ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"08" червня 2016 р.
Справа № 804/649/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю: секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" до управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа – Дніпропетровська міська рада про визнання дій протиправними, скасування витягу, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" звернулось з адміністративним позовом до управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, в якому просило:
- визнати протиправними дії управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул.Курчатова, 1, кадастровий номер 1210100000:06:093:0014, із застосування коефіцієнту індексації за 2014 (1.249) рік при формуванні Витягу № 03-07/210116/14 від 21.01.2016р. з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки;
- визнати протиправним та скасувати Витяг 03-07/210116/14 від 21.01.2016р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої за адресою м.Дніпропетровськ, вул. Курчатова, 1, кадастровий номер 1210100000:06:093:0014, виданий управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області ТОВ “Слов’янський базар”;
- зобов’язати управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області провести перерахунок, сформувати та видати новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - кадастровий номер 1210100000:06:093:0014, розташовану у м. Дніпропетровську, вул. Курчатова, 1, без застосування коефіцієнту індексації 1,249 за 2014 рік.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив останню задовольнити на підставах, що в ній зазначені та скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти нове – про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні вважали, що
апеляційна скарга задоволенню не підлягає, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому підлягає залишенню без змін.
Заслухавши осіб які беруть участь у справі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 21.05.2008 року № 175/32 “Про передачу земельної ділянки по вул. Курчатова, 1 в оренду ТОВ “Слов'янський базар” по фактичному розміщенню торгівельно-виставочного комплексу” між ТОВ “Слов’янський базар” (орендар) та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) був укладений договір оренди землі від 23.06.2008 року (Договір).
Відповідно до умов Договору ТОВ “Слов’янський базар” передано в строкове платне користування земельну ділянку земельну ділянку за адресою м. Дніпропетровськ, вул.Курчатова, 1, загальною площею 1,5691 га., зареєстровану в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:06:093:0014, про що сторонами погоджено акт приймання-передачі земельної ділянки від 23.06.2008 року.
Відповідно до умов п. 4.3. Договору зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексації проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.06.2013 р. №103/36 “Про проведення нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська” було погоджено проект “Нормативна грошова оцінка земель міста Дніпропетровська” з середньою (базовою) вартістю земель м. Дніпропетровська, розраховану в межах міста - 306,35 грн за 1 кв.м.
15.07.2015 р. Дніпропетровською міською радою прийнято рішення №4/65 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська”, якою введено в дію з 01.01.2016р. нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1кв.м. землі – 306,35 грн. Також вказано, що нормативна грошова оцінка земель м. Дніпропетровська підлягає щорічній індексації відповідно до вимог чинного законодавства.
Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області видано Витяг 03-07/210116/14 від 21.01.2016р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:06:093:0014, що розташована за адресою м.Дніпропетровськ, вул. Курчатова, 1, яким визначено коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і): за 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433, а також встановлену середню (базову) вартість земельної ділянки (з урахуванням коеф. індексації) – 548,31 грн., нормативну грошову оцінку у сумі 99403060,27 грн.
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду, виходить з наступного.
Відносини, які виникають у сфері оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель регулюються Законом України “Про оцінку земель” (далі – Закон №1378-15).
Відповідно до Закону № 1378-15 нормативна грошова оцінка земельних ділянок — капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно вимог статті 18 Закону № 1378-15 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій в межах населених пунктів не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою.
Відповідно до статті 20 Закону № 1378-15 за результатами економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 23 Закону № 1378-15).
Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку в даному випадку надає Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області через центр надання адміністративних послуг, відповідно до вимог Закону України “Про адміністративні послуги”, постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011р. № 835 “Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 р. № 523-р “Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг”.
У відповідності до Земельного кодексу України, Закону України “Про оцінку земель”, Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. № 213 розроблено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі – Порядок), затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України та Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. № 18/15/21/11.
Пунктом 3.1 та 3.2 Порядку передбачено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8.
Відповідно до п.п. 3.3 Порядку нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 “Про проведення індексації грошової оцінки земель”.
Крім того, п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за відповідною формулою Кі = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
У відповідності до пункту 289.3. ст. 289 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Так, листом Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру № 6-28-0.22-201/2-16 від 11.01.2016 року повідомлено про те, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, що застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, станом на 2014 рік – 1,249, 2015 рік – 1,433.
Згідно Договору № 573-07-2012 від 29.10.2012р. Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст “Діпромісто” ім. Ю.М. Білоконя на замовлення Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради розроблено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська.
У розділі 3 Технічної документації зазначено, що з урахуванням індексації на 01.01.2013р. – 1,0 середня (базова) вартість одного квадратного метра земель на 01.01.2013р. становитиме 306,35 грн./м.
Пунктом 1.1 рішення Дніпропетровської міської ради № 4/65 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська” затверджено технічну документацію з нормативної грошової оціник земель м.Дніпропетровська, розроблену Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст “Діпромісто” ім. Ю.М. Білоконя.
Таким чином, вищезазначена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Дніпропетровська розроблена станом на 01.01.2013 року, що свідчить про необхідність врахування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, які застосовуються кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, за 2014 рік – 1,249, 2015 рік – 1,433, при проведенні грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2016р.
Отже, за умови розрахованого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 2014 рік – 1,249, 2015 рік – 1,433, який має застосуватися при визначенні середньої (базової) вартості земельної ділянки, Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області було правомірно застосовано коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2014 (1.249) рік при формуванні Витягу № 03-07/210116/14 від 21.01.2016р. з технічної документації.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що витяг 03-07/210116/14 від 21.01.2016 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:06:093:0014, що розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул.Курчатова, 1, яким враховано коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і): за 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 при формуванні середньої (базової) вартості земельної ділянки на рівні 548,31 грн., наданий управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" до управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа – Дніпропетровська міська рада про визнання дій протиправними, скасування витягу, зобов’язання вчинити певні дії – залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай