Справа № 344/12896/15-ц
Провадження № 2/344/1615/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2016 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої судді: Домбровської Г.В.
при секретарі c/з: ОСОБА_1,
за участю представника позивача ОСОБА_2, відповідача 1 ОСОБА_3, відповідача 2 ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» (надалі «Позивач», «ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія») звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до ОСОБА_3 (надалі «Відповідач 1»), ОСОБА_4 (надалі «Відповідач 2»), в якому, з урахуванням збільшених позовних вимог, просило стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» (р/р 26034302682252 у філії Івано-Франківське ОУ АТ «Ощадбанк», МФО 336503, ЄДРПОУ 38162272) заборгованість за послуги з централізованого опалення в сумі 11 819,80 грн.
Представник Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Позивач надає послуги з централізованого опалення споживачам ОСОБА_3 та ОСОБА_4, що проживають та є власниками квартири № 55, що знаходиться в м. Івано-Франківськ, вул. Республіканська, 5а. Станом на час розгляду даної справи відповідачами спожито послуг з централізованого опалення на суму 11 819,80 грн., однак всупереч вимогам чинного законодавства України не оплачено вказаної вартості цих послуг, у звязку з чим у відповідачів утворилася заборгованість перед Позивачем у вказаній сумі.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили та просили відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов.
Зокрема, як було зазначено відповідачамиАДРЕСА_1, що знаходиться в м. Івано-Франківськ, вул. Республіканська, 5а, було придбано ними у 2013 році у стані, за якого вказана квартира була відключена від системи централізованого опалення, і у ній були відсутні батареї, а тому відповідачі не користувалися послугами Позивача, а тому, на їх думку, не зобовязані їх оплачувати.
Крім того, в судовому засіданні відповідачі покликалися на ту обставину, що ними у 2013 році було отримано дозвіл на поетапне відключення від мереж централізованого теплопостачання квартири.
Заслухавши пояснення представника Позивача, пояснення відповідачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, ОСОБА_5 встановлено наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Споживач фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу (стаття 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Як підтверджується матеріалами справи, відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є співвласниками квартири № 55, що знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Республіканська, 5а.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» є виконавцем послуг з централізованого опалення щодо вищевказаної квартири.
Відтак, Товариство з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» надає послуги з централізованого опалення споживачам ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які є власниками квартири № 55, що знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Республіканська, 5а.
Отже, відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відповідачі є споживачами послуг, оскільки їх отримують.
Факт надання послуг з централізованого опалення щодо будинку, в якому знаходиться квартира, власниками якої є відповідачі, відповідачами не спростовано.
В той же час, як встановлено ОСОБА_5, отримуючи від ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» послуги з централізованого опалення, відповідачами, як споживачами цих послуг, не здійснювалася оплата вартості вказаних послуг.
У звязку з цим, як вбачається з Довідки про розрахунки за надані послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання протягом періоду лютий 2013 р. квітень 2016 рю, заборгованість відповідачів становить загалом 11 819,80 грн. (а.с. 57).
Доказів, які б спростовували проведений Позивачем розрахунок заборгованості відповідачів за надані послуги, відповідачами ОСОБА_5 не надано, а ОСОБА_5 відповідних обставин не встановлено.
Враховуючи вищезазначене, ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» звернулося до суду з позовом про стягнення з відповідачів в солідарному порядку суми заборгованості за послуги з централізованого опалення в 11 819,80 грн.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обовязки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до вказаного закону, термін «житлово-комунальні послуги» визначається як результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування у жилих та нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
ОСОБА_5 встановлено, що Договір між Позивачем чи балансоутримувачем і відповідачами не укладався. Саме на це і, в тому числі, наголошували відповідачі, як на обставину безпідставності позовних вимог Позивача.
При цьому, відповідно до пунктів 1, 5 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору; оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відтак, системний аналіз положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчить про те, що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг з конкретним споживачем сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного ОСОБА_5 України від 30 жовтня 2013 року у справі №6-59цс13, яка прийнята за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України.
Згідно з частиною 1 статті 509 ЦК України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.
За змістом частини 1 статті 901, частини 1 статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобовязується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобовязується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Разом з тим відповідно до загальних умов виконання зобовязання, установлених статтею 526 ЦК України, зобовязання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобовязань.
За вимогою частини 3 статті 815 ЦК України наймач зобов'язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму.
З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами на підставі договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення, є зобовязанням, у якому, серед інших прав і обовязків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обовязок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина 1 статті 509 ЦК України) вимагати сплату коштів за надані послуги. При наполяганні відповідачів укласти безпосередньо договір між споживачем та надавачем послуг, такий договір може бути укладено за згодою сторін, однак як встановлено ОСОБА_5, відповідачі щодо укладення такого договору не зверталися.
Відповідно до частини 4 статті 319 ЦК України власність зобовязує, а згідно зі статтею 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положення статті 322 ЦК України встановлює презумпцію обов'язку власника нести всі витрати, пов'язані з утриманням належного йому майна. До таких витрат належать витрати, пов'язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей, оплати житлово-комунальних послуг тощо. Такий обов'язок власника є похідним від належних йому, як абсолютному володарю, правомочностей володіння, користування та розпорядження майном. Невиконання власником свого обов'язку по утриманню своєї власності може створювати небезпеку для третіх осіб.
Крім того, виходячи зі змісту чинного законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, Суд приходить до висновку про те, що позиція відповідачів про відсутність підстав для виконання зобов'язань за оплату житлово-комунальних послуг за відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг у письмовій формі, не ґрунтується на нормах чинного законодавства, та не може слугувати підставою для звільнення відповідачів від обов'язку оплачувати надані та отримані послуги.
Стосовно посилання відповідачів у письмових запереченнях на позов на ту обставину, що вони у встановленому чинним законодавством порядку у 2013 році отримали дозвіл на відключення від системи централізованого опалення квартири, у звязку з чим, на думку відповідачів, підстав для нарахування заборгованості за теплопостачання немає, Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГОП визначено Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22 листопада 2005 року № 4 (надалі також «Порядок»).
Відповідно до пункту 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1).
Порядок розгляду та прийняття рішення про відключення окремого житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання врегульовано Розділом 2 Порядку.
Так, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштуванняіндивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
Проект індивідуального (автономного) теплопостачання повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів. Вибір запропонованих схем може супроводжуватися економічними розрахунками.
Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.
Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються
у міжопалювальний період.
По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.
Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання (пункти 2.1 2.8 Порядку)
Отже, чинним законодавством встановлено імперативний порядок відключення окремого житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, відповідно до якого єдиною підставою припинення надання послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання (та, відповідно, припинення обовязку у споживача щодо їх оплати) є акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений Міжвідомчою комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГОП.
Як встановлено ОСОБА_5, відповідно до Витягу № 17 з протоколу № 2 засідання Міжвідомчої комісії з розгляду питань, повязаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання від 02 квітня 2013 року (а.с. 26) ОСОБА_4 було надано дозвіл на поетапне відключення від мереж централізованого теплопостачання житлового будинку в частині стояка цього будинку, в якому з централізованим теплопостачанням залишилась одна квартира, а саме: квартира АДРЕСА_2.
Згідно з Витягом з протоколу № 2 засідання Міжвідомчої комісії з розгляду питань, повязаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання від 18 березня 2015 року (а.с. 59) ОСОБА_3 надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення квартири АДРЕСА_2, яка залишилася одна на стояку підключеною до мереж централізованого теплопостачання при умові відсутності заборгованості за послуги з централізованого опалення та довідки про створення фонду енергозбереження від балансоутримувача житлового будинку.
В той же час, Суд звертає увагу на те, що вищевказані витяги з протоколу засідання міжвідомчої комісії не є актом про відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (який би міг слугувати підставою припинення надання послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання (та, відповідно, припинення обовязку у споживача щодо їх оплати).
За таких обставин Суд дійшов висновку про те, що, розпочавши процедуру відключення власної квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, відповідачами не було її завершено у відповідності до вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22 листопада 2005 року № 4, що свідчить про відсутність підстав для звільнення відповідачів, як споживачів відповідних послуг, оплачувати їхню вартість.
За таких обставин, Суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах заборгованість відповідачів перед Позивачем за надані послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання є підставною та обґрунтованою, а обовязок відповідачів оплачувати дані послуги випливає з вимог закону.
Суд повторно звертає увагу на те, що доказів, які б спростовували факт надання та отримання послуг з централізованого опалення щодо квартири відповідачів, як і доказів невірності здійсненого Позивачем розрахунку заборгованості відповідачів, відповідачами не надано, а ОСОБА_5 таких обставин не встановлено.
Відповідно до частини 1 статті 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі; а згідно з частинами 1 та 3 статті 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Проаналізувавши доводи сторін, вимоги чинного законодавства України, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, Суд дійшов висновку про те, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а стягненню з відповідачів на користь Позивача підлягає сума заборгованості за надані послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання в розмірі 11 819,80 грн.
Відповідно до частини 1 статті 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Відтак, стягненню з відповідачів підлягає сплачена Позивачем сума судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 243,60 грн.
На підставі наведеного, відповідно до ст.ст. 509, 526, 815, 901, 903 ЦК України, ст.ст. 1, 21, 22, 23, 24, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,керуючись ст.ст. 209, 213, 214, 215, 216 ЦПК України, Суд,
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» (р/р 26034302682252 у філії Івано-Франківське ОУ АТ «Ощадбанк», МФО 336503, ЄДРПОУ 38162272) заборгованість за послуги з централізованого опалення в сумі 11 819,80 грн.
3. Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» (р/р 26003300682252 у філії Івано-Франківське ОУ АТ «Ощадбанк», МФО 336503, ЄДРПОУ 38162272) 243,60 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Домбровська Г.В.