У Х В А Л А
Справа № 822/614/16
17 червня 2016 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1, розглянувши клопотання Кабінету Міністрів України про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, ОСОБА_3 Державної прикордонної служби України ім. Б.Хмельницького про визнання бездіяльності і відмови неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач - Кабінет Міністрів України, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду І інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Водночас відповідач просить звільнити його від сплати судового збору, мотивуючи своє клопотання тим, що в даному випадку судовий збір за подання апеляційної скарги сплаті не підлягає, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору за подання адміністративного позову на підставі п. 13 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Згідно ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З даної норми вбачається, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є майновий стан заявника.
Відповідно до положень пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій дій, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
В призмі наведеної норми суд апеляційної інстанції зазначає, що від сплати судового збору за подання позову в даній категорії справ, звільняються лише позивачі, а не відповідачі (суб'єкт владних повноважень).
До того ж, виключення органів державної влади з числа субєктів, що звільняються від сплати судового збору мало на меті дисциплінувати їх у відносинах із судами та унеможливить зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду, про що зазначено у пояснювальній записці до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".
Керуючись ст.ст. 88, 165, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Відмовити у звільненні Кабінету Міністрів України від сплати судового збору
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Суддя-доповідач ОСОБА_1