ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" червня 2016 р.Справа № 916/742/16
За позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гармонія-плюс"
До відповідачів: Одеської міської ради; Комунального підприємства „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ
про зобов'язання передати на баланс житловий будинок
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 згідно довіреності від 04.04.2016р.
Від відповідача (ОМР): ОСОБА_2 згідно довіреності № 226/исх-гс від 11.06.2015р. ОСОБА_3 згідно довіреності № 222/исх-гс від 11.06.2015р.
Від відповідача - (КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ): не зявився.
В засіданні брали участь:
Від позивача: ОСОБА_1 згідно довіреності від 04.04.2016р.
Від відповідача (ОМР): ОСОБА_2 згідно довіреності № 226/исх-гс від 11.06.2015р.
Від відповідача (КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ): не зявився.
Суть спору: Позивач, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (Далі _ОСББ) "Гармонія-плюс", звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради про зобов'язання передати на баланс житловий будинок №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідну прибудинкову територію у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №1521 від 11.10.2002р., та зобовязати передати план земельної ділянки, технічний паспорт на будинок та відповідну технічну документацію на будинок (інвентарна справа, план зовнішніх мереж, план внутрішніх мереж) та прийняти участь у роботі комісії з приймання передачі будинку №2-В по вул..Базарній в м.Одесі.
Ухвалою суду від 12.05.2016р. залучено до участі у справі іншого відповідача Комунальне підприємство (далі - КП) „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ .
07 червня 2016р., після переходу до розгляду справи по суті, до суду надійшла уточнена позовна заява ОСББ „Гармонія плюс, згідно якої позивач просив суд зобовязати Одеську міську раду розглянути питання та прийняти рішення щодо передачі на баланс ОСББ „Гармонія-плюс житлового будинку №2-В по вул.Базарній в м.Одесі з належною прибудинковою територією та зобовязати КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ передати за актом приймання-передачі на баланс ОСББ „Гармонія-плюс житловий будинок №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідну прибудинкову територію у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №1521 від 11.10.2002р. , та зобовязати передати план земельної ділянки , технічний паспорт на будинок та відповідну технічну документацію на будинок (інвентарна справа, план зовнішніх мереж, план внутрішніх мереж) та прийняти участь у роботі комісії з приймання передачі будинку №2-В по вул..Базарній в м.Одесі.
Зазначену уточнену позовну заяву не прийнято судом до розгляду із посиланням на ст.22 ГПК України, відповідно до якої лише до початку розгляду справи господарським судом по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви, з урахуванням того, що виходячи з тексту уточненої позовної заяви, що подана позивачем до суду 07.06.2016р. , вона фактично є заявою про зміну предмету позову , та подана після початку розгляду справи по суті.
16 червня 2016р. позивач надав до суду уточнену позовну заяву, відповідно до якої просить суд зобовязати Одеську міську раду передати на баланс житловий будинок №2-В по вул. Базарній в м. Одесі та відповідну прибудинкову територію та зобовязати КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ передати за актом приймання-передачі на баланс ОСББ „Гармонія-плюс житловий будинок №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідну прибудинкову територію у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №1521 від 11.10.2002р. , та зобовязати передати план земельної ділянки , технічний паспорт на будинок та відповідну технічну документацію на будинок (інвентарна справа, план зовнішніх мереж, план внутрішніх мереж) та прийняти участь у роботі комісії з приймання передачі будинку №2-В по вул.Базарній в м.Одесі.
В судовому засіданні представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач Одеська міська рада проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Відповідач - КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ про місце та дату судових засідань був повідомлений належним чином, але представник зазначеного відповідача в судові засідання не зявлявся, про причину незявлення суд не повідомив, відзив на позовну заяву до суду не надав.
За таких обставин, справа розглядається відповідно до ст.75 ГПК України на наявними в ній матеріалами.
11 травня 2016р. до суду надійшла заява ОСББ „Стурзовський про залучення до участі у справі у якості третьої особи. В обгрунтування заяви представник ОСББ „Стурзовський посилається на те, що ОСББ „Стурзовський створено у житловому будинку за адресою: м.Одеса, вул. Базарна, 2 , який фактично є одним будинком із Будинком №2-В по вул..Базарна. Але, в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне обєднання.
Судом відмовлено у задоволенні заяви ОСББ „Стурзовський, адже, відповідно до ст.27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. На думку суду , представником ОСББ „Стурзовський не обґрунтовано , яким чином рішення з даного господарського спору може вплинути на права та обовязки ОСББ щодо сторін у справі.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , суд встановив:
23 липня 2009 року розпорядженням Приморської районної адміністрації Одеської міської ради за № 545 за наслідками звернення громадян - мешканців житлової будівлі фасадного флігелю житлового будинку №2 по вул. Базарній, в м.Одесі про затвердження технічного висновку щодо можливості виділу в самостійну житлову будівлю фасадного флігелю розташованого за адресою вул.Базарна 2 з присвоєнням окремої поштової адреси з метою подальшого створення ОСББ, було прийнято рішення яким затверджений технічний висновок про можливість виділу в самостійну житлову будівлю фасадного флігелю житлового будинку, розташованого за адресою вул. Базарна 2, вважати зазначений флігель самостійною житловою будівлею, яка складається із шести квартир за №10-16 та нежитлових приміщень з присвоєнням їй самостійної поштової адреси - вул. Базарна 2-В.
20 серпня 2009 року виконавчим комітетом Одеської міської ради за адресою: 65014, м.Одеса, вул.Базарна, 2-В було зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Гармонія-плюс» (ОСББ «Гармонія-плюс»).
Згідно Статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Одеської міської ради 20 серпня 2009 р. № 217, ОСББ " Гармонія-плюс" є юридичною особою з моменту видачі свідоцтва про державну реєстрацію, має самостійний баланс, рахунки в банківських установах, печатку з власним найменуванням та інші необхідні реквізити (п. 1.4.). Об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту шляхом скликання загальних зборів: створювати органи управління та визначати умови їх діяльності та оплати; приймати рішення щодо надходження та витрати коштів об'єднання; визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна відповідно до статуту; встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів; виключати зі свого складу членів об'єднання, які не виконують своїх обов'язків; брати на баланс майно об'єднання; для виконання статутних завдань здійснювати необхідну господарську діяльність у порядку, визначеному законом (п. 2.3.).
Вищим органом управління об'єднання є загальні збори (п. 4.2.). Загальні збори скликаються і проводяться згідно з вимогами статуту та чинного законодавства (п. 4.3.). Загальні збори правомочні, якщо на них присутні більше половини членів об'єднання (п. 4.4.). Рішення загальних зборів приймаються 2/3 голосів від загальної кількості членів об'єднання, які присутні на загальних зборах (п. 5.3.).
28 серпня 2009р. загальними зборами ОСББ " Гармонія-плюс" прийнято рішення про прийняття на баланс житлового будинку №2-В по вул..Базарній в м.Одесі та звернутись до органів місцевої влади з проханням щодо передачі зазначеного будинку на баланс ОСББ. 22 квітня 2014р. загальними зборами ОСББ " Гармонія-плюс" повторно було прийнято рішення звернутись до органів місцевої влади з проханням щодо передачі зазначеного будинку на баланс ОСББ. 21 грудня 2015р. ОСББ " Гармонія-плюс" направило на адресу Одеської міської ради лист з проханням передати на баланс ОСББ житловий будинок №2-В по вул..Базарній в м.Одесі, але відповіді отримано не було.
Позивач зазначає, що відповідно до ст..4 Закону України „Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до ст..11 зазначеного Закону ( в редакції, що була чинною станом на дату ОСББ прийняття рішення про прийняття будинку на баланс) об'єднання після набуття статусу юридичної особи може: прийняти на власний баланс весь житловий комплекс; за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини; укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини. Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання. Передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Передача на баланс майна (в тому числі земельної ділянки), яке входить до складу житлового комплексу, але не належить об'єднанню, не тягне за собою виникнення права власності на нього. Спори щодо прийняття та передачі на баланс майна вирішуються у судовому порядку.
Крім того, позивач зазначає, що п.2 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 р. N 1521 , загальні збори об'єднання вирішують питання про прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання. Згідно п.5 зазначеного Порядку передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання. У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання.
За таких обставин, позивач вважає, що чинним законодавством передбачено можливість ОСББ прийняти на власний баланс житловий комплекс за умови прийняття про це рішення загальними зборами обєднання , що породжує у попереднього балансоутримувача обовязок передати зазначене майно з балансу на баланс у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Адже, згідно ч.ч.18,19 ст.6 Закону України „Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку ( редакції чинній на дату звернення до суду) колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Позивач зазначає, що за положеннями ст..ст.25, 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні та Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 р. N 1521, повноваження щодо розпорядження майном , що належить до комунальної власності територіальної громади , щодо вирішення питання про передачу житлового будинку з балансу на баланс , відноситься до повноважень Одеської міської ради. З урахуванням зазначеного позивач просить суд зобовязати Одеську міську раду передати на баланс житловий будинок №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідну прибудинкову територію .
Крім того, позивач зазначає, що згідно ст..6 Закону України „Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
Балансоутримувачем у даному випадку є КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ, у звязку з чим позивач просить суд зобовязати КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ передати за актом приймання-передачі на баланс ОСББ „Гармонія-плюс житловий будинок №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідну прибудинкову територію у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №1521 від 11.10.2002р. , та зобовязати передати план земельної ділянки , технічний паспорт на будинок та відповідну технічну документацію на будинок (інвентарна справа, план зовнішніх мереж, план внутрішніх мереж) та прийняти участь у роботі комісії з приймання передачі будинку №2-В по вул..Базарній в м.Одесі.
Відповідач Одеська міська рада проти позову заперечує, посилаючись на те, що Законом України „Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку внесено зміни до Закону України „Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку , зокрема виключено ст..11 .
Згідно ч.6 ст.13 „Прикінцеві та перехідні положення Закону України „Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку доручено Кабінету Міністрів України: до 1 липня 2015 року розробити порядок списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності. Але, на момент розгляду даної справи вищевказаний порядок не розроблено.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
За приписами ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст.16 цього ж Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права і інтересу.
Згідно ст..19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи , 20 серпня 2009 року виконавчим комітетом Одеської міської ради за адресою: 65014, м.Одеса, вул.Базарна, 2-В було зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Гармонія-плюс» (ОСББ «Гармонія-плюс»).
Згідно Статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Одеської міської ради 20 серпня 2009 р. № 217, ОСББ " Гармонія-плюс" є юридичною особою з моменту видачі свідоцтва про державну реєстрацію, має самостійний баланс, рахунки в банківських установах, печатку з власним найменуванням та інші необхідні реквізити (п. 1.4.). Об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту шляхом скликання загальних зборів: створювати органи управління та визначати умови їх діяльності та оплати; приймати рішення щодо надходження та витрати коштів об'єднання; визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна відповідно до статуту; встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів; виключати зі свого складу членів об'єднання, які не виконують своїх обов'язків; брати на баланс майно об'єднання; для виконання статутних завдань здійснювати необхідну господарську діяльність у порядку, визначеному законом (п. 2.3.).
28 серпня 2009р. загальними зборами ОСББ " Гармонія-плюс" прийнято рішення про прийняття на баланс житлового будинку №2-В по вул..Базарній в м.Одесі та звернутись до органів місцевої влади з проханням щодо передачі зазначеного будинку на баланс ОСББ. 22 квітня 2014р. загальними зборами ОСББ " Гармонія-плюс" повторно було прийнято рішення звернутись до органів місцевої влади з проханням щодо передачі зазначеного будинку на баланс ОСББ.
За матеріалами справи, лише 21 грудня 2015р. ОСББ " Гармонія-плюс" направило на адресу Одеської міської ради лист з проханням передати на баланс ОСББ житловий будинок №2-В по вул..Базарній в м.Одесі. Але, станом на цю дату, внесено зміни до Закону України „Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку , зокрема виключено ст..11 , на яку у якості обгрунтування посилаються позивач по справі .
Згідно ч.6 ст.13 „Прикінцеві та перехідні положення Закону України „Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку доручено Кабінету Міністрів України: до 1 липня 2015 року розробити порядок списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності. Але, на момент розгляду даної справи вищевказаний порядок не розроблено.
Крім того, слід зауважити, що за положеннями ст..ст.25, 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні та Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 р. N 1521, повноваження щодо розпорядження майном , що належить до комунальної власності територіальної громади , щодо вирішення питання про передачу житлового будинку з балансу на баланс , відноситься до повноважень Одеської міської ради, виражає волю територіальної громади шляхом прийняття відповідних рішень. Станом на даний час відсутнє рішення Одеської міської ради щодо передачі на баланс ОСББ " Гармонія-плюс" житлового будинку №2-В по вул..Базарній в м.Одесі.
Слід також зауважити, що відповідно до ст..1 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні рада є представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. За таких обставин, вимога позивача щодо зобовязання Одеської міської ради передати на баланс житловий будинок №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідну прибудинкову територію слід вважати невірно обраним способом захисту права.
Що стосується вимоги позивача , заявленої до КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ, а саме: про зобовязання КП „Житлово-комунальний сервіс „ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ передати за актом приймання-передачі на баланс ОСББ „Гармонія-плюс житловий будинок №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідну прибудинкову територію у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №1521 від 11.10.2002р. , та зобовязати передати план земельної ділянки , технічний паспорт на будинок та відповідну технічну документацію на будинок (інвентарна справа, план зовнішніх мереж, план внутрішніх мереж) та прийняти участь у роботі комісії з приймання передачі будинку №2-В по вул..Базарній в м.Одесі, то з цього приводу слід зазначити, що даний відповідач є комунальним підприємством , створеним за рішенням власника - Одеської міської ради. За таких обставин, лише за наявності рішення Одеської міської ради про передачу на баланс ОСББ „Гармонія-плюс житлового будинку №2-В по вул.Базарній в м.Одесі та відповідної прибудинкової території можливе вчинення зазначеним комунальним підприємством відповідних дій.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням , що грунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності , керуючись законом.
За таких обставин, на думку суду, позов ОСББ „Гармонія плюс є необґрунтованим, матеріалами справи не підтверджений , у звязку з чим не підлягає задоволенню.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позову Обєднання співвласників багатоквартирного будинку „Гармонія плюс відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 17 червня 2016 р.
Суддя Н.В. Рога