Номер провадження 2-а/754/291/16
Справа №754/5724/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 червня 2016 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Клочко І.В.
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 24.04.2000 року позивач отримує пенсію державного службовця відповідно до ЗУ «Про державну службу», а 24.04.2016 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки від 25.03.2016 року, однак отримала відмову.
В адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, зобов'язати Лівобережне об'єднане УПФУ в м. Києві провести розрахунок в розмірі 83% від заробітної плати по посаді заступника начальника відділу в МНС, з якої призначено пенсію, у відповідності до Закону України від 16.12.1993р №3723-ХІІ «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії) з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено, в тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, згідно довідки Державної служби України з Надзвичайних ситуацій від 25 березня 2016 року №26-2-7/37.
06.06.2016 року Лівобережним об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві до суду надано письмові заперечення з проханням відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному УПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 24.04.2000 року у розмірі 83% від заробітної плати державного службовця.
04.04.2016 року позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки 25 березня 2016 року №26-2-7/37, враховуючи «інші виплати» - матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань на які нараховано та сплачено страхові внески до Пенсійного фонду.
07.04.2016 року позивач отримала від Лівобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві відмову в перерахунку пенсії.
Аналізуючи встановлені по справі обставини в їх сукупності, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Наведена позиція також викладена в постанові Верховного Суду України від 14 травня 2013 року по справі № 21-125а13.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Таким чином, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, а саме: визнати дії Лівобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві неправомірними та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки від 25.03.2016 року починаючи з 04.04.2016 року з урахуванням проведених раніше виплат.
Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 18, 71, 99, 100, 122, 128, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань неправомірними.
Зобов'язати Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 83% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки № №26-2-7/37 від 25 березня 2016 року починаючи з 04 квітня 2016 року з урахуванням виплачених сум.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя