Постанова № 58423261, 09.06.2016, Бершадський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
126/345/16-а
Номер документу
58423261
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа № 126/345/16-а

Провадження № 2-а/126/24/2016

"09" червня 2016 р. м. Бершадь

Бершадський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Рудь О. Г.

секретар Кучанська В. М.,

розглянувши в судовому засіданні в місті Бершадь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бершадського обєднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії за показниками середньомісячної заробітної плати.

Позов мотивує тим, що починаючи з 07.05.2005 року вона одержувала пенсію за віком, продовжуючи працювати на посаді вчителя після призначення пенсії, з набуттям права на черговий перерахунок попередньо нарахованої пенсії.

Коли позивачка вперше звернулася до відповідача із заявою до відповідача для проведення перерахунку пенсії з 2009 року з урахуванням показника середньо заробітної плати за 2008 рік у відповідності до п. 4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09. 07. 2003 року № 1058-ІV, згідно якого у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в ч. 1 ст. 40 даного Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до даного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Проте її заява залишилася без задоволення, оскільки працівники УПФ в Бершадському районі застерегли її, що в разі задоволення її заяви і в разі перерахунку їй пенсії з більшого заробітку, виплати їй будуть іти значно меншими ніж вона отримує в даний час. Вона ще декілька разів зверталася із заявою про перерахунок пенсії із більшого заробітку, але завжди отримувала негативний результат.

Намагаючись добитися справедливості, вона в подальшому зверталася в різні інстанції, проте на всі свої скарги не отримала позитивної відповіді. Коли вона в черговий раз 08.05.2015 року звернулася до УПФ в Бершадському районі про перерахунок їй пенсії, то протоколом відповідача № 15 винесеному на засіданні комісії по вирішенню питань пов'язаних з призначенням, перерахунком та виплатою пенсій від 23.07.2015 року їй було вказано, що наступний перерахунок пенсії можливо здійснити лише після 08.05.2017 року.

Вважає, що прийняте відповідачем рішення порушує її конституційні права та інтереси, оскільки вона як особа, яка має безперервний педагогічний стаж роботи понад 47 років має право на достойне пенсійне забезпечення. А тому, просить визнати дії відповідача щодо відмови здійснити їй перерахунок пенсії неправомірними та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії відповідно до вимог п. 4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09. 07. 2003 року № 1058-ІV з 01.07.2009 року із урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік. Стягнути з відповідача заборгованість за період з 05.05.2011 року і до цього часу, тобто з дня коли було неправомірно здійснено перерахунок.

Позивачка у відкритому судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задоволити виходячи зі змісту позовних вимог та пояснень в судовому засіданні.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо позова ОСОБА_1, пославшись на письмові заперечення щодо позову в якому вказав, що 08.05.2015 року за № 721 ОСОБА_1 була подана заява до управління ПФУ у Бершадському районі про перерахунок пенсії - зміна стажу відповідно до п. 4 ст. 42 абз. 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до п. 4 ст. 42 Закону якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку )пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, порахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку)з урахуванням страхового стажу після її призначення. Оскільки заява подана 08.05.2015 року, то, у разі якщо застрахована особа буде продовжувати працювати, послідуючий перерахунок можна буде здійснити після 08.05.2017 року. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як було встановлено в судовому засіданні позивачка ОСОБА_1, є пенсіонеркою за віком та з 07.05.2005 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Бершадському районі та отримує пенсію за віком, продовжуючи при цьому працювати на посаді вчителя.

Зі слів позивачки, які не заперечувалися в судовому засіданні і представником відповідача, в 2009 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09. 07. 2003 року № 1058-ІV з 01.07. 2009 року.

Позивачці в перерахунку пенсії було відмовлено з тих підстав, що перерахунок пенсії робити недоречно, оскільки її розмір буде значно менший ніж до його здійснення.

Позивачка не погоджуючись із таким твердженням відповідача в травні 2011 та 2013 року знову зверталася із заявою про перерахунок їй пенсії із більшого заробітку, але також отримувала негативний результат.

Коли вона в черговий раз 08.05.2015 року звернулася із письмовою заявою до УПФ в Бершадському районі про перерахунок їй пенсії, то протоколом відповідача № 15 засідання комісії по вирішенню питань пов'язаних з призначенням, перерахунком та виплатою пенсій від 23.07.2015 року їй було вказано, що наступний перерахунок пенсії можливо здійснити лише після 08.05.2017 року.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

За ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Статтею 58 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» саме на Пенсійний фонд покладено керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону.

За змістом ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абз. 1 цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 зазначеного Закону).

За змістом частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

Як передбачено ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право вибору пенсійних виплат належить виключно пенсіонеру.

В частині четвертій статті 42 Закону № 1058-IV зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Таким чином, при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 42 цього Закону повинен враховуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передував року звернення за її призначенням.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. змін, що були внесені до статей 40, 42 Закону №1058- ІV від 28.05.2008 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою тільки підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058- ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058-ІV враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Також із змісту ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV витікає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої ст. 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої ст. 40 Закону № 1058-ІV, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Відповідно до ст. 4 та п. 16 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Закону № 1058-ІV, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення законодавства України у відповідність із Законом № 1058-ІV закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить Закону № 1058IV.

Протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV органами Пенсійного фонду вже застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. При цьому, будь яких різних тлумачень щодо застосування такого порядку не виникало.

У зв'язку з вищевикладеним, правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на перерахунок пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV основані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Зазначені у спільному листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах. Вказані центральні органи влади вчинили дію, що суперечить вимогам ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, згідно з якими органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та при прийнятті нових нормативно-правових актів або внесенні змін у діючі не допускається зменшення змісту й обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Але в протоколі відповідача від 23.07.2015 року правомірність прийнятого рішення щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсійних виплат не доказана.

Відповідно до ч. І, ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідачем були вчинені дії, що суперечать вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з якою, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючими законами України.

Згідно п. 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частина позовних вимог пред'явлена позивачем ОСОБА_1 з пропущенням встановлених строків звернення до адміністративного суду. Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання противоправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії з 05.05.2011 року належить відмовити в зв'язку з пропуском строку позовної давності.

За таких обставин позов ОСОБА_1 про перерахунок пенсії суд вважає обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.8, ч.2 ст.19, ст.22 Конституції України, ч. 4 ст. 42; ч. І ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6,7, 11, 17, 18, 69-71, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо перерахунку пенсії за показниками середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні.

Зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні за три останні роки від дати останнього звернення за перерахунком пенсії тобто з 21.07.2015 року.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Бершадський районний суд протягом 10 днів з моменту оголошення даної постанови.

Суддя О. Г. Рудь