233 № 233/889/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року Костянтинівський міськрайсуд Донецької області в складі: головуючого - судді Наумик О.О., за участі секретаря Сухоставець Т.А., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Новікової О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівці справу адміністративної юрисдикції за позовом
ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
23.02.2016 р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в заяві від 24.05.2016 р. уточнив первісно заявлені позовні вимоги, в якому просить визнати протокол Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.02.2016 р. №6012 в частині відмови у врахуванні при призначені пенсії довідок про заробітну плату №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р. та №87/783 від 22.09.2014 р., виданих Виконавчим комітетом Костянтинівської міської Ради, незаконним та скасувати його, зобов'язавши Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити йому пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р. та №87/783 від 22.09.2014 р., виданих Виконавчим комітетом Костянтинівської міської Ради відповідно до поданої заяви від 30.12.2015 р. з 07.01.2016 р., пославшись на таке:
Він є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
30.12.2015 р. він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої ним були додані архівні довідки про заробіток №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р. та №87/783 від 22.09.2014 р., видані йому Виконавчим комітетом Костянтинівської міської Ради.
Протоколом Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 03.02.2016 р. №6012 йому було призначено пенсію з 07.01.2016 р. без урахування архівних довідок про заробіток №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р., №87/783 від 22.09.2014 р.
Відповіддю від 18.02.2016 р. йому було відмовлено у зарахуванні заробітку, вказаного в довідках про заробіток №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р. та №87/783 від 22.09.2014 р.
Відмову мотивовано неможливістю зарахувати заробіток, вказаний в зазначених довідках, у зв'язку з тим, що з 01.01.2016 р. Законом не передбачено зарахування заробітку за період до 01.07.2000 р. з посиланням на лист Пенсійного фонду України від 12.01.2016 р. №929/02-12.
Вважає Протокол Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині відмови у зарахуванні заробітку, вказаного в довідках про заробіток №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р. та №87/783 від 22.09.2014 р. незаконним, з огляду на таке.
Відповідно до трудової книжки він працював в Костянтинівському вогнетривкому заводі "Червоний Жовтень" з 25.08.1982 р. по 13.03.2000 р. Цей факт Відповідачем не оспорюється.
Разом із заявою про призначення пенсії їм було надано довідки про заробітну плату №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р. та №87/783 від 22.09.2014 р.
Протоколом Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 03.02.2016 р. №6012 йому було призначено пенсію з 07.01.2016 р. без врахування архівних довідок про заробіток №87/741 від 10.09.2014 р., №87/782 від 22.09.2014 р. та №87/783 від 22.09.2014 р.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Листи Пенсійного фонду України не є нормативними актами та відповідно до статті 19 Конституції України територіальні органи державної влади (в тому числі органи Пенсійного фонду) не мають права при виконанні своїх функцій використовувати листи як нормативний документ. Такі листи носять інформативний характер, та не є нормативними документами.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла до 01.01.2016 р., для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно зі статтею 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» територіальні органи Пенсійного фонду мають право отримувати від підприємств, установ та організацій документи, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та перевіряти їх.
Відповідно до п.17 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.11.2005 р. за № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 р. за № 1566/11846, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, організацій незалежно від форм власності дооформлення документів та перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Він як пенсіонер бажає для обчислення пенсії враховувати заробітну плату за період його роботи за 1990-2000 р.р. При цьому, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видана йому на підставі особових рахунків, що повністю відповідає п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та заробіток для обчислений пенсії, вказаний у довідках не оспорюється відповідачем.
Конституційний Суд України в пункті 2 мотивувальної частини Рішення від 9 лютого 1999 р. № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) вказав, що загальновизнаний принцип права про дію нормативно-правових актів у часі закріплено в частині першій статті 58 Конституції України. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При цьому Конституційний Суд України роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Основного Закону України про дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що «вона починається з моменту набрання актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце».
Таким чином Відповідач повинен керуватися Законодавством, яке діє на момент подання заяви про призначення пенсії. Оскільки на момент подання заяви про призначення пенсії положення Закону, на які посилається Відповідач не набули законної сили.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 позов свого довірителя підтримав за наведених у позовній заяві підстав, додавши таке:
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (яка діяла до 01.01.2016 р.) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
З 01.01.2016 р. редакцію статті 40 частини 1 Закону №1058 було змінено та нарахування пенсії проводилося без урахування заробітку до 07.2000 року, а лише за даними персоніфікованого обліку.
Але Законом від 29.03.2016 р. за №1043-VШ редакція частини 1 статті 40 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" була викладена в новій редакції, а саме: для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Також пункт 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" зазначеного Закону визначає, що "Положення цього Закону поширюються на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим Законом".
18.04.2016 р. його довіритель звернувся до Відповідача з проханням здійснити йому перерахунок з 01.01.2016 р. з урахуванням вимог Закону №1043, але КОУПФУ перерахунок не здійснило, пославшись на те, що листом Мінсоцполітики роз'яснено, що перерахунок робиться відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тож йому необхідно звернутися з новою Заявою про перерахунок пенсії, оскільки Закон №1043 вступив в законну силу з 15.04.2016 р. та не розповсюджується на осіб, яким пенсія призначена до цієї дати.
Пункт 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлює строки призначення пенсії, а саме: Пенсія призначається з дня звернення за пенсією крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
А абзац 1 частини 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає строки перерахунку вже призначеної пенсії та визначає, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з необхідними документами подано ним після 15 числа.
Але в дійсному випадку, на його думку, має застосовуватися ч.1 статті 45, оскільки спірні довідки були подані разом із заявою про призначення пенсії. Частина 4 статті 45 застосовувалась би у випадку коли довідки були подані вже після 01.05.2016 р. та для цього необхідно було подавати заву про перерахунок пенсії.
Листи Пенсійного фонду України не є нормативними актами та відповідно до статті 19 Конституції України територіальні органи державної влади (в тому числі органи Пенсійного фонду) не мають права при виконанні своїх функцій використовувати листи як нормативний документ. Також слід зазначити що листи носять інформативний характер, та не є нормативними документами, не реєструються в Міністерстві юстиції та висловлюють думку посадової особи, а не законодавця.
Тому зазначає, що редакція частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до 01.01.2016 р. та після 01.01.2016 р. (з урахуванням вимог Закону №1043) була незмінною та мала наступну редакцію: для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Таким чином вважає, КОУПФУ зобов'язане здійснити нарахування пенсії з урахуванням заробітку, отриманого до 01.07.2000 р.
Тож позовні вимоги ОСОБА_3 просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, надавши письмові заперечення проти позову (а.с.38), підтримані у судовому засіданні представником відповідача за довіреністю Новіковою О.М., про таке:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, 30.12.2015 р. звернувся до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком згідно зі ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в строки, передбачені ст.45 цього Закону.
Відповідно до ст.45 Закону України (№1058-IV від 09.07.2003 р.) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше з дня досягнення особою пенсійного віку.
Разом із заявою позивач надав необхідні документи для призначення пенсії (в тому числі архівні довідки про заробітну плату № 87/782 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1990 р. по 31.12.1991 р., № 87/741 від 10.09.2014 р. за період з 01.01.1992 р. по 31.12.1996 р., № 87/783 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1997 р. по 28.02.2000 р. по ВАТ «Костянтинівський вогнетривковий завод «Красний Октябрь»).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (№1058-IV від 09.07.2003 р.) та до Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (№3668-VI від 08.07.2011 р.) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується зарплата (дохід) за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв.
ОСОБА_3 набув право на призначення пенсії за віком з 07.01.2016 р., у зв'язку з чим не має підстав для зарахування заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 р.
Просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління ПФУ Донецької області - відмовити у повному обсязі.
Заслухавши сторони, дослідивши надані сторонами докази у справі, суд дістає таких висновків:
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, набув право на пенсію за віком з 07.01.2016 р.
Із заявою до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області про призначення йому пенсії за віком позивач згідно зі ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернувся 30.12.2015 р. (а.с.15) - в строки, передбачені ст.45 цього Закону України (№1058-IV від 09.07.2003 р.), у відповідності до якої пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше дня досягнення особою пенсійного віку.
Разом із заявою позивач надав певні документи для призначення пенсії, в тому числі архівні довідки про заробітну плату № 87/782 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1990 р. по 31.12.1991 р., № 87/741 від 10.09.2014 р. за період з 01.01.1992 р. по 31.12.1996 р., № 87/783 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1997 р. по 28.02.2000 р. по ВАТ «Костянтинівський вогнетривковий завод «Красний Октябрь» (а.с.16-18).
Протоколом Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 03.02.2016 р. №6012 ОСОБА_3 було призначено пенсію з 07.01.2016 р. без врахування архівних довідок про його заробіток за № 87/782 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1990 р. по 31.12.1991 р., № 87/741 від 10.09.2014 р. за період з 01.01.1992 р. по 31.12.1996 р., № 87/783 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1997 р. по 28.02.2000 р. по ВАТ «Костянтинівський вогнетривковий завод «Красний Октябрь» (а.с.10-14).
Вирішуючи питання правомірності оскаржуваного рішення відповідача, суд виходив з такого:
На час звернення позивача із заявою про призначення пенсії стаття 40 Закону України „ Про загальнообов'язкове де пенсійне страхування" (№1058-IV від 09.07.2003 р.), яка регулює порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, діяла в такій редакції: «для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується зарплата (дохід) за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв» (ч.1).
Оскільки право на пенсію позивач отримав з 07.01.2016 р., суд вважає, що відповідачем правомірно не були враховані довідки про заробіток позивача № 87/782 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1990 р. по 31.12.1991 р., № 87/741 від 10.09.2014 р. за період з 01.01.1992 р. по 31.12.1996 р., № 87/783 від 22.09.2014 р. за період з 01.01.1997 р. по 28.02.2000 р. по ВАТ «Костянтинівський вогнетривковий завод «Красний Октябрь», у зв'язку з відсутністю на цей час законодавчих підстав для зарахування заробітної плати позивача за 60 місяців страхового стажу до 01.07.2000 р.
При цьому суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що відповідач мав застосовувати вище згадувані положення Закону України „ Про загальнообов'язкове де пенсійне страхування" (№1058-IV від 09.07.2003 р.) через те, що ці довідки були подані позивачем разом із заявою про призначення пенсії, оскільки у відповідності до принципу дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, закріпленому в частині першій статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі.
Конституційний Суд України в пункті 2 мотивувальної частини Рішення від 9 лютого 1999 р. № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Основного Закону України про дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що «вона починається з моменту набрання актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце».
Позивач помилково пов'язує наявність підстав для такого врахування його заробітку з часом подання ним заяви про призначення пенсії.
Також суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що у зв'язку із набранням з 15.04.2016 р. чинності Законом України «Про внесення змін до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії» від 29 березня 2016 року № 1043-VIII, яким абзац перший частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладений в такій редакції:
"1. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв",
і дія якого поширюються на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим Законом,
відповідач мав зробити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням заробітку за 60 місяців до 01.07.2000 р.,
- оскільки на час ухвалення оскаржуваного рішення стаття 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зазначеній редакції не діяла, що також виключає підстави для визнання цього рішення незаконним.
Такі доводи позивача не стосуються предмету позову і можуть бути предметом іншого судового розгляду.
За наведених підстав у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайсуд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
С у д д я: