ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2016 року м.Чернігів Справа № 825/924/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
представника позивача Смуригіної К.О.,
представника відповідача Глібка В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до Державного підприємства "Чернігівторф" про стягнення податкового боргу з банківських рахунків
В С Т А Н О В И В:
Чернігівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (далі - Чернігівська ОДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Чернігівторф" (далі - ДП "Чернігівторф", відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 194163,04 грн. з банківських рахунків, мотивуючи тим, що відповідач є платником податків і зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково. Не погоджується з сумою штрафних санкцій та пені, посилаючись на складний майновий стан підприємства, письмових заперечень суду не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Державне підприємство "Чернігівторф" (код ЄДРПОУ-02968220) зареєстровано як юридична особа від 21.06.1994, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 21.04.2016 (а.с.7-11).
Стаття 67 Конституції України визначає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п. 287.1 ст. 287 ПК України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. (п. 287.3 ст. 287 ПК України).
Станом на 28.03.2016 ДП ''Чернігівторф'' має податковий борг з плати за землю в розмірі 194163,04 грн., який виник наступним чином:
-в податковій декларації з плати за землю на території Смолинської сільської ради на 2014 рік задекларовано нарахування плати за землю 9 342,86 грн. щомісячно.
02.10.14 ДП ''Чернігівторф'' подано уточнюючу декларацію з плати за землю Смолинської сільської ради на 2014 рік, в якій щомісячні податкові зобов'язання зменшено на 1 262,91 грн., таким чином податок за землю, який підлягає сплаті щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця в 2014р. склав - 8 079,95 грн;
-в податковій декларації з плати за землю на території Смолинської сільської ради на 2015 рік платником самостійно задекларовано нарахування плати за землю в розмірі 10091,85 грн. щомісячно;
-в податковій декларації з плати за землю на території Смолинської сільської ради на 2016 рік задекларовано нарахування плати за землю 14 002,61 грн. щомісячно.
Доказів на підтвердження сплати вищевказаних сум відповідачем суду не надано.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1 с.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.36.1. ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п.38.1. ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг ДП ''Чернігівторф'' з плати за землю збільшився через не сплату відповідачем штрафних санкцій застосованих податковими повідомленнями - рішеннями: від 23.03.15 № 0000921500 в сумі 757,74 грн.; від 31.03.15 № 0000981500 в сумі 252,58 грн.; від 10.06.15 № 0001721500 в сумі 615,72 грн.; від 21.07.15 № 0002071500 в сумі 932,12 грн.; від 11.09.15 № 0002311500 в сумі 1709,15 грн.; від 12.11.15 № 0002951500 в сумі 2011,13 грн., які отримані відповідачем.
Загальна сума несплачених штрафних (фінансових) санкцій складає 6278,44 грн. штрафні санкції застосовані на підставі ст. 126 ПК України у зв'язку з несвоєчасною оплатою податкового зобов'язання по платі за землю.
Згідно п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно п. 129.1.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
На підставі ст. 129 ПК України через несвоєчасну сплату відповідачем узгодженої суми податкових зобов'язань по платі за землю позивачем нарахована пеня в сумі 8082,64 грн.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На адресу відповідача була направлена податкова вимога форми "Ю" від 01.09.2014 № 1501-25 у розмірі 12329,48 грн. (а.с.32).
Однак, передбачені законодавством заходи не призвели до погашення податкового боргу та станом на день розгляду справи податковий борг в розмірі 194163,04 грн. відповідачем не сплачено.
В судовому засідання представник відповідача не погоджується з сумою штрафних санкцій та пені, посилаючись на складний майновий стан, проте суд до уваги доводи відповідача не бере, оскільки доказів щодо складного майнового стану відповідачем суду не надано.
Відповідно п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до п. 20.1.34 ст. 20 ПК України податкові органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів, які б свідчили про відкликання вказаної податкової вимоги в передбаченому ст. 60 ПК України порядку, погашенню підлягає сума податкового боргу відповідача, що виникла після часткової сплати податкових зобов'язань.
В силу п. 95.3. ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно ст. ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, оцінивши надані докази, суд дійшов до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення податкового боргу з плати за землю з відповідача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Чернігівторф" (код ЄДРПОУ 02968220) податковий борг плата за землю в розмірі 194163 (сто дев'яносто чотири тисячі сто шістдесят три) грн. 04 коп. на р/р 33210811700561, отримувач УК у Чернігівському районі/ с. Смолин/ код платежу 13050100, код отримувача 38053813, банк ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя І.І. Соломко