Рішення № 58407106, 31.05.2016, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
31.05.2016
Номер справи
914/926/16
Номер документу
58407106
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.05.2016р. Справа№ 914/926/16

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., при секретарі судового засідання Білані О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Львів

до відповідача: Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго, м.Львів

про зобовязання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 представник;

від відповідача: не зявився.

Права та обовязки сторін передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України розяснено, заяви про відвід судді не поступали, за клопотанням присутніх учасників судового процесу в судових засіданнях не проводилася технічна фіксація судового процесу.

Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго про зобовязання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к, а саме: вжити всіх відповідних заходів щодо укладення договорів про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води із споживачами м. Львова, відповідно до форми Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, із кожним споживачем окремо у письмовому вигляді.

Ухвалою суду від 07.04.2016р. порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 10.05.2016р. З метою повного і всестороннього зясування всіх обставин спору, для забезпечення принципу змагальності, розгляд справи ухвалою суду від 10.05.2016р. відкладався на 24.05.2016р. З метою повного і всестороннього зясування всіх обставин спору, а також надання сторонам можливості добровільного врегулювання спору, в судовому засіданні 24.05.2016р. оголошувалась перерва до 31.05.2016р.

31.05.2016р. представник позивача, через канцелярію суду подав пояснення за вх.№22865/16 до позовної заяви. В даних поясненнях представник позивача зазначив, що факт виконання субєктом рішення можливий не внаслідок вжиття будь-яких заходів щодо укладення договорів про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води, а лише у разі укладення субєктом у письмовому вигляді договорів про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води із дотриманням Типового договору №630. Також позивач зазначив, що субєкт (відповідач) листом від 25.02.2016р. №09-2390 надіслав Львівському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України сформований субєктом (відповідачем) договір про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води, що не відповідає Типовому договору №630 відповідно до інформації, яка наведена у таблиці. До даних пояснень (вх.№22865/16 від 31.05.2016р.) представником позивача долучено таблицю щодо сформованого Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго договору про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води, що не відповідає Типовому договору №630, а саме: у вступній частині Договору, де зазначаються сторони договору ЛМКП Львівтеплоенерго виконавець послуг зазначений, однак, споживач послуг без прізвища, імені та по-батькові чи найменування; пункт 6, пункт 12, підпункти 12 та 14 пункту 16, пункт 33 Типового договору №630 відсутні у Договорі ЛМКП Львівтеплоенерго; пункт 8, пункт 14, підпункт 2 пункту 18, підпункт 10 пункту 19, підпункт 2 пункту 21, пункт 31 Типового договору №630 відредаговані у власній редакції у Договорі ЛМКП Львівтеплоенерго та не відповідають Типовому договору №630; а також пункти 3.6 та 10.2 Договору ЛМКП Львівтеплоенерго не передбачені Типовим договором №630.

В судове засідання 31.05.2016р. представник позивача явку забезпечив, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та поясненнях до позовної заяви і просить суд позов задоволити.

В судове засідання 31.05.2016р. відповідач явки повноважного представника не забезпечив, через канцелярію суду (вх.№226881/16 від 27.05.2016р.) представником відповідача подано клопотання від 27.05.2016р. про відкладення розгляду справи в звязку із перебуванням повноважного представника у щорічній відпустці. Представник позивача заперечив проти відкладення розгляду справи, зазначивши, що таке відкладення призводить до затягування судового розгляду. Судом розглянуто та відмовлено у задоволенні клопотання (вх.№226881/16 від 27.05.2016р.) про відкладення розгляду справи, з огляду на таке. Ухвалою суду від 10.05.2016р. розгляд справи відкладався на 24.05.2016р. З метою повного і всестороннього зясування всіх обставин спору, а також надання сторонам можливості добровільного врегулювання спору, в судовому засіданні 24.05.2016р. оголошувалась перерва до 31.05.2016р. Будь-яких доказів перебування повноважного представника у відпустці, відповідачем суду не надано, явка представника відповідача ухвалами суду визнана судом не обовязковою. Згідно із п.3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України від 26.12.2011р. №18 розяснено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу, щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 ГПК, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 - 34 ГПК), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні. Враховуючи вищевикладені обставини справи, а також заперечення представника позивача проти відкладення розгляду справи, у суду відсутні правові підстави для задоволення поданого відповідачем клопотання від 27.05.2016р. (вх.№22681/16 від 27.05.2016р.) та для повторного відкладення розгляду даної справи.

У відзиві від 05.05.2016р. (вх.№19569/16 від 06.05.2016р.) на позовну заяву, представник відповідача зазначив, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» сформовано Договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води на основі Типового договору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 з врахуванням зауважень, викладених у рішенні адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к. Також відповідач зазначив, що споживач може ознайомитись з умовами Договору на офіційному сайті ЛМКП «Львівтеплоенерго» за адресою http://www.lte.lviv.ua/ та у засобах масової інформації (газета «Львівська пошта» №14 від 06.02.2016 р.), а також інформація про Договір та пропозиція для його укладення викладена у квитанціях на оплату послуг, які було надіслано мешканцям 15.02.2015р., примірник договору споживач може отримати у Службі обліку та збуту теплової енергії ЛМКП «Львівтеплоенерго» за адресою м.Львів, вул.Городоцька, 203, або роздрукувавши примірник Договору, заповнити реквізити та надіслати на адресу ЛМКП «Львівтеплоенерго» чи надати їх за вищевказаною адресою. Відповідач зауважив, що вищевказана інформація була надана на вимогу Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, листом №09-2390 від 25.02.2016р. Таким чином відповідач у поданому відзиві зазначає, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» вчинило усі необхідні дії та заходи для виконання Рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015 року №62 р/к.

Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд Львівської області,

в с т а н о в и в:

Рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к у справі №1-02-49/2015 (далі по тексту рішення): визнано, що відповідно до статті 12 Закону України Про захист економічної конкуренції становище ЛМКП Львівтеплоенерго є монопольним (домінуючим) на ринку послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в межах території міста Львова в межах розташування теплових мереж, що перебувають у його володінні та користуванні із часткою 100% у період: з 10.04.2014р. по 10.11.2015р.; визнано, що дії Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 2 статті 50 Закону України Про захист економічної конкуренції, а саме, зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання у вигляді дії Підприємства при укладенні «Договору приєднання ЛМКП «Львівтеплоенерго» Договору про надання послуг з централізованого опалення, та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівтеплоенерго», що не відповідає вимогам статей 21 і 26 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», правилам надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Типовому договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; зобовязано ЛМКП Львівтеплоенерго вжити всіх відповідних заходів щодо укладення договорів про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води із споживачами м. Львова, відповідно до форми Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, із кожним споживачем окремо у письмовому вигляді. Строк виконання зобовязання 90 днів з дня отримання даного рішення; відповідно до статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладено на Львівське міське комунальне підприємство Львівтеплоенерго штраф у розмірі у розмірі 30000грн. 00 коп. Також, у даному рішенні розяснено можливість оскарження рішення Антимонопольного комітету та визначено строк для його добровільного виконання.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач 16.11.2015р. отримав рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к у справі №1-02-49/2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №7900044045750.

Суду не подано доказів в підтвердження оскарження рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к, доказів того, що дане рішення було переглянуто органами Антимонопольного комітету в порядку ст.58 Закону України "Про захист економічної конкуренції" або господарським судом в порядку ст.60 вказаного Закону, і за результатами перегляду змінено або скасовано.

Результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо-та електропостачання, опалення, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством, за умовами ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є комунальними послугами.

Результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил визначений Законом як житлово-комунальні послуги.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" різновидом комунальних послуг є централізоване постачання холодної та гарячої води та централізоване опалення .

Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах (ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

За приписами п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005р. «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», за п.8 яких послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Відповідно до ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Виходячи з вищевикладеного та аналізу наведених норм, постачання теплової енергії в гарячій воді спрямоване на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні гарячою водою та опаленням є відносинами у сфері комунальних послуг, до яких мають застосовуватися, окрім інших норми Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затв. Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005р.

Відповідачем листом №09-2390 від 25.02.2016р. повідомлено позивача про те, що споживач може ознайомитись з умовами Договору на офіційному сайті ЛМКП «Львівтеплоенерго» за адресою http://www.lte.lviv.ua/ та у засобах масової інформації (газета «Львівська пошта» №14 від 06.02.2016 р.), а також інформація про Договір та пропозиція для його укладення викладена у квитанціях на оплату послуг, які було надіслано мешканцям 15.02.2015р., примірник договору споживач може отримати у Службі обліку та збуту теплової енергії ЛМКП «Львівтеплоенерго» за адресою м.Львів, вул.Городоцька, 203, або роздрукувавши примірник Договору, заповнити реквізити та надіслати на адресу ЛМКП «Львівтеплоенерго» чи надати їх за вищевказаною адресою.До матеріалів справи долучено копію даного договору та копію квитанції на оплату послуг. Інших доказів у підтвердження виконання рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к у справі №1-02-49/2015 суду не представлено.

Згідно із п.3 рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к у справі №1-02-49/2015, зобовязано ЛМКП Львівтеплоенерго вжити всіх відповідних заходів щодо укладення договорів про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води із споживачами м. Львова, відповідно до форми Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, із кожним споживачем окремо у письмовому вигляді.

Позивач у позовній заяві зазначив, що договір про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води наданий відповідачем, не відповідає Типовому договору №630, зокрема: у вступній частині Договору, де зазначаються сторони договору ЛМКП Львівтеплоенерго виконавець послуг зазначений, однак, споживача послуг не зазначено ; пункт 6, пункт 12, підпункти 12 та 14 пункту 16, пункт 33 Типового договору №630 відсутні у Договорі ЛМКП Львівтеплоенерго; пункт 8, пункт 14, підпункт 2 пункту 18, підпункт 10 пункту 19, підпункт 2 пункту 21, пункт 31 Типового договору №630 відредаговані у власній редакції у Договорі ЛМКП Львівтеплоенерго та не відповідають Типовому договору №630; а також пункти 3.6 та 10.2 Договору ЛМКП Львівтеплоенерго не передбачені Типовим договором №630.

Відтак, згідно до змісту представлено відповідачем договору у підтвердження виконання рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.11.2015р. №62 р/к у справі №1-02-49/2015, встановлено, що відповідач звузив обсяг прав та обов`язків сторін порівняно з Типовим договором та встановив умови договору, які не відповідають умовам Типового договору. Інших доказів в підтвердження своїх заперечень на позов чи у спростування доводів наведених позивачем суду не представлено.

Згідно з ч.ч.1, 6 ст.40 Господарського кодексу України державний контроль за дотриманням антимонопольно-конкурентного законодавства, захист інтересів підприємців та споживачів від його порушень здійснюються Антимонопольним комітетом України відповідно до його повноважень, визначених законом. Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у встановленому законом порядку розглядають справи про недобросовісну конкуренцію та інші справи щодо порушення антимонопольно-конкурентного законодавства, передбачені законом.

Приписами ст.7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має, зокрема, повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами.

Згідно із ч.1 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України приймається від імені територіального відділення Антимонопольного комітету України (згідно з положеннями статей 1, 6, 121 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Згідно із ч.2 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особи, які беруть (брали) участь у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, мають право оскаржувати рішення Антимонопольного комітету в порядку, визначеному законом.

Зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції ( п.2 ст.50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про теплопостачання» суб'єктам господарської діяльності у сфері теплопостачання забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Пунктом 1 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачений обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок кореспондується з обов'язком виконавця, визначеним пунктом 3 частини другої статті 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Форма та зміст (умови) Типового договору затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 "Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".

З аналізу змісту ст.ст. 19-21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 вбачається, що умови Типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень, врегулювати свої відносини на власний розсуд, а лише мають право конкретизувати його умови. (Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Вищого господарського суду України від 23.02.2016р. у справі №912/1877/15).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України). Відповідно до ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

Судові витрати необхідно віднести на відповідача, відповідно до ст.49 ГПК України.

Згідно із п.3.4. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України від 21.02.2013р. №7 розяснено, що у разі коли господарським судом було відстрочено сплату позивачем судового збору, який з тих чи інших причин до прийняття рішення зі справи сплачено не було, а останнє прийнято на користь позивача, то стягнення суми судового збору здійснюється безпосередньо з відповідача у доход державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 22, 33, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2.Зобовязати Львівське міське комунальне підприємство Львівтеплоенерго (79040, м.Львів, вул.Д. Апостола, 1; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 05506460) виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (79005, м.Львів, вул.І.Франка, 61, код ЄДРПОУ 20812013) від 10.11.2015р. №62 р/к, а саме: вжити всіх відповідних заходів щодо укладення договорів про надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води із споживачами м.Львова, відповідно до форми Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, із кожним споживачем окремо у письмовому вигляді.

3. Стягнути з Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго (79040, м. Львів, вул. Д. Апостола, 1; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 05506460) в дохід Державного бюджету України 1378грн. 00коп. судового збору.

4. Накази видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 02.06.2016р.

Суддя Іванчук С.В.