Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua У Х В А Л А
про відмову у роз'ясненні судового рішення
17.06.2016р. № 820/247/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді: Мар'єнко Л.М.,
при секретареві судового засідання: Принцевській Ю.В.,
за участі:
представника заявника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові заяву представника позивача про роз'яснення судового рішення - постанови по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з заявою про роз'яснення судового рішення - постанови суду по справі № 820/247/16 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд роз'яснити, чи може, внаслідок ліквідації Харківського районного управління юстиції, нотаріус вчинити дії, а саме: поновити дію рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23111139 від 23.07.2015 року та поновити дію рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23111043 від 23.07.2015 року, що було зобов'язано судом Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3.
У судовому засіданні представник заявника - ОСОБА_1, підтримала заяву щодо роз'яснення судового рішення та просила її задовольнити.
Відповідач та третя особа у судове засідання не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду заяви.
Суд, на підставі ст. 128 КАС України, вважає за можливе розглянути заяву представника позивача про роз'яснення судового рішення, без участі відповідача та третьої особи.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи суд виходить з наступного.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 р. адміністративний позов ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено у повному обсязі .
Визнано протиправним та скасовано рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3 від 30 грудня 2015 року за № 27712430 про державну реєстрацію припинення обтяження (арешту) однокімнатної квартири, загальною площею 25,7 кв. м, житловою площею 12,9 кв. м, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3 від 04 січня 2016 за № 27751591 про державну реєстрацію припинення іпотеки на нерухоме майно - однокімнатну квартиру, загальною площею 25,7 кв. м, житловою площею 12,9 кв. м, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язано Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3 поновити дію рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23111139 від 23.07.2015 року.
Зобов'язано Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3 поновити дію рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23111043 від 23.07.2015 року.
Згідно відомостей автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" вбачається, що дана постанова 17.05.2016 набрала законної сили.
Відповідно до ст.170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення протягом десяти днів із повідомленням заявника (особи, яка бере участь у справі, державного виконавця, які звернулися із заявою про роз'яснення судового рішення) та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення. Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Копія ухвали про роз'яснення судового рішення не пізніше наступного дня після її постановлення надсилається особам, які беруть участь у справі, а також заявнику, які не були присутні у судовому засіданні. Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.
Заявник просить суд роз'яснити, чи може, внаслідок ліквідації Харківського районного управління юстиції, нотаріус вчинити дії, а саме: поновити дію рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23111139 від 23.07.2015 року та поновити дію рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23111043 від 23.07.2015 року, що було зобов'язано судом Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3.
Суд звертає увагу на те, що, по-перше, як вбачається зі змісту постанови, в ньому чітко визначено спосіб та порядок виконання рішення.
По-друге, виходячи зі змісту самої заяви про роз'яснення судового рішення вбачається незрозумілим, якою нормою права керувався заявник при вирішенні питання покладення обов'язку зі вчинення певних дій, яким було обтяжено відповідача постановою суду від 23 березня 2016 р. нотаріальний орган, який не є стороною по справі.
Отже, відповідач фактично просить роз'яснити практичне застосування норм права щодо повноважень органів, на яких, чинним законодавством покладено обов'язки з проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно.
З аналізу норм ст.170 КАС України вбачається, що в даному випадку законодавець передбачає розяснення рішення, яке може підлягати виконанню, в тому числі й примусовому, а метою такого розяснення має бути точне та неухильне виконання судового рішення.
Судом встановлено, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року не містить протиріч та положень, що викликають суперечки під час виконання рішення, є зрозумілою, тому підстав для роз'яснення цього рішення не встановлено.
Разом з тим суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 №99 "Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги" передбачено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції України, зокрема, Харківське районне управління юстиції Харківської області.
Наказом Міністерства юстиції України від 01.03.2016 № 572/5 "Про ліквідацію територіальних управлінь юстиції" ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції України, утворені ліквідаційні комісії територіальних управлінь юстиції та затверджено їх склад.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" №835-VІІІ від 26.11.2015, який набрав чинності 13.12.2015, повноваження з надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передаються від територіальних органів Міністерства юстиції України до органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
Відповідно до підпункту 7 пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №835-VІІІ від 26.11.2015 територіальні органи, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями реалізації повноважень у сфері державної реєстрації, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1395-р "Деякі питання надання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" , з метою створення зручних та доступних умов для реалізації юридичними і фізичними особами права на одержання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і ґрунтуючись на принципі безперервності під час виконання завдань з децентралізації, Міністерству юстиції забезпечити:1) надання органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції, послуг у сферах державної реєстрації разом із суб'єктами державної реєстрації, визначеними Законами України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та нотаріусами до прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо припинення надання зазначених послуг на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції, але не пізніше 30 квітня 2016 р.; 2) підготовку проекту рішення Кабінету Міністрів України щодо припинення надання послуг у сферах державної реєстрації на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції, на підставі звернень виконавчих органів міських рад міст обласного значення, Київської міської, районних, районних у м. Києві державних адміністрацій про забезпечення ними умов, необхідних для реалізації повноважень у сферах державної реєстрації, що повинні містити інформацію про: затверджену структуру та штатний розпис, якими передбачено посади державних реєстраторів; отримання не менше ніж 50 відсотків кількості державних реєстраторів, передбаченої штатним розписом, ідентифікаторів доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; 3) з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України щодо припинення надання послуг у сферах державної реєстрації на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції: фактичне припинення в одноденний строк надання органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції, послуг у сферах державної реєстрації з одночасною передачею на розгляд виконавчих органів міських рад міст обласного значення, Київської міської, районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, що діють на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, заяв, що перебувають на розгляді у відповідному органі державної реєстрації, утвореному Міністерством юстиції, з обов'язковим повідомленням заявників про таку передачу; передачу у місячний строк виконавчим органам міських рад міст обласного значення, Київській міській, районним, районним у м. Києві державним адміністраціям, що діють на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, реєстраційних справ; 4) ведення органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції, реєстраційних справ до припинення надання такими органами послуг у сферах державної реєстрації на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Враховуючи, що предметом розгляду справи було оскарження рішень Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3 від 30 грудня 2015 року за № 27712430 про державну реєстрацію припинення обтяження (арешту) однокімнатної квартири, загальною площею 25,7 кв. м, житловою площею 12,9 кв. м, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та від 04 січня 2016 за № 27751591 про державну реєстрацію припинення іпотеки на нерухоме майно - однокімнатну квартиру, загальною площею 25,7 кв. м, житловою площею 12,9 кв. м, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, а відповідачем у справі є посадова особа Харківського районного управління юстиції, яке на даний час вже не наділене повноваженнями, щодо надання послуг у сфері державної реєстрації, за таких обставин суд звертає увагу заявника, що з метою реального виконання постанови суду від 23.03.2016, яка набрала законної сили, позивач вправі отримати виконавчий лист та звернутись до органів державної виконавчої служби з заявою про відкриття виконавчого провадження.
В подальшому, за наявності підстав для відкриття виконавчого провадження та заміни сторони боржника - Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3, як посадової особи органу, діяльність якого припинено, звернутись до суду з заявою в порядку ст.264 КАС України, про заміну сторони виконавчого провадження - відповідача по справі, належним правонаступником - відповідним органом місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації.
Керуючись ст. ст.160, 165, 170, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви представника позивача про роз'яснення судового рішення - постанови по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківського районного управління юстиції ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено 21 червня 2016 року.
СуддяМар'єнко Л.М.