ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2016 року справа № 813/51/15
15 год. 20 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Щур В.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Камянка-Бузького обєднаного управлінням Пенсійного фонду України Львівської області до публічного акціонерного товариства ім. Б.Хмельницького про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
управління Пенсійного фонду України в Радехівському районі Львівської області (далі- УПФ України в Радехівському районі Львівської області) звернулося до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства ім. Б.Хмельницького (далі ПАТ ім. Б.Хмельницького), в якому з урахуванням заяв про зменшення позовних вимог від 09.02.2015р. та від 17.05.2016р. просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. в сумі 36703,05грн.
Ухвалою від 18.04.2016р. суд допустив заміну позивача у справі - УПФ України в Радехівському районі Львівської області його правонаступником Камянка-Бузьким обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області (далі - Камянка-Бузьке ОУПФ України Львівської області).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач всупереч вимогам Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженої Постановою правління ПФ України 19.12.2003р. №21-1, не здійснював компенсацію таких витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених в письмовому запереченні. Просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, з врахуванням вказівок Вищого адміністративного суду України, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з таких підстав.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2015року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015року, стягнуто з відповідача на користь позивача 4157,14грн. заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з листопада по грудень 2014 року, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України постанова Львівського окружного адміністративного суду від 09.02.2015р. та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2015р. скасовані в частині відмови у задоволенні позову УПФ України в Радехівському районі Львівської області до ПАТ ім. Б.Хмельницького про стягнення з відповідача суми заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. У цій частині справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції. Вищий адміністративний суд України повертаючи справу на новий розгляд в ухвалі від 11.02.2016р. №К/800/34566/15 звертає увагу на необхідність дослідити правову природу сум, нарахованих та виплачених громадянам за 2013 рік, а також зясувати питання щодо належності відповідача у справі. Вищий адміністративний суд України також вказав, що відповідно до абз.2-3 п.6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФ України від 19.12.2003року №21-1 (далі - Інструкція) органи ПФ України вправі виставляти підприємствам розрахунки витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за періоди, що передують поточному.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не здійснив компенсацію позивачу витрат по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. в сумі 36703,05грн., у звязку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003року пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому вказаного пункту, пенсії призначаються за нормами вказаного Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності вказаним Законом.
Суд встановив, що позивач призначив пенсію на пільгових умовах ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які працювали у ВАТ ім.Б.Хмельницького, що підтверджується протоколами №127087 від 19.08.2011р. (а.с.11), №127283 від 16.09.2011р. (Т.1 а.с.12) та довідками від 12.06.2011р. №142 (Т.1 а.с.16), від 06.09.2011р. №87 (Т.1 а.с.17), від 11.5.2016р.№801 (Т.1 а.с. 243), від 11.05.2016р. №802 (Т.1 а.с.244), від 11.05.2016р. №803 (Т.1 а.с.245).
Відповідач ПАТ ім.Б.Хмельницького зареєстроване в Камянка-Бузьке обєднане УПФ України Львівської області як платник збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. На виконання вимог Закону України «Про акціонерні товариства» статут ВАТ ім.Б.Хмельницького приведено у відповідність з вимогами вказаного закону, у звязку з чим відповідача перейменовано у ПАТ ім.Б.Хмельницького, що підтверджується статутом ПАТ ім.Б.Хмельницького у новій редакції, затвердженим рішенням загальних зборів від 12.12.2011р. (а.с. 128-152).
ВАТ ім.Б.Хмельницького засноване відповідно до рішення регіонального Фонду державного майна України у Львівській області, шляхом перетворення ДП насінницького держгоспу ім.Б.Хмельницького у відкрите акціонерне товариство, що підтверджується статутом ВАТ ім.Б.Хмельницького у новій редакції, затвердженим рішенням загальних зборів від 20.07.2007р. (а.с. 153-170).
З наведеного вбачається, що позивач призначив пенсію на пільгових умовах ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які працювали у ВАТ ім.Б.Хмельницького, правонаступником якого є відповідач.
Порядок відшкодування страхувальниками витрат ПФ України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України,затвердженою постановою ПФ України від 19.12.2003р. №21-1 (далі Інструкція).
За приписами п. 6.4 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік, визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.
Згідно з п. 6.5 Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п. 6.7 Інструкції).
В абз.2 п.6.7 Інструкції зазначено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін..), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що лише у випадку зміни розміру пенсії або настання обставин, які безпосередньо впливають на суму відшкодування, органи пенсійного фонду мають право для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди.
Суд встановив, що у лютому 2015р. позивач повідомив відповідача про зміну розміру пільгових пенсій за 2013 рік, які виплачені його колишнім працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, та, відповідно, підлягають відшкодуванню позивачу.
Як встановлено судом, зміна розміру пільгових пенсій вказаних працівників обумовлена тим, що відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013рік» №5515-VI від 6 грудня 2012року, з грудня 2013 року зріс розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 894,00 грн. до 949,00грн.
З огляду на наведене, з грудня 2013року збільшились розміри пенсійних виплат пенсіонерів, зокрема тих, які одержують пільгову пенсію, за роботу в ПАТ ім. Б.Хмельницького, а саме для: ОСОБА_5 на 55,00грн. (1150,84 - 1095,84 = 55,00 грн.); для ОСОБА_3 на 55,00грн. (1065,02 - 1010.02 = 55,00 грн.); для ОСОБА_4 на 55,00грн. (1049,00 - 994,00 = 55,00 грн.).
Крім того, у звязку з неповідомленням ОСОБА_3 про працевлаштування/звільнення у 2013р. (працював з 01.01.2013р. по 30.04.2013р. та з 01.10.2013р. по 31.12.2013р.) змінились та, відповідно, у 2014 році перераховувались його пенсійні виплати за 2013 рік. Так, за 2013 рік пенсійні виплати ОСОБА_3 зменшились на 56,02грн., що підтверджується протоколом від 03.04.2014р. (Т.2 а.с.10).
Позивач 10.02.2015р. відповідно до п.6.4 Інструкції, направив на адресу відповідача уточнений розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за 2013 рік з врахуванням вказаних змін, а також із виключенням суми державної адресної допомоги 1021,24 грн. виплаченої ОСОБА_4 і, яка фінансується з коштів Державного бюджету України. В колонці 14 вказаного розрахунку вказано уточнену суму відшкодування відповідачем за 2013 рік, а саме 36703,05грн. Вказаний розрахунок отримано відповідачем 24.02.2015р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (Т.2 а.с.11-12).
Наведеним підтверджується, що позивач повідомив відповідача про зміну розміру пільгових пенсій за 2013 рік, які виплачені його колишнім працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, та, відповідно, підлягають відшкодуванню позивачу.
Суд також бере до уваги, що законодавцем не повязано наявності/відсутності обовязку боржника відшкодовувати фактичні витрати ПФ України на виплату пільгових пенсій з своєчасністю чи несвоєчасністю виставлення розрахунків, оскільки пенсійні виплати носять динамічний характер та можуть перераховуватися, в залежності від різних обставин. З огляду на наведене, розрахунки органів ПФ України носять інформативний характер, а тому підприємства не звільняються від виконання обовязку по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, передбаченого Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», з підстав несвоєчасності направлення їм органами ПФ України таких розрахунків.
З цих підстав, суд вважає, що позивач мав достатні правові підстави для направлення відповідачу уточненого розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за 2013рік ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на загальну суму 36703,05грн.
Згідно з п.п. 7 п. 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001р. № 121/20, Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків їх несплачені суми.
Докази вжиття відповідачем заходів погашення заборгованості перед Кам'янко - Бузьким ОУПФ України Львівської області по відшкодуванню фактичних витрат з виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в розмірі 36703,05грн. в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 94 КАС стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства ім. Б. Хмельницького на користь Кам'янко - Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області заборгованість в сумі 36703(тридцять шість тисяч сімсот три)грн. 05коп.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови суду складений і підписаний 21 червня 2016року.
Суддя А.Г. Гулик