Справа № 369/4991/16-а
Провадження № 2-а/369/486/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
10.06.2016 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської ВолчкоА.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Київ адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання рішень суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
У червні 2016 року позивач звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання рішень суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи з захворюванням, повязаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, та у звязку із цим має право на відповідні пільги, встановлені законодавством України.
Позивач стверджував, що під час проходження служби на посаді командира відділення ВПЧ-9 УПО УВС Київського облвиконкому, позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року, а саме: з 26.04.1986 року по 28.04.1986року у м. Припять (ІІІ зона небезпеки), з 29.04.1986 року по 29.04.1986 року у м. Чорнобиль (ІІ зона небезпеки), внаслідок чого отримав дозу радіоактивного опромінення 26,6БЕР.
Зі слів позивача, відповідно до ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС № 655-196 від 05.06.1986року, ОСОБА_3 Міністрів СРСР № 964 рс від 17.05.1986року, ОСОБА_3 Міністрів СРСР № 1031 рс від 23.05.1986року та Наказу Міністра внутрішні справ СРСР № 0149 від 26.05.2016 року за його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримання ним гранично допустимої дози радіоактивного опромінення йому було виплачено кошти в сумі 450 крб.
Позивач вказував на те, що з огляду на довідку № 28 від 22.03.2016 року, складену Головним Управлінням ДСНС України в Київській області, з 26.04.1986 року по 28.04.1986 року та з 29.04.1986року по 29.04.1986 року він працював в населених пунктах зони відчуження м. Чорнобиль, м. Припять і отримав посадовий оклад (оклад, тарифна ставка, розцінка відрядна) 145,00 крб., по особовому рахунку за 1986 рік виплачена заробітна плата (грошове забезпечення) у сумі 641 крб. 77 коп. з урахуванням коефіцієнта 5;4 відповідно до ОСОБА_2 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7 «Об условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятых на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльськой АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды».
Позивач стверджував, що він 12.02.2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області із заявою про перерахунок йому пенсії як інваліду ІІ групи ЧАЕС відповідно до розмірів заробітної плати за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках, з врахуванням винагороди за отриману дозу радіації та виходячи із загального розміру заробітної плати 641,77 крб., та на підтвердження цього надав довідку ГУ ДСНС України в Київській області № 28 від 01.02.2016року.
Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області листом № 43/Б-01 від 22.02.2016 року відмовило позивачу в проведенні перерахунку, виходячи із заробітної плати, наведеної в довідці № 28 від 01.02.2016 року. Ця відмова аргументується посиланням на п. 124 ОСОБА_2 Міністрів СРСР № 590 від 03.08.1972 року «Про затвердження Положення про порядок призначення виплати державних коштів», згідно з яким в заробіток для обчислення пенсій включаються всі види заробітної плати, на які по діючим правилам нараховуються страхові внески, окрім заробітної плати за понаднормову роботу, за сумісництво і різного роду виплати одноразового характеру, а також описками, зробленими у цій довідці.
Після такої відмови позивачем було отримано нову довідку ГУ ДСНС України в Київській області № 28 від 22.03.2016року, в якій було виправлено описки, та здано цю довідку відповідачу із заявою за вх. № 65/Б-01 від 24.03.2016 року.
Проте, зі слів позивача, відповідач знову видав позивачу відмову у листі № 65/Б-01 від 01.04.2016року, в якому знову ж таки послався на попередній лист № 43/Б-01 від 22.02.2016 року.
Вказані відмови позивач вважав неправомірними, а тому зважаючи на викладене та посилаючись на норми закону, позивач просив суд: визнати протиправним викладене у листах за № 43/Б-01 від 22.02.2016 року та № 65/Б-01 від 01.04.2016 року рішення Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про відмову у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інваліду ІІ групи захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії з врахуванням даних, наведених у довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, тобто з розрахунку 641 крб. 77коп.; зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату йому, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інваліду ІІ групи захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії з урахуванням даних, наведених у довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, тобто з розрахунку 641 крб. 77коп., починаючи з 01.12.2015 року, та в подальшому здійснювати відповідні виплати безстроково.
Відповідач подав суду письмові заперечення, посилався на те, що пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, при призначенні пенсії позивач надав довідку № 820 від 04.11.2010 року, згідно з якою йому не нараховувались і не виплачувались премії, про що свідчать і первинні виплатні документи надані позивачем, а саме виплатний лист за 1986 рік, тому пенсію позивачу нараховано вірно і відсутні підстави для перерахунку. Зі слів відповідача, позивачем не надано жодних документів, які підтверджують нарахування чи виплату премій, відображених у довідці № 28 від 22.03.2016 року, а отже, відповідач вважає її такою, що видана з порушенням вимог законодавства. Відповідач переконаний, що довідка № 820 від 04.11.2010 року видана згідно із законодавством, а довідка № 28 від 22.03.2016 року містить немотивовані відомості та суперечить первинним документам. Крім того, відповідач посилався на правові позиції Верховного Суду України, викладені у постановах від 15.12.2015 року у справі № 21-4722а15 та від 17.02.2016 року № 21-3696а15.
Відповідно до ч. 4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи з захворюванням, повязаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, та у звязку із цим має право на відповідні пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується пенсійним посвідченням, посвідченням інваліда ІІгрупи, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, (категорія 1), а також випискою з Акта огляду МСЕК.
Як вбачається із витягу з наказу УВС виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів №386 від 03.10.1986 року, довідки ГУ ДСНС України у Київській області № 1 від 22.01.2016 року, маршрутного листа за № 2, виданим ГУ ДСНС України у Київській області 22.01.2016року, довідки ГУ ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, а також картки обліку доз радіоактивного опромінення, під час проходження служби на посаді командира відділення ВПЧ-9 УПО УВС Київського облвиконкому, позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року, а саме: з 26.04.1986 року по 28.04.1986року у м. Припять (ІІІ зона небезпеки), з 29.04.1986 року по 29.04.1986року у м. Чорнобиль (ІІ зона небезпеки), внаслідок чого отримав дозу радіоактивного опромінення 26,6БЕР.
Відповідно до ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС № 655-196 від 05.06.1986року, ОСОБА_3 Міністрів СРСР № 964 рс від 17.05.1986року, ОСОБА_3 Міністрів СРСР № 1031 рс від 23.05.1986року та Наказу Міністра внутрішні справ СРСР № 0149 від 26.05.2016 року за участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримання ним гранично допустимої дози радіоактивного опромінення було виплачено кошти в сумі 450 крб.
З огляду на довідку № 28 від 22.03.2016 року, складену Головним Управлінням ДСНС України в Київській області, з 26.04.1986 року по 28.04.1986 року та з 29.04.1986року по 29.04.1986 року позивач працював в населених пунктах зони відчуження м. Чорнобиль, м. Припять і отримав посадовий оклад (оклад, тарифна ставка, розцінка відрядна) 145,00 крб., по особовому рахунку за 1986 рік виплачена заробітна плата (грошове забезпечення) у сумі 641 крб. 77 коп. з урахуванням коефіцієнта 5;4 відповідно до ОСОБА_2 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7 «Об условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятых на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльськой АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды».
Інформація, викладена у довідці № 28 від 22.03.2016 року, складеній Головним Управлінням ДСНС України в Київській області, підтверджується виплатним листом за 1986 рік, в якому вказано розмір збереженого середнього заробітку за дні роботи (служби) у зоні відчуження у 1986-1990 роках та оплата праці за дні роботи (служби) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, а також окремою відомістю, згідно з якої у 1986 році позивачу було виплачено премію у розмірі 100 крб., а також 02.10.2016 року - винагороду за отриману дозу радіації у трикратному розмірі від посадового окладу (згідно з виплатним листом за 1986 рік станом на 02.10.1986 рік у позивача був оклад 150 крб.) у розмірі 450 крб.
12.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області із заявою про перерахунок йому пенсії як інваліду ІІ групи ЧАЕС відповідно до розмірів заробітної плати за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках, з врахуванням винагороди за отриману дозу радіації та виходячи із загального розміру заробітної плати 641,77 крб., та на підтвердження цього надав довідку ГУ ДСНС України в Київській області № 28 від 01.02.2016року.
Відповідач листом № 43/Б-01 від 22.02.2016 року відмовив позивачу в проведенні перерахунку, виходячи із заробітної плати, наведеної в довідці № 28 від 01.02.2016 року. Ця відмова аргументується посиланням на п. 124 ОСОБА_2 Міністрів СРСР № 590 від 03.08.1972 року «Про затвердження Положення про порядок призначення виплати державних коштів», згідно з яким в заробіток для обчислення пенсій включаються всі види заробітної плати, на які по діючим правилам нараховуються страхові внески, окрім заробітної плати за понаднормову роботу, за сумісництво і різного роду виплати одноразового характеру, а також описками, зробленими у цій довідці.
У подальшому позивачем було отримано нову довідку ГУ ДСНС України в Київській області № 28 від 22.03.2016року, в якій було виправлено описки, та здано цю довідку відповідачу із заявою за вх. № 65/Б-01 від 24.03.2016 року.
Проте, відповідач знову видав позивачу відмову у листі № 65/Б-01 від 01.04.2016року, в якому знову ж таки послався на попередній лист № 43/Б-01 від 22.02.2016 року.
Для вирішення даного спору суд вважає за необхідне проаналізувати наступні норми законодавства.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України проголошено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 21 Конституції України визначає, що права і свободи людини нерушимі.
З огляду на ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесенні змін в існуючі Закони не допускається звуження змісту і об'єму існуючих прав і свобод.
Статтею 24 Конституції України проголошено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи і рівні перед законом.
Відповідно до положень статті 3 Закону України «Про правонаступництво України» закони Української РСР та інші акти, ухвалені Верховною ОСОБА_2 Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.
Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно з п. 2 ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС» було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Відповідно до п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 та діє з 01.01.2012року, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
З огляду на п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого ОСОБА_2 Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
За правилами пп. 3 п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого ОСОБА_2 Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видач.
У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
ОСОБА_2 Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 05.10.1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.
Згідно із ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 25.11.1993року №1006-р «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» з метою соціального захисту колишніх співробітників апарату МВС учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до першої категорії, а також тих, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше органам внутрішніх справ дозволено перераховувати їх грошове утримання за періоди роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальними званнями, що діяли в період роботи в зоні ЧАЕС у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу. Крім того, доручено МВС та Мінсоцзахисту призначити і перерахувати пенсії відповідно до норм чинного законодавства із перерахованого згідно з названим розпорядженням грошового утримання.
ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964р.с. «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» з метою виплати одноразових винагород було збільшено саме фонд заробітної плати. Вказаним розпорядженням було введено зони небезпечності від рівня радіоактивного забруднення відповідною оплатою, а саме: у третій зоні небезпечності у пятикратному розмірі, в другій зоні в чотирикратному, першій зоні у трикратному розмірі. Крім того, даним розпорядженням було встановлено, що у випадках, коли працівник отримав граничну допустиму дозу радіації, йому виплачується одноразова винагорода, якщо ця особа відноситься серед інших до офіцерського складу ОВС в розмірі тримісячного посадового заробітку по посаді та спеціальному званню.
ОСОБА_3 Міністрів СРСР «Про оплату праці військовослужбовців-учасників ліквідації аварії на ЧАЕС» від 23.05.1986року № 1031-рс передбачено поширити, в тому числі і на військовослужбовців керівного і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, порядок і розміри підвищення оплати праці, передбачені розпорядженням ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964р.с. При цьому грошове утримання у збільшених розмірах виплачувати виходячи із посадових окладів, а особам офіцерського і начальницького складу, прапорщикам і мічманам також із окладів по військовому і спеціальному званню.
Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і Всесоюзного ЦК Професійних Союзів № 524-156 від 07.05.1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» надано право керівникам підприємств і організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищеним до 100% розмірів підвищення ставок і посадовим окладам.
З огляду на ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як визначено ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У ст. 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частинами 1, 2, 5 ст. 99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
У відповідності до п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про зобовязання відповідача вчинити певні дії.
Зважаючи на вище викладені обставини та вимоги чинного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
З огляду на викладені вище обставини та проаналізовані вимоги законодавства позивач має право на перерахунок йому, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інваліду ІІ групи захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії з врахуванням даних, наведених у довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, тобто з розрахунку 641 крб. 77коп.
А отже, відмова відповідача є протиправною, й слід зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням даних, наведених саме у вказаній довідці, тобто з розрахунку 641 крб. 77коп., починаючи відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з першого числа місяця, коли позивач звернувся до відповідача із заявою від 12.02.2016 року про перерахунок йому пенсії, тобто з 01.02.2016 року, та в подальшому здійснювати відповідні виплати безстроково.
Посилання відповідача у його відмові на п. 124 ОСОБА_2 Міністрів СРСР № 590 від 03.08.1972 року «Про затвердження Положення про порядок призначення виплати державних коштів» не є доцільним у розумінні ст. 58 Конституції України, оскільки на час звернення позивача до нього за перерахунком пенсії він повинен був керуватися Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого ОСОБА_2 Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Твердження відповідача про те, що позивачем не надано жодних документів, які підтверджують нарахування чи виплату премій, відображених у довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення), а отже, вона видана з порушенням вимог законодавства, не відповідає матеріалам справи, оскільки до позовної заяви додано, окрім копії виплатного листа позивача за 1986 рік, копію картки обліку позивача доз радіоактивного опромінення, а також копію відомості про виплату позивачу у 1986-1991 роках одноразових допомог, премії та винагороди за радіоактивне опромінення, засвідчену печаткою ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області.
Всі заробітні виплати, премії, допомоги та винагороди позивачу, зазначені у виплатному листі за 1986 рік та відомості за 1986-1991 роки відповідають вимогам Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і Всесоюзного ЦК Професійних Союзів № 524-156 від 07.05.1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17.05.1986 року №964р.с. «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати», ОСОБА_3 Міністрів СРСР «Про оплату праці військовослужбовців-учасників ліквідації аварії на ЧАЕС» від 23.05.1986року №1031-рс, ОСОБА_2 Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 05.10.1986 року № 665-195. А отже, відомості у довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення) позивача відповідають дійсності, оскільки підтримані первинними документами.
Поруч із цим у своєму запереченні відповідач вказує, що саме довідка Головного управління ДСНС України у Київській області № 820 від 04.11.2010 року про заробітну плату (грошове забезпечення) позивача видана згідно із законодавством, а довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення) позивача не відповідає дійсності, не підтверджена первинними документами.
Проте, п. 2 ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС» було гарантовано особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунок пенсії за наявними матеріалами пенсійної справи.
Позивачем було 12.02.2016 року було подано до пенсійної справи нову довідку про заробітну плату (грошове утримання) № 28 від 01.02.2016 року, а 24.03.2016 року подав уточнену довідку про заробітну плату (грошове утримання) № 28 від 22.03.2016року з виправленими описками.
Відповідач при цьому не скористався своїм гарантованим пп. 3 п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого ОСОБА_2 Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, правом вимагати від Головного управління ДСНС України у Київській області та позивача дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видач, а категорично відмовив позивачу у перерахунку, обґрунтовуючи цю відмову припущенням, що подана ним нова довідка про заробітну плату (грошове утримання) не базується на первинних документах, що суперечить вимогам ст. 19 Конституції України.
Подача позивачем відповідачу попередньо довідки Головного управління ДСНС України у Київській області № 820 від 04.11.2010 року про заробітну плату (грошове забезпечення) для призначення йому пенсії не спростовує факти отримання ним у 1986році премії у розмірі 100 крб. та винагороди за радіоактивне опромінення у розмірі 450 крб., що відображені у поданій суду окремій відомості, та не позбавляє його отримати нову довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) з відображенням більш обєктивних даних та вимагати від відповідача здійснити на підставі неї перерахунок пенсії.
Крім того, посилання відповідача у його запереченнях на правові позиції Верховного Суду України, викладені у постановах від 15.12.2015 року у справі № 21-4722а15 та від 17.02.2016 року № 21-3696а15, є недоцільним у даному випадку, оскільки у першій постанові йде мова про те, що довідка про заробітну плату, відповідно до якої слід здійснити перерахунок пенсії, не підтримана первинними документами, що не відповідає обставинам даної справи, а друга постанова обґрунтована неоднаковим застосуванням судом касаційної інстанції пункту 3 Перехідних положень Закону України від 22.12.2011року № 4282-VІ «Про Державний бюджет України на 2012 рік», статей 50, 52, 54 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при перерахунку державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та 75 % мінімальної пенсії за віком на підставі статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ з урахуванням статті 67 цього Закону,виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою статті 28 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що не стосується даної справи.
Отож, обґрунтування вимог ОСОБА_1 знайшли своє часткове підтвердження в ході судового розгляду, що є підставою для часткового задоволення його позову.
Враховуючи викладене вище та керуючись ст.ст. 19, 21, 22, 24 Конституції України, ст. 3 Закону України «Про правонаступництво України», ст.ст. 15, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17.05.1986 року №964р.с. «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати», ОСОБА_3 Міністрів СРСР «Про оплату праці військовослужбовців-учасників ліквідації аварії на ЧАЕС» від 23.05.1986року № 1031-рс, ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 25.11.1993року № 1006-р «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС», п.п. 2.10, 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого ОСОБА_2 Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, ст.ст. 2, 6, 9-12, 17, 18, 41, 69-73, 86, 99, 122, 160, 162, 163, 167, 183-2 КАС України, суд-
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання рішень суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним викладене у листах за № 43/Б-01 від 22.02.2016 року та №65/Б-01 від 01.04.2016 року рішення Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про відмову у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інваліду ІІ групи захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії з врахуванням даних, наведених у довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, тобто з розрахунку 641 крб. 77коп.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інваліду ІІ групи захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії з урахуванням даних, наведених у довідці Головного управління ДСНС України у Київській області № 28 від 22.03.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, тобто з розрахунку 641 крб. 77коп., починаючи з 01.02.2016 року, та в подальшому здійснювати відповідні виплати безстроково.
У решті позовних вимог відмовити.
ОСОБА_2 може бути оскаржена протягом 10 днів, починаючи з наступного дня після отримання особою, яка її оскаржує, шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київській області. Копія апеляційної скарги одночасно повинна бути надіслана особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_2 набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ А.Я.Волчко