ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2016 року м. Київ К/800/733/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.
Суддів Кошіля В.В.,
Сіроша М.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИССАР»
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014
у справі № 815/2576/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИССАР»
до Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14.07.2014 позов задоволено частково: визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких складено акт № 1870/15-53-22-3/38643460; визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларації з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИССАР» в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок - аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі акта № 1870/15-53-22-3/38643460 від 02.04.2014; зобов'язано ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок - аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі акта № 1870/15-53-22-3/38643460 від 02.04.2014; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.07.2014 та прийнято нову, якою в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській було підготовлено запит керівнику ТОВ «Диссар» № 10925/10/53-22-3-15 від 01.04.2014 щодо надання письмової інформації та документального підтвердження з питань взаємовідносин із контрагентами за період грудень 2013 року, для вручення якого посадовими особами ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській здійснено вихід за податковою адресою ТОВ «Диссар» м. Одеса, вул. Ковальська, 47 та встановлено відсутність підприємства за вказаною адресою, про що складено акт про результат інформативної перевірки з питання фактичного місцезнаходження № 74/15-53-22-3/15 від 01.04.2014.
20.03.2014 на ім'я начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській було складено запит № 42/15-53-22-3 щодо встановлення місцезнаходження платника податків ТОВ «Диссар» у зв'язку з відсутністю підприємства та посадових осіб за податковою адресою.
На вказаний запит складено довідку № 297/07-110 від 24.03.2014, згідно якої місцезнаходження позивача не встановлено.
27.06.2013 посадовими особами ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області направлено службові записки до відділу реєстрації та обліку платників податків № 271/15-53-22-3/0 та службову записку № 262/15-53-22-3 від 26.03.2013 щодо зміни стану платника податків в системі «Податковий блок».
01.04.2014 посадовими особами ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області направлено запит № 74/15-53-22-3 щодо проведення заходів, спрямованих на встановлення місцезнаходження (місцеперебування) посадових осіб ТОВ «Диссар» та складено і направлено службову записку щодо проведення заходів, спрямованих на надання доказової бази щодо формування штучного кредиту та податкової вимоги третім особам (покупцям) з метою мінімізації податкових зобов'язань та заниження (ухилення) від сплати податку на додану вартість №321/15-53-22-03 від 01.04.2013.
01.04.2014 на підставі довідки № 3591/Г/15-53-04-0-25 від 09.08.2013, виданої ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській, головним державним ревізором-інспектором відділу супроводження особливо важливих перевірок управління податкового аудиту ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській, згідно із п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Диссар», щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами, їх реальності та повноти відображення в обліку за період грудень 2013 року.
За результатами вказаних заходів складено акт № 1870/15-53-22-3/38643460 від 02.04.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Диссар» з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період грудень 2013 року», в якому зазначено, що зустрічну звірку ТОВ «Диссар» неможливо провести у зв'язку з незнаходженням підприємства за своєю податковою адресою та відсутністю будь-яких ознак ведення фінансово-господарської діяльності за податковою адресою.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що зустрічну звірку відповідачем було проведено з порушенням нормативно визначеної процедури.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до п. 73.5. ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Аналогічні положення закріплені в постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» від 27.12.2010 №1232, яким визначено механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Порядок направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» від 22.04.2011 №236.
Відповідно до пп. 4.4 п. 4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.
Отже, як вірно зазначив суд апеляційної інстанції, дії з проведення зустрічної звірки та з оформлення результатів зустрічної звірки актом про неможливість проведення зустрічної звірки є виконанням службовими особами своїх обов'язків, а самі по собі висновки вказаних актів не створюють відносин владного підпорядкування, що є необхідною ознакою публічно-правових відносин. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області зустрічної звірки ТОВ «Диссар» не проведено, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснено, відповідної довідки не складено, про що свідчить і сам акт про неможливість проведення зустрічної звірки.
Оскільки дії з проведення зустрічних звірок платника та зі складення актів про неможливість проведення зустрічної звірки не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, суд апеляційної інстанції правомірно відмовив в задоволенні позовних вимог в цій частині.
З тих самих підстав, як вірно зазначив апеляційний суд, не можуть бути задоволені вимоги позивача про визнання протиправними дій ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, які полягають у встановленні нереальності здійснення господарських операцій між ТОВ «Диссар» та контрагентами у грудні 2013 року, адже такі висновки є особистими судженнями посадових осіб контролюючого органу з приводу поведінки платника у сфері податкових правовідносин. Такі висновки не змінюють стан суб'єктивних прав платника та не створюють для нього додаткового обов'язку, складений відповідачем акт про неможливість проведення зустрічної звірки позивача є різновидом податкової інформації, і на його підставі не може бути прийнято податкове повідомлення-рішення про визначення грошових зобов'язань, а тому такі висновки також не підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, слід зазначити про відсутність доказів внесення відповідачем, на підставі вказаного акту, змін в електронній базі даних показників зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, які задекларовані ТОВ «ДИССАР».
Таким чином, суд апеляційної інстанцій дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИССАР».
Доводи, наведені скаржником в касаційній скарзі, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судами попередніх інстанцій.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судом апеляційної інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИССАР» відхилити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) В.В. Кошіль (підпис) М.В. Сірош