Ухвала суду № 58404796, 15.06.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2016
Номер справи
806/5089/15
Номер документу
58404796
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"15" червня 2016 р. Справа № 806/5089/15

ОСОБА_2 апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

ОСОБА_3,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.

представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" лютого 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_2 дирекції Українського державного підприємства зв'язку "Укрпошта" в особі: Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" до Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №10 від 31.08.2015 року ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №10 від 31.08.2015року в частині повернення страхових коштів в сумі 1804,14 грн та нарахованих штрафних санкцій в сумі 902,07 грн. Стягнуто з Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на користь Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" сплачений судовий збір в розмірі 1218 грн.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеної Новоград-Волинською міською виконавчою дирекцією Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Новоград-Волинська міська виконавча дирекція ФССзТВП) планової перевірки Центру поштового зв'язку № 4 ОСОБА_2 дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" по страхових коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.04.2014 по 30.06.2015 складено акт перевірки від 17.08.2016, яким встановлено порушення ч.2 ст.31 розділу 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції № 77-VIII від 28.12.2014 - 1804,14 грн.

Зі змісту вказаного акту вбачається, що при виплаті допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_4 згідно листка непрацездатності №873742, виданого Ємільчинською центральною районною лікарнею 11.02.2015 року як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесеної до 4 категорії за 180 календарних дні, порушено ч.2 ст.31 розділу IV Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105 в редакції № 77-УІІІ від 28.12.2014 року, яким передбачено, що для призначення допомоги особам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи додаються копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу.

Крім того, позивачем порушено п.2 ч.4 ст.19 розділу IV Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105 в редакції № 77-VIII від 28.12.2014 року - допомога по вагітності та пологах менш розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку, яка становить 40,01 грн. (1218,00 грн/30,44).

Відтак, загальна сума переплати матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_4 складає: 2053,62 грн. / переплата / - 249,48 грн. / недоплата /= 1804,14 грн. (а.с.30-34).

Не погоджуючись із таким висновком, Центр поштового зв'язку № 4 ОСОБА_2 дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" подало заперечення до акту (а.с.35-36).

На підставі ОСОБА_1 перевірки, 31.08.2015 Новоград-Волинською міською виконавчою дирекцією Житомирського обласного відділення ФССзТВП прийнято рішення № 10 про повернення коштів Фонду, згідно якого позивача зобов'язано усунути виявлені актом перевірки порушення законодавства про соціальне страхування, які допущені після 01.01.2015 року шляхом перерахування страхових коштів в сумі 1868,19 грн. (в тому числі 1804,14 грн. - прим.суду), а також штрафних санкцій згідно абзацу 1 частини 6 статті 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105 (в редакції Закону України від 28.12.2014 року № 77- VIII, який набрав чинності з 01.01.2015 року) в сумі 934,10 грн. (з них 902,07 грн. оспорюваного штрафу (1804,14 грн*50%/100%) - прим.суду)) до Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Загальна сума страхових коштів, яка підлягає для сплати становить 2802,29 грн. (а.с.37-38).

Позивачем неодноразово оскаржувалося рішення № 10 в частині повернення страхових коштів в сумі 1804,14 грн. та нарахованих штрафних санкцій в сумі 902,07 грн. до виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно (а.с.39-41, 44-47), проте скарги даними органами залишено без задоволення (а.с.42-43, 48-51).

Підприємство не погодилося із рішеннями відповідача та оскаржило його до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення ЦПЗ № 4 ОСОБА_2 дирекції УДППЗ "Укрпошта" про нарахування за листком непрацездатності, в якому вказано період виплати допомоги 180 днів, здійснено правомірно та на підставі діючого законодавства України, оскільки на момент видачі листка непрацездатності діяла норма ч.1 ст.25 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», яка давала право ОСОБА_4 на виплату вказаної допомоги.

Колегія суддів погоджується з висновком суду.

Так, відповідно до ч.1 ст.25, ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» (у редакції, яка діяла на момент видачі листка непрацездатності), допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Порядок призначення та виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності врегульований ст.30 Закону та нею передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Згідно п.2.1, 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23 червня 2008 року N 25, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має також право звертатися за необхідності до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана:

- приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг;

- приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг;

- здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб;

- вживати заходів по своєчасному наданню на підприємстві застрахованим особам матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;

- брати участь у перевірках, що здійснюються на підприємстві робочими органами відділень Фонду з питань правильності використання страхових коштів, надавати контролюючим органам необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;

- здійснювати заходи по усуненню виявлених комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та контролюючими органами порушень з питань надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, використання страхових коштів.

Частиною 1 ст.31 Закону встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці шостому частини першої статті 25 цього Закону, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу (ч.2 ст.31 Закону).

Згідно пункту 8.3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 р. N 455 (Інструкція № 455), за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.

Таким чином, суд зробив вірний висновок, що саме на лікарів покладена безпосередня відповідальність за видачу та правильність заповнення листків непрацездатності, у тому числі пов'язаних з вагітністю і пологами.

В свою чергу роботодавець в особі комісії (уповноваженого) із соціального страхування, зобов'язаний прийняти рішення про виплату допомоги за наявності лікарняного листа та пакету необхідних документів, підтверджуючих пільги, які не викликають сумніву у їх правильності.

Судом встановлено, що крім листка непрацездатності серії АГЗ № 873742 на ОСОБА_4, до комісії ЦПЗ № 4 було подано копію посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, та довідку з сільської ради про віднесення с.Чміль до радіаційної зони відповідно до вимог ч.2 ст.31 розділу IV Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» (а.с.86-89), за результатами розгляду яких прийнято рішення про призначення матеріальної допомоги ОСОБА_4 (а.с.90-91).

Під час огляду лікарняного листа судом встановлено, що він відповідає вимогам Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 р. N 532/274/136-ос/1406.

Cуд вірно вказав, що будь-яких доказів недійсності або ж неправомірності виданого лікарняного листа на ім'я ОСОБА_4 на момент прийняття рішення про виплату допомоги, недійсності посвідчення пільговика 4 категорії - у комісії не має.

Отже, коли лікарняний лист відповідає вимогам Інструкції N 532/274/136-ос/1406, а інші документи є чинними, підстав для їх неприйняття у комісії не має.

Крім того, необхідно зазначити, що повноваження щодо контролю за видачею та правильністю заповнення лікарняних листів, згідно пункту 8.1 Інструкції N 455, покладені у межах своєї компетенції на Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання. Комісія (уповноважений) із соціального страхування в розумінні даної норми не є тим органом, який здійснює такий контроль.

Досліджуючи представлені докази, суд зробив вірний висновок, що порушення ч.2 ст.31 розділу IV Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105 в редакції № 77-УІІІ від 28.12.2014 року, відсутнє в зв'язку із тим що ОСОБА_4 до комісії подано всі необхідні підтверджуючі документи на отримання допомоги в зв'язку із вагітністю та пологами.

Що стосується посилання відповідача на те, що в зв'язку із виключенням Законом України від 28.12.2014 року ст.2 та ст.23 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії втратили пільги, то суд першої інстанції вірно зазначив, що приймаючи зміни до ст.23 даного Закону, питання періоду, за який виплачується допомога по вагітності та пологах застрахованій особі 4 категорії не було врегульовано. На момент видачі листка непрацездатності діяла норма ч.1 ст.25 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», відповідно до якої жінкам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки. Посвідчення ОСОБА_4 та визначений ним статус потерпілої від ЧАЕС 4 категорії скасовано не було.

За таких обставин, прийняття рішення ЦПЗ №4 ОСОБА_2 дирекції УДППЗ "Укрпошта" про нарахування за листком непрацездатності, в якому вказано період виплати допомоги 180 днів, здійснено правомірно та на підставі діючого законодавства України, так як при прийнятті змін до ст.23 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було внесено відповідні зміни в інші закони та нормативні акти, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідачем, у відповідності до приписів ч.2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не надано доказів правомірності прийнятого ним рішення та не спростовано вище викладене.

Дослідивши представлені докази, суд першої інстанції належним чином з'ясував обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов обгрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" лютого 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

ОСОБА_3

Повний текст cудового рішення виготовлено "16" червня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_2 дирекція Українського державного підприємства зв'язку "Укрпошта" вул.Вітрука,1,м.Житомир,10001 Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" вул. Хрещатик, 22,м. Київ,01001

3- відповідачу/ Новоград-Волинська міська виконавча дирекція Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вул.Ушакова,3,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700

- ,