відповідача заявила усне клопотання про виклик судового експерта для дачі пояснень.

Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012р. "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" у разі необхідності господарський суд може зобов'язати судового експерта з'явитися в судове засідання на виклик суду, дати додаткові роз'яснення щодо поданого ним висновку, поставити йому усні питання, а також зобов'язати його відповісти на усні питання сторін у справі.

Суд приймає до уваги, що відповідачем не наведено достатньо обґрунтованих підстав, які б свідчили про необхідність виклику судового експерта в судове засідання, тому суд відмовляє у задоволенні даного клопотання.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступне.

Рішенням вісімнадцятої сесії Хмельницької міської ради №22 від 07.09.2004 року погоджено місце розташування об'єктів містобудування та надана згода на розроблення проекту відведення приватному підприємцю ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0,025га під будівництво пункту технічного обслуговування легкових автомобілів по вул. В.Чорновола, 161/3.

Згідно витягу з рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №672-А від 28.10.2004 року приватному підприємцю ОСОБА_9 надано дозвіл на будівництво пункту технічного обслуговування легкових автомобілів по вулиці В.Чорновола, 161/3 з видачею архітектурно-планувального завдання та технічних умов.

12.05.2008 року інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю Хмельницького управління архітектури та містобудування видано дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_9 на виконання будівельних робіт з будівництва пункту технічного обслуговування легкових автомобілів по вул.Чорновола, 161/3.

Згідно наявних у справі матеріалів, на підставі яких ОСОБА_9 здійснювалось будівництво пункту технічного обслуговування, план меж земельної ділянки по вул.Чорновола, 161/3 у м.Хмельницькому погоджувався в тому числі директором ДП МО України Хмельницької автобази № 82 ОСОБА_10, а технічні умови на електропостачання станції технічного обслуговування № 1115 від 13.06.2006р. містять, зокрема, підпис начальника КЕВ м.Хмельницкий ОСОБА_11

Відповідно до свідоцтва про смерть від 11.07.2010р. ОСОБА_9 помер 10.07.2010р. Спадкоємцем ОСОБА_9 є його дружина ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 11.01.2011р.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 16.07.2012 року визнано за ОСОБА_2 в порядку спадкування права та обов'язки забудовника на об'єкт забудови - пункт технічного обслуговування легкових автомобілів по вул.Чорновола, 161/3 у м. Хмельницькому, з правом на здачу об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, права на реєстрацію права власності та отримання свідоцтва про право власності, переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я, а також права власності на будівельні матеріали, обладнання, які були використанні в процесі будівництва після смерті 10.07.2010 року ОСОБА_9.

У відповідності до рішення Хмельницької міської ради № 76 від 31.10.2012р. розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів по вул.Чорновола, 161,3 у м.Хмельницькому.

Згідно витягу з рішення двадцять першої сесії Хмельницької міської ради №52 від 12.12.2012р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в оренду громадянці ОСОБА_2 земельну ділянку у м.Хмельницькому по вул. Чорновола, 161/3 площею 577 м.кв. для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів терміном на 10 років. Категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

06.09.2013р. між Хмельницькою міською радою (далі-орендодавець) та громадянкою ОСОБА_2 (далі-орендар) укладено договір оренди землі №126-01-2013/2395768 (далі-договір), згідно п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення двадцять першої сесії міської ради від 12.12.2012р. №52 із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться в м. Хмельницькому, по вул.Чорновола, 161/3.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 577 м.кв. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - одноповерхова капітальна нежитлова будівля, а також інші об'єкти інфраструктури - проїзди, проходи, площадки площею 437 м.кв. (п.п. 2, 3 договору).

Згідно п. 8 договору він укладений на 10 років до 12.12.2022 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк.

Договір підписано сторонами, скріплено печаткою Хмельницької міської ради та погоджено начальником управління земельних ресурсів та земельної реформи.

В подальшому сторонами підписано акт приймання - передачі земельної ділянки, згідно якого Хмельницька міська рада передала, а громадянка ОСОБА_2 прийняла на підставі договору оренди землі та рішення двадцять першої сесії міської ради від 12.12.2012р. №52 земельну ділянку площею 577м.кв., що знаходиться за адресою м.Хмельницький, вул. Чорновола, 161/3, для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів.

Згідно акту визначення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) суміжними власниками земельної ділянки по вул. Чорновола, 161/3 (їх землекористувачами) є: Хмельницька міська рада, філія Хмельницької автомобільної бази №82, консорціуму військово-будівельна індустрія, землі загального користування (проїзд).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №9042098 від 06.09.2013р. за ОСОБА_2 зареєстровано інше речове право, зокрема право оренди земельної ділянки, на якій знаходяться об`єкти нерухомого майна - одноповерхова капітальна нежитлова будівля, а також інші об`єкти інфраструктури - проїзди, проходи, площадки площею 437 кв.м., по вул. Чорновола, 161/3 у м.Хмельницький, кадастровий номер 6810100000:24:002:0114, цільове призначення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САК № 639569 від 25.12.2013р., витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 15351485 від 25.12.2013р. ОСОБА_2 є власником станції технічного обслуговування легкових автомобілів та авто мийки, загальною площею 221,2 кв.м., за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола, 161/3.

Вважаючи, що рішення Хмельницької міської ради від 12.12.2012р. № 52 щодо передачі в оренду громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки у м.Хмельницькому по вул. Чорновола, 161/3 площею 577 м.кв. не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки було прийнято за відсутності у ради відповідної компетенції та з порушенням прав позивачів, військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах звернувся до суду із даним позовом. В обґрунтування позовних вимог звертає увагу на наступне.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької районної ради депутатів трудящих №277-в від 23.12.1975р. було затверджено представлений акт на право користування землею Хмельницької КЕЧі з відповідними до нього юридичними документами загальною площею в плані 2490,1 га, у тому числі в користуванні Хмельницької КЕЧІ - 2487,6 га.

На підставі вищевказаного рішення 23.12.1975р. видано акт на право користування землею, згідно якого Хмельницькій квартирно-експлуатаційній частині Хмельницького району, правонаступником якої згідно положення Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький, затвердженого 02.01.2013р. начальником Західного територіального КЕУ, є квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький, відведено в постійне користування 2487,6га землі.

На запит Управління Служби безпеки України КЕВ м. Хмельницький листом від 17.02.2015р. повідомило, що спірна земельна ділянка, кадастровий №6810100000:24:002:0114 належить до земель оборони, перебуває на картковому обліку КЕВ м.Хмельницький, а також про те, що КЕВ м.Хмельницький не надавав дозволу (не узгоджував) забудову автомийки. Земельна ділянка забудована самовільно, інформація про наявність рішення Хмельницької міської ради на надання земель під забудову в КЕВ відсутня. В матеріалах інвентаризації вказана земельна ділянка відображена як самозахоплена.

В зв'язку із вказаними обставинами, управління Служби безпеки України звернулось із листом від 14.07.2015р. до військового прокурора Хмельницького гарнізону для вжиття заходів реагування щодо незаконного відчуження земель оборони, зокрема, земельної ділянки, загальною площею 577 кв.м. за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола, 161/3.

З метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави 26.08.2015р. військовий прокурор Хмельницького гарнізону звернувся до КЕВ м.Хмельницький щодо факту незаконного вилучення земельної ділянки кадастровий №6810100000:24:002:0114 з постійного користування КЕВ м. Хмельницький.

Згідно відповіді на вказаний запит № 2864 від 31.08.2015р. КЕВ м.Хмельницький повідомив, що про самовільне захоплення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола, 161/3 Хмельницькою міською радою стало відомо у 2014 році при проведенні документальної інвентаризації земель оборони, яку проведено з 14.11.2014р. по 06.01.2015р. Однак, КЕВ м.Хмельницький, ЗТКЕУ, Головне КЕУ та МО України за захистом свого порушеного права не звертались, у зв`язку з відсутністю державного фінансування.

Зважаючи на вказані обставини, листом військової прокуратури Хмельницького гарнізону повідомлено КЕВ м.Хмельницький, що прокуратурою буде подано позов в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та КЕВ м.Хмельницького до Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради №52 від 12.12.12р. та визнання недійсним договору оренди землі від 06.09.2013р.

В ході судового розгляду було призначено судову експертизу, на вирішення якої поставлені запитання:

1.Чи накладається земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:24:002:0114, площею 577 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Хмельницький. вул.Чорновола, 161/3, і була надана в оренду ОСОБА_2 відповідно до рішення Хмельницької міської ради №52 від 12.12.2012р. на земельну ділянку військового містечка №45 (в складі земель оборони загальною площею 2487,6га) відповідно до державного акту на право користування землею від 1975 року?

2. Якщо накладається, то вказати розміри, площу та конфігурацію.

Згідно висновку експерта № 350/016 земельно-технічної експертизи від 04.05.2016р. по першому питанню вказано, що земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:24:002:0114, площею 577 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола, 161/3, і була надана в оренду ОСОБА_2 відповідно до рішення Хмельницької міської ради №52 від 12.12.2012р., повністю накладається (знаходиться) на земельну ділянку, площею 2487,6га, яка надана Хмельницькій КЕЧі у постійне користування, згідно Державного акту від 1975 року, а також на земельній ділянці, площею 4,6490га військового містечка №45, яка закріплена за Автобазою 82, згідно додатку до форми 403 від 10.11.2011 року. Взаємне розташування земельної ділянки ОСОБА_2, земельної ділянки військового містечка №45, яка закріплена за Автобазою 82 та земельної ділянки Хмельницької КЕЧі (КЕВу) показане на плані. По другому питанню вказано, що земельна ділянка ОСОБА_2 на земельну ділянку Хмельницької КЕЧі (військового містечка №45) площею 0,0577 га (577кв.м.), яка обмежена поворотними точками 1-2-3-4-5-6-1 показана на плані.

Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, суд до уваги приймає наступне:

За приписами статті 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 26 вищевказаного Закону встановлено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За приписами пунктів "а" та "в" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б)земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

В свою чергу, відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, землі оборони. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Статтею 77 Земельного кодексу України визначено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Порядок використання земель оборони встановлюється законом. Особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном. Частиною першою статті 10 Закону України "Про оборону України" передбачено, що Міністерство оборони України як центральний орган виконавчої влади забезпечує проведення в життя державної політики у сфері оборони, функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність і підготовку Збройних Сил України до здійснення покладених на них функцій і завдань.

За змістом п. 42 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями", затвердженого наказом Міністерства оборони України № 483 від 22 грудня 1997 року, землі, які виділені в користування Міністерству оборони України, забороняється займати для будівництва індивідуальних і кооперативних житлових будинків, гаражів, інших господарських будівель, а також під дачі та садово-городні ділянки. Пунктами 45 та 50 вказаного Положення передбачено, що передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України; оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до пункту 3 Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1282, у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність можуть передаватися військові містечка, інше нерухоме і рухоме військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил і не планується до використання за призначенням, житлові будинки (разом з вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом), майно закладів освіти, культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім майна санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячих оздоровчих таборів, у тому числі об'єкти, не завершені будівництвом, колишні аеропорти військової авіації, які не мають можливості самостійно забезпечувати свою сертифікаційну придатність, а також інше військове майно, якщо воно не менше ніж два рази пропонувалося до продажу конкурентними способами приватизації, але не було реалізовано.

Згідно п. 4 вказаного Порядку передача військового майна органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність проводиться за рішенням: 1) Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених у підпунктах 1 і 2 пункту 2-1 цього Порядку; 2) Міноборони - щодо об'єктів, визначених у підпунктах 3 і 4 пункту 2-1 цього Порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

В силу вимог частини 3 статті 142 цього Кодексу припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно рішення виконавчого комітету Хмельницької районної ради депутатів трудящих №277-в від 23.12.1975р., державного акту на право користування землею від 23.12.1975 року Хмельницькій КЕЧі району, правонаступником якої згідно положення КЕВ м.Хмельницький, затвердженого 02.01.2013р. начальником Західного територіального КЕУ, є Квартирно-експлуатаційний відділ м.Хмельницький, було надано в постійне користування 2467,6 га землі.

Матеріали справи не містять будь-яких рішень уповноваженого органу щодо передачі земельної ділянки, яка перебуває у користуванні КЕВ м.Хмельницький, у комунальну власність та щодо припинення права постійного користування КЕВ м.Хмельницький вказаною земельною ділянкою, її частиною.

Згідно висновку експерта № 350/016 земельно-технічної експертизи від 04.05.2016р. земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:24:002:0114, площею 577 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола, 161/3, і була надана в оренду ОСОБА_2 відповідно до рішення Хмельницької міської ради №52 від 12.12.2012р., повністю накладається (знаходиться) на земельну ділянку, площею 2487,6га, яка надана Хмельницькій КЕЧі у постійне користування, згідно Державного акту від 1975 року, а також на земельну ділянку, площею 4,6490га військового містечка №45, яка закріплена за Автобазою 82.

Однак, як вбачається з матеріалів справи предметом судового розгляду по справі № 924/1489/15 є позовна вимога про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради № 52 від 12.12.2012р. в частині, що стосується надання ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою: м.Хмельницький вул.Чорновола, 161/3.

У пункті 4 рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.

Спірне рішення Хмельницької міської ради №52 від 12.12.2012р., яким було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в оренду ОСОБА_2 земельну ділянку площею 577 кв.м., за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола, 161/3 для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів строком на 10 років, є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання шляхом укладення договору оренди землі від 06.09.2013р. № 126-01-2013/2395768.

Зважаючи на викладене, позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Тобто самостійний позов про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок не забезпечує реального захисту прав особи, оскільки не впливає на права та обов'язки сторін таких правовідносин (у зв'язку з тим, що дія цих ненормативних актів вичерпується фактом їх виконання), що однак не виключає можливості оскарження зазначених актів у комплексному поєднанні із вимогами про визнання недійсними правовстановлюючих документів, виданих на підставі цих оскаржуваних актів. Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 11.11.2014 у справі № 21-405а14, від 30.09.2015 у справі № 3-553гс15 та від 06.10.2015 у справі №21-1306а15.

Зважаючи на вищевикладені обставини, суд відмовляє у задоволенні позову.

Враховуючи відмову у позові з підстав його безпідставності, позовна давність до спірних правовідносин не підлягає застосуванню (аналогічна позиція викладена у п. 2.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 29.05.2013р. "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів").

Керуючись ст. ст. 1, 12, 33, 34, 43, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

У позові Військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Міністерства оборони України м.Київ, Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів ОСОБА_1 "Віськово - будівельна індустрія" м. Київ, Кабінету Міністрів України м.Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 м.Хмельницький про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради № 52 від 12.12.2012р. в частині, що стосується надання ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою: м.Хмельницький вул.Чорновола, 161/3 відмовити.

Повне рішення складено 21.06.2016р.

Головуючий суддя Л.О. Субботіна

Суддя С.В. Гладій

Суддя М.В. Музика

Віддрук. 8 прим. :

1 - до справи,

2 - Міністерство оборони України (03168, м.Київ, Повітрофлотський проспект, 6)

3 - КЕВ м.Хмельницький (м.Хмельницький, вул.Ціолковського, 3/1),

4 - відповідачу (м.Хмельницький, вул.Гагаріна, 3)

5 - третій особі ОСОБА_1 "Віськово - будівельна індустрія" (м. Київ, вул. Вінницька, 14/39) - рекомендованим.

6 - третій особі ОСОБА_2 (АДРЕСА_1),

7 - третій особі Кабінету Міністрів України (м. Київ, вул. Грушевського, 12/2)

8 - Військова прокуратура Хмельницького гарнізону (м.Хмельницький, вул.Пилипчука, 65)