ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2016 року м. Київ К/800/9449/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Три Л" на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2016 року у справі № 803/3610/15 за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до товариства з обмеженою відповідальністю „Три Л" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2015 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області звернулося в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Три Л", в якому просило: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю „Три Л" шляхом повного зупинення будівельно-монтажних робіт об'єкту: реконструкція приміщення готелю „Лучеськ" в м. Луцьк, проспект Відродження, 1 та реконструкція торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1, магазину промислових товарів №2 під торгово-розважальний комплекс в м. Луцьку, вул. Рівненська, 89 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що виявлені порушення вимог та правил у сфері пожежної і техногенної безпеки під час реконструкції приміщення готелю, торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, приміщення кафе та дискотеки, магазинів промислових товарів ТзОВ „Три Л" створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що вказує на необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи вказаного об'єкту до повного усунення виявлених порушень.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2016 року, позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями товариство з обмеженою відповідальністю „Три Л" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В запереченнях на касаційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції - без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що згідно наказу УДСНС України у Волинській області № 141 від 14 липня 2015 року до переліку об'єктів господарювання, які підлягають плановій перевірці додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки включене ТзОВ „Три Л" (м. Луцьк, вул. Рівненська, 89) з періодом проведення такої перевірки з 15 вересня по 25 вересня 2015 року.
На підставі вказаного наказу і посвідчення на проведення перевірки №108 від 7 вересня 2015 року УДСНС України у Волинській області проведена перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки ТзОВ „Три Л" (м. Луцьк, вул. Рівненська, 89) висновки якої викладені в акті №91 від 25 вересня 2015 року.
Вказаний акт містить перелік порушень вимог законодавства, виявлених позивачем під час здійснення перевірки, а саме: сторона будівлі готелю по осі А (тильна сторона) утеплена горючим матеріалом (пінополістерольними плитами); приміщення готелю не відокремлені від офісних приміщень банку глухою протипожежною перегородкою 1-го типу; не проведене технічне обслуговування наявних вогнегасників; місця складання будівельних матеріалів на будівельному майданчику не відповідають затвердженому генплану; опорядження фасадної теплоізоляції будівлі готелю (1-ї ступені вогнестійкості) по осі Г відповідає збірній системі з опорядження класу В, яке забороняється застосовувати для будівель такого ступеня вогнестійкості, умовної висоти та поверховості; місце проведення зварювальних робіт на даху будівлі готелю не забезпечене первинними засобами пожежогасіння (вогнегасником, ящиком з піском та лопатою), а також не захищені горючі конструкції (гумове покриття) покрівлі; не забезпечений необхідний клас вогнестійкості косоурів сходових кліток торгово-розважального комплексу; новобудова не забезпечена первинними засобами пожежогасіння з розрахунку: на 200 м.кв. площі підлоги - один вогнегасник та бочками з водою; наявні пожежні щити на території будівництва не укомплектовані з розрахунку: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 2x2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт., а також на пожежних щитах не вказані їх порядкові номери та номери телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів, та літерний індекс „ПЩ"; в підвальному поверсі будівлі готелю та на місці виконання зварювальних робіт влаштована тимчасова електромережа, яка під'єднана до електромережі методом „скрутки" чим не забезпечена пожежобезпечна експлуатацію електромереж та електроустановок; відповідальна особа за виконання зварювальних робіт на об'єкті не пройшла спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум); не прибрані з території будівництва горючі будівельні відходи; розпочаті роботи з вогнезахисного обробляння металевих конструкцій без повідомлення місцевого органу державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки; роботи з вогнезахисту металевих конструкцій будівлі не здані актом прийняття виконаних робіт з вогнезахисного обробляння. Виявлені порушення вимог та правил у сфері пожежної і техногенної безпеки під час реконструкції приміщення готелю „Лучеськ", торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1 та №2 ТзОВ „Три Л" створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Примірник наведеного акту 25 вересня 2015 року вручений директору ТзОВ „Три Л" Каленюку С.Л., що засвідчено підписом особи на 11 сторінці акту перевірки.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідачем допущені порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, що становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно п.п. 50 п. 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 ДСНС України, відповідно до покладених на неї завдань, організовує і здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Зі змісту постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року № 33 „Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" вбачається, що Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області є територіальним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, рятувальних справах та гасіннях пожеж, профілактики травматизму невиробничого характеру.
Позивач діє на підставі Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 4 лютого 2013 року № 3.
Згідно ст. 1 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 5 квітня 2007 року(далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю).
Згідно ст. 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу щодо діяльності якого здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення). Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У відповідності до ст. 10 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю); одержувати та знайомитися з актами державного нагляду (контролю); надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта органу державного нагляду (контролю); оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI(далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч. 1 ст. 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом
У відповідності до ч. 2 ст. 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно положень ст. 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Судами встановлено, що відповідачем не надано доказів усунення виявлених перевіркою реконструкції приміщення готелю „Лучеськ" в м.Луцьк, проспект Відродження, 1 та реконструкції торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1, магазину промислових товарів №2 під торгово-розважальний комплекс в м. Луцьку, вул. Рівненська, 89, при цьому, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій згідно ст. 11 Закону № 877-V виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов'язком суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Враховуючи наведене суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованих висновків про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Три Л" залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: