Ухвала суду № 58404216, 13.06.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
607/2650/16-а
Номер документу
58404216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 року Справа № 876/3023/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Левицької Н.Г, Сапіги В.П.

за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 квітня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що УПФУ в м.Тернополі йому призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 80 % від посадового окладу відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», проте в порушення вимог зазначеної норми Закону, а також ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівниками Пенсійного фонду до заробітку для обчислення пенсії не було включено сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, неврахованої частини надбавки за високі досягнення в праці, нарахованої за грудень 2012 року, як видів оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які є складовою заробітної плати, а також суми індексації пенсії в розмірі 185,06 гривень.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 квітня 2016 року задоволено частково позовні вимоги. Суд виходив з того, що відповідно до вимог законодавства індексація заробітної плати, матеріальна допомога та надбавка за високі досягнення в праці входить до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, позовні вимоги в цій частині є підставними. Разом з тим, не підлягають до задоволення вимоги про врахування при обчисленні пенсії виплаченої суми індексації пенсії в розмірі 185,06 грн., оскільки ця сума не включається до складу заробітної плати держслужбовця, а нараховувалась на вже призначену пенсію. З врахуванням ст..99 КАСУ вимоги підлягають до задоволення з 15.09.2015 року.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги, з яких із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просять його скасувати та постановити нове рішення.

Ухвалою суду від 23.05.2016 року апеляційну скаргу УПФУ в м.Тернополі повернено особі, яка її подала у зв'язку із не усуненням недоліків щодо сплати судового збору.

В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_2 покликається на те, що відмовлена сума в позові не є виплаченою, а виплачується щомісячно у складі пенсії і нараховується на її частку в розмірі встановленого державою мінімального прожиткового мінімуму, який значно менший від встановленого на момент призначення пенсії - 16.01.2013 року. Розмір встановленої пенсії ніяким чином не впливає на розмір її індексації. Крім того, скерував до суду заяву про зміну позовних вимог, в якій, окрім зазначеного, просив стягнути з відповідача понесені ним судові витрати.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 16.01.2013 року позивачу УПФУ в м.Тернополі призначено пенсію як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків суми його заробітної плати.

01.03.2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, неврахованої частини надбавки за високі досягнення в праці, згідно з матеріалами пенсійної справи.

Листом № 73/П-11 УПФУ в м.Тернополі 04.03.2016 року ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, оскільки вони не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу». Також вказано, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УШ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

В зазначеному листі вказано, що станом на 01.03.2016 року пенсійна виплата ОСОБА_2 з урахуванням суми індексації складає 2869,09 гривень, з яких 2684,03 гривень - розмір призначеної пенсії, 185,06 гривень - сума індексації пенсії.

Як вбачається з довідки №04/03-2 від 31.01. 2013 року, виданої Управлінням ЖКГ Тернопільської обласної державної адміністрації, до заробітної плати позивача з 01 січня 2011 року по 01 січня 2013 року входила матеріальна допомога в розмірі 3030 гривень, індексація заробітної плати в розмірі 11765,73 гривень та надбавка за високі досягнення в праці в розмірі 26743,69 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вище зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення та матеріальна допомога, а також надбавки, входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, отже ці виплати необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.

На рахунок позовних вимог з приводу збереження та включення в розрахунок пенсії щомісячної суми її індексації в розмірі 185 грн. 06 коп., колегія суддів зазначає, що така сума не включається до складу заробітної плати державного службовця, а відтак не може входити в грошову масу, з якої обчислюється пенсія.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 квітня 2016 року по справі № 607/2650/16-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.М. Обрізко

Судді Н.Г. Левицька

В.П. Сапіга

Повний текст виготовлено 17.06.2016 року.