Постанова № 58404834, 15.06.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2016
Номер справи
806/5173/15
Номер документу
58404834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"15" червня 2016 р. Справа № 806/5173/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Бучик А.Ю.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,

сторін та їх представників,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" січня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, третя особа: ОСОБА_4 визнання протиправним та скасування наказу ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом про скасування наказу Головного управління Держземагентства у Житомирській області № 6-1853/14-15-СГ від 07.05.2015 року, яким було надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Брусилівського району, за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради площею 128,6143 га. Свої вимоги мотивував тим, що оскаржуваним наказом Головного управління Держземагентства у Житомирській області на оспорювану земельну ділянку, розташовану на території Брусилівського району, за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради площею 128,6143 га, надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою. Проте, згідно судового рішення в справі №806/2254/15 визнано протиправною відмову Головного управління Держземагенства в Житомирській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення ділянки із земель запасу та резерву Водотиївської сільської ради орієнтовною площею 128,6143 га та зобов'язано відповідача видати наказ щодо розгляду клопотання ОСОБА_3 із зазначеного питання. З огляду на те, що такий дозвіл видано іншій особі, внаслідок чого оскаржуваним наказом порушено принцип рівності у можливості доступу до користування землею державної власності, то він є протиправним і підлягає скасуванню.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу від 07.05.2015 р. №6-1853/14-15-СГ відмовлено.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 12 березня 2015 року звернувся до Головного управління Держземагенства у Житомирській області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель запасу Водотиївської сільської ради Брусилівського району площею 128,6143 га, що знаходиться за межами населених пунктів поруч села Водотиї.

ОСОБА_5 управління Держземагенства у Житомирській області листом від 20.04.2015 за вих.№19-6-0.21-6428/2-15 (а.с.20), повідомило ОСОБА_3 про те, що на земельну ділянку було надано дозвіл на розроблення документації іншій особі за цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, та рекомендувало позивачу "виправити зауваження та повторно подати на розгляд".

Не погодившись з таким рішенням він оскаржив його до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що надання дозволу ОСОБА_4 на розробку документації із землеустрою не є та не може вважатися порушенням прав ОСОБА_3, оскільки він ще не набув права власності/користування на земельну ділянку. Відтак, навпаки, скасування дозволу ОСОБА_4 буде порушенням її права на звернення до органу виконавчої влади. У даному випадку і ОСОБА_4, і ОСОБА_3 мають рівні права на звернення за отриманням дозволу на розробку землевпорядної документації.

Колегія суддів вважає такий висновок суду помилковим.

Так, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.07.2015 року, позов ОСОБА_3 було задоволено, визнано протиправною відмову Головного управління Держземагенства в Житомирській області, що міститься у листі від 20.04.2015 року за вих. № 19-6-0.21-6428/2-15, у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки сільськогосподарського призначення для відведення фермерського господарства із земель запасу та резерву Водотиївської сільської ради Брусилівського району загальною орієнтовною площею 128,6143 га, що знаходиться за межами населених пунктів, за його заявою (клопотанням) від 12.03.2015 року та зобов'язано ОСОБА_5 управління Держземагенства в Житомирській області видати наказ про надання ОСОБА_3 такого дозволу.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015, яка набрала законної сили, постанову суду від 22.07.2015 змінено, абзац 2 резолютивної частини викладено в наступній редакції: "Визнати протиправною відмову Головного управління Держземагенства в Житомирській області, що міститься у листі від 20.04.2015 року за вих. № 19-6-0.21-6428/2-15, у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель запасу та резерву Водотиївської сільської ради Брусилівського району загальною орієнтовною площею 128,6143 га, що знаходиться за межами населених пунктів, за його заявою (клопотанням) від 12.03.2015 року та зобов'язати ОСОБА_5 управління Держземагенства в Житомирській області видати наказ щодо розгляду заяви (клопотання) ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель запасу та резерву Водотиївської сільської ради Брусилівського району загальною орієнтовною площею 128,6143 га, що знаходиться за межами населених пунктів відповідно до ч. 3 ст.123 Земельного кодексу України." В решті постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 22.07.2015 року залишено без змін.

Однак, ОСОБА_5 управлінням Держгеокадастру у Житомирській області 07.05.2015 року було видано наказ № 6-1853/14-15-СГ, яким надано дозвіл іншій особі - ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Брусилівського району, за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради площею 128,6143 га (а.с.16).

Згідно із ч.6 ст.118 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі по тексту - ЗК України), громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 7 вказаної статті ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідно до ч.8 ст.118 ЗК України, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).

Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відповідно до ч.9 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (частини десята, одинадцята статті 118 ЗК України).

Вказаними нормами права встановлено підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.

В ході апеляційного розгляду справи з'ясовано, що 07.04.2014 року за наказом №13-сг було надано дозвіл ОСОБА_6 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території: Брусилівського району, за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради. Орієнтовний розмір земельної ділянки 128,6143 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства. Про вказане суду апеляційної інстанції представлено копію наказу.

Відповідно, ОСОБА_3 на його заяву від 12.03.2015 року було повідомлено листом від 20.04.2015 за вих.№19-6-0.21-6428/2-15 (а.с.20), що на земельну ділянку було надано дозвіл на розроблення документації іншій особі за цільовим призначенням для ведення фермерського господарства. Особа не вказана, але представник відповідача в ході апеляційного розгляду підтвердив, що цією особою є ОСОБА_6

У судовому порядку постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015, яка набрала законної сили, визнано протиправною відмову Головного управління Держземагенства в Житомирській області, що міститься у листі від 20.04.2015 року за вих. № 19-6-0.21-6428/2-15, у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель запасу та резерву Водотиївської сільської ради Брусилівського району загальною орієнтовною площею 128,6143 га, що знаходиться за межами населених пунктів, за його заявою (клопотанням) від 12.03.2015 року та зобов'язано ОСОБА_5 управління Держземагенства в Житомирській області видати наказ щодо розгляду заяви (клопотання) ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Однак, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою іншій особі - ОСОБА_6 не завадило надати такий дозвіл ОСОБА_7 за її заявою від 15.04.2015, яку подано значно пізніше ніж заява ОСОБА_3

Представник відповідача не зміг пояснити якими критеріями та на підставі якого закону одній особі відмовляють у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою і після цього надають такий дозвіл іншій особі.

Відтак, колегія суддів вважає, що оскільки відмову Головного управління Держземагенства в Житомирській області, що міститься у листі від 20.04.2015 року за вих. № 19-6-0.21-6428/2-15, у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою визнано протиправною, то послідуючі дії по наданню такого дозволу іншій особі не можуть бути правомірними. І, відповідно, наказ Головного управління Держземагентства у Житомирській області № 6-1853/14-15-СГ від 07.05.2015 року, яким було надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Брусилівського району, за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради площею 128,6143 га не може вважатися правомірним.

Колегія суддів погоджується з доводами позивача про те, що наказ вочевидь є незаконним та виданим з явними ознаками зловживань при здійсненні владних управлінських функцій щодо розпорядження землями державної власності.

У відповідності до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.

Однак, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, всупереч вказаним приписам прийняв незаконне рішення про відмову у задоволені заяви ОСОБА_3, що підтверджується постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015 року. А відтак, його неправомірні дії щодо одного заявника не породжують правомірних дій щодо іншого заявника - ОСОБА_7

Крім того, в ході розгляду справи встановлено, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_7 не вичерпало своєї дії фактом виконання, оскільки останнім етапом його реалізації (виконання) є затвердження проектної документації. Тому суд першої інстанції помилково послався на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009.

Також, у матеріалах справи міститься лист відділу Держземагенства в Брусилівському районі Житомирської області №22-609-0,1-470/2-15 від 09.02.2015 року, за яким спірна земельна ділянка площею 128,6143 га, розташована на території Водотиївської сільської ради Брусилівського району - це земельна ділянка, яка проінвентаризована та запроектована для відведення громадянам - учасникам АТО, про що було проінформовано ОСОБА_5 управління Держземагенства Житомирської області листом від 24.09.2014 року №15084/01-08/01 (а.сп.71).

З огляду на викладене, наказ Головного управління Держземагентства у Житомирській області № 6-1853/14-15-СГ від 07.05.2015 року, яким надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Брусилівського району, за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради площею 128,6143 га підлягає скасуванню.

У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позов підлягає до задоволення, то з відповідача підлягають стягненню судові витрати, понесені ОСОБА_3 в сумі 1459,81 грн. ( 607,21 грн. + 365,40 грн. + 487,20 грн., а.сп.3,4,85).

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" січня 2016 р. скасувати та прийняти нову про задоволення позову.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства в Житомирській області від 07.05.2015 №6-1853/14-15-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 понесені ним судові витрати у розмірі 1459 грн. 81 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: А.Ю.Бучик

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "17" червня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12441

3- відповідачу ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Житомирській області вул.Довженка,45,м.Житомир,10002

4-третій особі: ОСОБА_4 - АДРЕСА_2,01133

Представник позивача ОСОБА_8 01001, м.Київ, вул.Стрілецька, 4-6, пов.4

Представник третьої особи ОСОБА_9 02081, м.Київ, а/с 99

,