ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про витребування доказів
та зупинення провадження у справі
13 червня 2016 р. м. Чернівці справа № 824/2290/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К. розглянув у порядку письмового провадження клопотання про направлення запитів та зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4, Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, відділ культурної спадщини Чернівецької міської ради, департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, Чернівецька міська рада про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду із вказаним позовом, в якому просили скасувати реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 17.11.2014 р., яка була прийнята від забудовника ОСОБА_4 на будівництво житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом, яке розташовано на земельній ділянці, розміром 0,0182 га по АДРЕСА_1
Під час судового розгляду справи представником позивача подано до суду клопотання про направлення відповідних запитів в Міністерство культури України та Державну архітектурно-будівельну інспекцію України для роз'яснення положень законодавства щодо дозвільної процедури та визначення категорії будівництва в комплексних охоронних зонах.
В обґрунтування вказаного клопотання вказував, що згідно рішення Чернівецької міської ради від 28.02.2007 р. №252 та наказу Міністерства культури і туризму України від 16.06.2007р. № 661/0/1607 "Про затвердження коригування історико-архітектурного опорного плану і проекту зон охорони пам'яток та визначення меж та режимів використання історичних ареалів м.Чернівців", земельна ділянка по вул. Главки, 2 в м. Чернівці перебуває в межах комплексної охоронної зони. Відтак, вважає за необхідне, отримати інформацію з Міністерства культури України про погодження будівництва житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарнею у АДРЕСА_1.
На підставі наведеного, просив звернутися до Міністерства культури України із запитом для отримання наступної інформації:
- чи погоджувало Міністерство культури України проектну документацію забудовнику - ОСОБА_4, на будівництво житлового будинку з торговими приміщеннями та перукарським кабінетом по АДРЕСА_1
- чи погоджувало Міністерство культури України зміни і доповнення до історико-містобудівного обґрунтування будівництва споруди торгового призначення по АДРЕСА_1 (2013 р., шифр 35-01/11-2013) окремим документом згідно наказу Міністерства культури України № 122 від 17.02.2012 р.?
- на підставі якого дозвільного документу, Декларації чи Дозволу, забудовник має право будуватись в комплексній охоронній зоні, враховуючи складні інженерно-геологічні умови та розташування ділянки забудови в безпосередній близькості до пам'ятки національного значення - Резиденції митрополитів Буковини та Далмації?
- чи надався забудовнику дозвіл на земляні роботи?
- чи повідомляв забудовник штаб-квартиру ЮНЕСКО? (відповідно до листів Міністерства культури України № 729/10/61-14 від 28.04.2014 р. та № 768/10/15-15 від 14.09.2015 р.).
Також просив звернутися з листом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України за отриманням інформації про те, якою має бути категорія складності будівництва, якщо об'єкт будівництва згідно розрахунків відноситься до класу відповідальності СС2, II категорія складності, але при цьому він: знаходиться в комплексній охоронній зоні, поблизу пам'ятки національного значення, об'єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - Резиденції митрополитів Буковини та Далмації; ділянці будівництва присвоєно вищу (III) категорію складності інженерно-геологічних умов?
У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлене клопотання.
Представники третьої особи ОСОБА_4 не заперечували щодо заявленого клопотання.
Враховуючи наведене, у судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про витребування доказів з Міністерства культури України та Державної архітектурно-будівельної інспекції України, які стосуються предмету спору, з урахуванням заявленого клопотання представника позивача.
Особи, які брали участь у справі не заперечували проти витребування доказів та просили суд зупинити провадження у справі до надходження витребуваних документів. Заявлені клопотання просили розглянути в порядку письмового провадження.
Відповідач та інші треті особи в судове засідання не з'явилися, причини неприбуття не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи.
Враховуючи приписи ст. 128 КАС України, суд вважає, що неприбуття відповідача та третіх осіб належним чином повідомлених про дату, час та місце судового розгляду справи не є перешкодою для розгляду поставленого на обговорення питання про витребування доказів та клопотання про зупинення провадження у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши заявлене клопотання та поставлене на обговорення питання про витребування доказів, клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.
В силу вимог ч. 4 ст. 11 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 5 ст. 11 КАС України встановлено, що суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно ч. 3 ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин по справі необхідно витребувати з Міністерства культури України наступні докази (документи, що надаються в копіях мають бути належним чином посвідчені та придатні для читання): матеріали погодження історико-містобудівного обґрунтування (із змінами і доповненнями) будівництва споруди торгового призначення на АДРЕСА_1; докази погодження Міністерством культури України проектної документації забудовнику - ОСОБА_4, на будівництво житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1 В разі погодження - матеріали, на підставі яких Міністерством культури України погоджено проектну документацію будівництва житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1 докази надання Міністерством культури України дозволу ОСОБА_4 на проведення земляних робіт за адресою: АДРЕСА_1 В разі надання дозволу - матеріали, на підставі, яких надано ОСОБА_4 дозвіл на проведення будівельних (земляних) робіт за адресою: АДРЕСА_1 письмове обґрунтування (пояснення) щодо необхідності погодження Міністерством культури України проектної документації будівництва житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1 та отримання ОСОБА_4 дозволу на проведення будівельних земляних робіт за вказаною адресою; докази повідомлення Міністерством культури України штаб-квартиру ЮНЕСКО про будівництво ОСОБА_4 житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1
Суд також вважає за необхідне витребувати з Державної архітектурно-будівельної інспекції України письмову інформацію (пояснення) щодо необхідності отримання дозволу на виконання будівельних робіт забудовником ОСОБА_4 на об'єкт будівництва - житловий будинок з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1, за умови, що вказаний об'єкт згідно розрахунків відноситься до класу відповідальності СС2, II категорія складності, але при цьому він: знаходиться в комплексній охоронній зоні, поблизу пам'ятки національного значення, об'єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - Резиденції митрополитів Буковини та Далмації; ділянці будівництва присвоєно вищу (III) категорію складності інженерно-геологічних умов.
Згідно ч. 3 ст. 79 КАС України письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду.
Частиною 1 ст. 122 КАС України визначено, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби розглядається та вирішується протягом розумного строку, але не більше двадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Беручи до уваги приписи ст. 122 КАС України, суд зобов'язує Міністерство культури України та Державну архітектурно-будівельну інспекцію надати витребувані докази в десятиденний строк з дати отримання копії ухвали.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що за приписами ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Принцип обов'язковості судових рішень закріплений і у ст. 14 КАС України, відповідно до змісту якої постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, статтею 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за прояв неповаги до суду, що виражається, серед іншого, і в ухиленні від явки в суд свідка, і в ухиленні від надання витребуваних судом доказів.
Статтею 382 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за умисне невиконання судового рішення, що набрало законної сили або перешкоджання його виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони, або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - до терміну, встановленого судом.
Враховуючи, що для надання витребуваних судом доказів потрібен час, а також те, що вони можуть мати істотне значення для всебічного та повного розгляду всіх обставин у сукупності, суд вважає, що клопотання про зупинення провадження підлягає задоволенню, а розгляд справи зупиненню до дати надходження витребуваних доказів.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 71, 79, 122, 156, 160 та 165 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
1. Витребувати з Міністерства культури України наступні докази (документи, що надаються в копіях мають бути належним чином посвідчені та придатні для читання):
- матеріали погодження історико-містобудівного обґрунтування (із змінами і доповненнями) будівництва споруди торгового призначення на АДРЕСА_1;
- докази погодження Міністерством культури України проектної документації забудовнику - ОСОБА_4, на будівництво житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1 В разі погодження - матеріали, на підставі яких Міністерством культури України погоджено проектну документацію будівництва житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1
- докази надання Міністерством культури України дозволу ОСОБА_4 на проведення земляних робіт за адресою: АДРЕСА_1 В разі надання дозволу - матеріали, на підставі, яких надано ОСОБА_4 дозвіл на проведення будівельних (земляних) робіт за адресою: АДРЕСА_1
- письмове обґрунтування (пояснення) щодо необхідності погодження Міністерством культури України проектної документації будівництва житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1 та отримання ОСОБА_4 дозволу на проведення будівельних земляних робіт за вказаною адресою;
- докази повідомлення Міністерством культури України штаб-квартиру ЮНЕСКО про будівництво ОСОБА_4 житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1
2. Витребувати з Державної архітектурно-будівельної інспекції України письмову інформацію (пояснення) щодо необхідності отримання дозволу на виконання будівельних робіт забудовником ОСОБА_4 на об'єкт будівництва - житловий будинок з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом на АДРЕСА_1, за умови, що вказаний об'єкт згідно розрахунків відноситься до класу відповідальності СС2, II категорія складності, але при цьому він: знаходиться в комплексній охоронній зоні, поблизу пам'ятки національного значення, об'єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - Резиденції митрополитів Буковини та Далмації; ділянці будівництва присвоєно вищу (III) категорію складності інженерно-геологічних умов.
3. Для подання до суду витребуваних доказів встановити Міністерству культури України та Державній архітектурно-будівельній інспекції України десятиденний строк з дати отримання копії ухвали.
4. Зупинити провадження у справі №824/2290/15-а до дати надходження витребуваних доказів у справі.
Ухвала в частині зупинення провадження відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з моменту проголошення ухвали. У разі постановлення ухвали згідно ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала в частині витребування доказів по справі оскарженню не підлягає.
Суддя В.К. Левицький