№ 610/2022/16-а
2-а/610/74/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.06.2016 року Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Тімонової В.М.,
за участі секретаря - Кравцової-Єріної Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
19.05.2016 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправним рішення відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області №166118 від 26.04.2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та скасувати його; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 її пенсії державного службовця в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року та довідки про заробітну плату, починаючи з 1 травня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат; стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі понесених витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказує, що з 2010 року отримує за віком, як державний службовець.
25.04.2016 року вона звернулась до УПФУ з письмовою заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 37.1 ЗУ «Про державну службу», в редакції, яка діяла на день призначення пенсії у зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки про актуальну заробітну плату.
Рішенням відповідача їй було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що вона вважає незаконним, тому змушена звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Сторони в судове засідання не з»явились. Про дату та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином. Причина неявки суду невідома. Справа слухається у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову з тих підстав, що за теперішнім законодавством неможливий перерахунок раніше призначених пенсій внаслідок підвищення заробітної плати. Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з вказаної у довідці заробітної плати позивача не сплачувалися, тому її не можна брати до уваги (а.с. 15-16).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню відповідно до наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Як вбачається з наданої копії трудової книжки, серії БТ-І №0253994, виданої 04.06.1975 року, ОСОБА_1 дійсно з 01.01.1996 року по 30.11.2009 року перебувала на державній службі та має 10 ранг державного службовця (а.с.21-25)
З 2010 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в Балаклійському районі Харківської області та отримує пенсію за віком, як державний службовець.
25.04.2016 року ОСОБА_1 подала заяву про перерахунок пенсії внаслідок підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку про заробітну плату, видану їй Балаклійською райдержадміністрацією 25.04.2016 року (а.с.8,26).
Рішенням УПФУ в Балаклійському районі ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються. Інших доводів, вказаних у запереченнях відповідача, оскаржуване рішення не містить (а.с. 9).
Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 2010 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.
Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатись після набрання чинності змін до Закону і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.
За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.
Згідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тому вимога позивача про перерахунок пенсії з 1 травня 2015 року є обґрунтованою.
Доводи відповідача про недійсність довідки про заробітну плату не були підставою для відмови у перерахунку пенсії, не зазначені в оскаржуваному рішенні, а тому перебувають поза межами цього судового розгляду.
Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158, 159, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії і рішення відділу з призначення, перерахунку та виплати пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 166118 від 26 квітня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та скасувати його.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 її пенсії державного службовця в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року та довідки Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області про заробітну плату №01-43/1497 від 25.04.2016 року, починаючи з 1 травня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
СУДДЯ