КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 369/12459/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук Л.М.
Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 червня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Епель О.В.,
Карпушовій О.В.,
при секретарі: Вітковській К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області, та просив (з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог):
1) визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати;
2) зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період проходження служби з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 року по серпень 2015 року;
3) зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити в грошовий атестат вищевказані доплати та надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, до органу Пенсійного Фонду України;
4) зобов'язати Головне управління пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 року по серпень 2015 року, з 23.09.2015 року.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року позов задоволено частково: визнано незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо невключення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування ОСОБА_3 пенсії за вислугу років та зобов'язано Головне управління пенсійного Фонду України у Київській області провести йому перерахунок пенсії, починаючи з 23 вересня 2015 року, з урахуванням вказаних доплат, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, а висновки, викладені ним в оскаржуваній постанові, не відповідають обставинам справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, з 23 вересня 2015 року ОСОБА_3 була призначена пенсія за вислугу років у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З повідомлення ГУ ПФУ у Київській області про призначення пенсії вбачається, що при позивачу призначенні пенсії було враховано: посадовий оклад у розмірі 1200 грн., оклад за військове звання у розмірі 130 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 465,50 грн. (35%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 2 079,45 грн. (що включає в себе премії (51,67 %), надбавку за роботу, пов'язану з ризиком для життя або здоров'я (25%) та надбавка за особливо важливі завдання (50 %)).
Таким чином, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_3 склала 3 874,95 грн., а пенсія - 2 712,47 грн. (70 % грошового забезпечення).
18 Вересня 2015 року ОСОБА_3 звернувся з письмовою заявою до ГУ ДСНС України в Київській області, в якій просив включити в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом ГУ ДСНС України в Київській області від 29 вересня 2015 року № 66/5/5694 ОСОБА_3 було відмовлено у включенні таких доплат до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, та зазначено, що визначення складових частин грошового забезпечення для призначення пенсії виходять за межі компетенції органів Пенсійного фонду України.
Не погоджуючись з відмовою відповідачів у проведенні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Частково задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ДСНС України в Київській області протиправно не було включено до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування пенсії позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати за період роботи з вересня 2013 року по серпень 2015 року, оскільки виплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Разом з тим, зазначив, що доплата за роботу в зоні відчуження та зоні безумовного відселення, доплата за роботу в нічний час та роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, підлягали виплаті лише протягом встановленого проміжку часу, не мали постійного характеру, а тому можуть входити до грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого:
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Таким чином, перегляду в апеляційному порядку підлягає лише та частина позовних вимог, які не були задоволенні судом першої інстанції та стали підставою до звернення апелянта зі скаргою.
Так, статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення проводиться доплата у розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України.
Порядок та розміри проведення доплати за роботу в зоні ЧАЕС визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 №571 «Про доплати і компенсації особам, які працюють в зоні відчуження».
Разом з тим, відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціального захисту населення України від 27.07.2009 №1493/0/14-09/13 доплата за роботу в зоні відчуження не відноситься до грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, та не враховується для розрахунку пенсії.
Вказана доплата виплачується УПСЗН з коштів державного бюджету, які виділяються як трансфери між бюджетами. На такі суми не нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому така доплата не с складовою грошового забезпечення та не може бути врахована при призначенні пенсії.
Вказане також підтверджується довідкою ГУ ДСНС України в Київській області від 21.10.2015 №263, наявною в матеріалах справи (т.1 а.с.13), та відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 28 травня 2013 року по справі № 21-97а13.
Стосовно доплат за роботу в нічний час та за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу закріплено у Постанові Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294.
Відповідно до Додатку №27 вказаної постанови до додаткових видів
грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, серед іншого, дійсно, відносяться доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, а також надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, у розмірі 5-10 % відсотків посадового окладу за одну годину роботи.
Водночас, Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 №4-рп/2015 вказав на те, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, за висновком Конституційного Суду України, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Додаткового Конституційний Суд України зазначив, що аналіз положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Таким чином, враховуючи, що доплата за службу в нічний час та надбавка за роботу в захисних
ізолювальних дихальних апаратах була встановлена саме Постановою Кабінету Міністрів України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані суми не можуть бути враховані ані при призначенні, ані при перерахунку пенсії, а тому в цій частині вимог апеляційної скарги не підлягають задоволенню.
Разом з тим, надаючи правову оцінку обставинам справи в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період проходження служби з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались позивачеві, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 9 та статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби також визначається виходячи з місячного грошового забезпечення.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, а саме Наказу начальника ГУ ДСНС України в Київській області від 21.09.2015 №258 о/с, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не були враховані до грошового забезпечення позивача при нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги.
Виходячи з визнання судом першої інстанції протиправною відмови ГУ ДСНС України в Київській області включити матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки ОСОБА_3, що, на переконання колегії суддів, має наслідком проведення перерахунку раніше виплаченої одноразової грошової допомоги, колегія суддів дійшла висновку про хибність висновків суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині та необхідність їх задоволення.
Таким чином, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції.
Отже, під час ухвалення оскаржуваного рішення судом першої інстанції допущено такі порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, а тому, у відповідності до ст.202 КАС України, постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог. В решті постанова Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року є законною та обґрунтованою, а тому підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про зобов'язання перерахувати ОСОБА_3 одноразову грошову допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту, виплачену на підставі наказу начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 21.09.2015 №258 о/с, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
В решті постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 16 червня 2016 року.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Карпушова О.В.
Епель О.В.