КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 730/380/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Луговець О.А. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.
У Х В А Л А
Іменем України
16 червня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
за участю секретаря Ткачук М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області на постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 11 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Борзнянського районного суду Чернігівської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області, в якому просила суд:
Визнати рішення управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області від 28.04.2016 року, яким ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії, неправомірним.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, призначеної відповідно до ст.37-І Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови КМ України від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії з 01 грудня 2015 року без встановлення будь якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013, з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді начальника фінансового управління з 01.12.2015 року, включивши як складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад 1755,00 грн., надбавка за ранг (10) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 734,00 грн., надбавка за високі досягнення в праці (80%) - 2055,20 грн., премія (75%) - 1349,00 грн. на підставі довідки фінансового управління від 26.04.2016 року №4 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 11 травня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
На вказану постанову управлінням Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області подано апеляційну скаргу, в якій пенсійний орган просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позов відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що оскільки в даному випадку йдеться не про призначення пенсії, а про перерахунок вже раніше призначеної пенсії.
З таким висновком суду першої інстанції не погоджується колегія суддів апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до матеріалів справи, 26 квітня 2016 року до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 1 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, звернулась ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, якій з 10.02.2006 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. До заяви додано довідку про заробітну плату від 26.04.2016 року № 4, видану фінансовим управлінням Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області.
Листом від 28.04.2016 року за вих. №1310/04 управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області повідомило ОСОБА_2, що з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (надалі - Закон № 76), згідно з пунктом 2 частини 11 якого текст статті 37-1 Закону № 3723 викладений у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
У Прикінцевих положеннях Закону № 76 зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити, зокрема, прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
Таким чином з 01.01.2015 року законодавець не пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723, зі зростанням заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, на думку Відповідача, з 1 січня 2015 року вже не проводиться перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки немає законних підстав для такого перерахунку.
З даного приводу колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Колегія суддів зазначає, що посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Отже, колегія суддів переходить до з'ясування питання про правомірність вимог позивача щодо перерахунку пенсії.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки фінансового управління від 26.04.2016 №4 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді начальника фінансового управління з 01.12.2015 року становить 5973,20 грн., в т.ч.: посадовий оклад - 1755,00 грн., надбавка за ранг (10) - 80,00 гри., надбавка за вислугу років (40%) - 734,00 грн., надбавка за високі досягнення в праці (80%) - 2055,20,00 грн., премія (75%)- 1349,00 грн.
Також, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_2 звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії 26.04.2016 року, тобто після 15 числа місяця.
Керуючись ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тобто, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Позивач має право на перерахунок пенсії з 01.05.2016 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_2 має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.06.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, зокрема і начальника фінансового управління Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Також, відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2016 року управлінню Пенсійного фонду України в Бортнянському районі Чернігівської області було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Бортнянського районного суду Чернігівської області від 11 травня 2016 року дол. винесення рішення судом апеляційної інстанції.
За правилами статей 94, 98 КАС України у судовому рішенні вирішується питання щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до першої частини статті 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
З огляду на викладене, з апелянта до спеціального фонду Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір за подання ним скарги на рішення суду першої інстанції у розмірі 1212,64 грн.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом з у відповідності до норм матеріального та процесуального права, судом враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 254, 265 КАС України, суд -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області на Постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 11 травня 2016 року - залишити без задоволення.
Постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 11 травня 2016 року - залишити без змін.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області (адреса: вул. Незалежності, 2, м. Борзна, Чернігівська область, 16400, код за ЄДРПОУ 24841460) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО): 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 1212(одна тисяча двісті дванадцять) гривень 64 (шістдесят чотири) копійок.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками її перегляду, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Аліменко В.О.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.