Постанова № 58403224, 26.05.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
818/352/16
Номер документу
58403224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2016 р. Справа №818/352/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

суддів - Бондаря С.О., Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Дараган Ю.П.,

представника позивача - Юшкевич Є.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/352/16

за позовом Приватного акціонерного товариства "МТС Україна"

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України

про про визнання протиправним та скасування припису,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "МТС Україна" (далі - ПрАТ "МТС Україна", позивач) звернулося до суду із позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області (далі - відповідач) № 129 "Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил", виданий позивачу 10.03.2016 року.

Свої вимоги мотивує тим, що висновки відповідача, зазначені у приписі, щодо виконання будівельних робіт без отримання архітектурно-планувальних вимог, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови, є незаконними. Ні в акті, ні у складеному на його підставі приписі не містяться посилання на факти того, що об'єкт будівництва не відповідає архітектурно-планувальним вимогам. Пункт 20 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 07.07.2011 року № 109 (далі - Перелік № 109 від 07.07.2011 року), не передбачає обов'язку замовника отримати будь-які документи, у тому числі архітектурно-планувальні вимоги.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.40), в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву (а.с.56) про розгляд справи у його відсутність, а також письмові заперечення на позовну заяву (а.с.41-42), де вказав, що оскаржуваний припис є правомірним, оскільки під час перевірки встановлено факт виконання будівельних робіт без отримання архітектурно-планувальних вимог, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови, чим порушено пункт 20 Переліку №109 від 07.07.2011 року.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області було проведено позапланову перевірку дотримання ПрАТ "МТС Україна" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, за результатами якої складено акт №129 від 10.03.2016 року (а.с.14-16).

Зокрема, перевіркою встановлено факт виконання будівельних робіт з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: без отримання архітектурно-планувальних вимог, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови, чим порушено пункт 20 Переліку №109 від 07.07.2011 року.

На підставі акту перевірки відповідачем видано припис № 129 від 10.03.2016 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагається: отримати архітектурно-планувальні вимоги, визначені органом містобудування та архітектури Сумської міської ради, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови; привести об'єкт будівництва у відповідність до архітектурно-планувальних вимог, визначені органом містобудування та архітектури Сумської міської ради у термін до 10.05.2016 року (а.с.17).

Відповідно до положень частини 6 статті 31 Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 року № 1280-IV суб'єкти господарювання, які здійснюють будівництво телекомунікаційних мереж загального користування, можуть установлювати в приміщеннях, що їм належать на правах найму, телекомунікаційне обладнання, використовувати дахи будинків і технічні приміщення для встановлення антен та необхідного обладнання на підставі договору з власником приміщення. Пунктом 11 частини 1 статті 38 цього Закону операторам телекомунікацій також надано право на установлення телекомунікаційного обладнання в приміщеннях, що належать їм на правах найму, з дозволу власника приміщення.

Актом перевірки встановлено, що будівництво мережі стільникового зв'язку, базової станції за адресою м. Суми, вул. Троїцька, 37, на покрівлі житлового приміщення гуртожитку виконувалося на підставі договору оренди нерухомого майна від 05.10.2015р. №SUM-КОР/15 (а.с.58-64).

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.

14.12.2015 року відповідачем була зареєстрована за № ІУ081153480868 декларація про початок виконання будівельних робіт з будівництва мережі стільникового зв'язку, базової станції за адресою м. Суми, вул. Троїцька,37, замовником виконання робіт є ПрАТ "МТС Україна" (а.с.65-68).

Відповідно до частини 3 статті 29 "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Пунктом 20 Переліку № 109 від 07.07.2011 року передбачено, що будівництво об'єктів стільникового зв'язку та їх зовнішніх інженерних мереж здійснюється за умови їх відповідності санітарним та будівельним нормам і правилам; архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови. За типовими технічними рішеннями об'єкти стільникового зв'язку поділяються на: 1) об'єкти, що будуються в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу із встановленням обладнання зв'язку, з використанням легких трубостійок для кріплення антенно-фідерних пристроїв (далі - АФП), встановлених на існуючих будівлях, виробничих спорудах, металевих і цегляних трубах; 2) те саме, із встановленням на існуючих будівлях малогабаритних (до 30 м) щогл полегшеної конструкції для кріплення АФП; 3) наземні щогли з відтяжками та башти для кріплення АФП із встановленням обладнання зв'язку в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу.

Враховуючи, що будівництво мережі стільникового радіотелефонного зв'язку, базової станції оператора ПрАТ "МТС Україна", за адресою м. Суми, вул. Троїцька,37, здійснено на даху будівлі висотою не більше 30 м., отже, даний об'єкт будівництва не потребує отримання містобудівних умов та обмежень.

Висновок відповідача, відображений у приписі №129 від 10.03.2016 року, відносно факту виконання ПрАТ "МТС Україна" будівельних робіт з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: без отримання архітектурно-планувальних вимог, є необґрунтованим, оскільки вимоги пункту 20 Переліку № 109 від 07.07.2011 року не передбачають обов'язку отримання замовником будь-яких документів, та порушення вказаної норми полягає не у виконанні будівельних робіт без отримання архітектурно-планувальних вимог, а в їх невідповідності санітарним та будівельним нормам і правилам; архітектурно-планувальним вимогам, чого у даному випадку представником інспекції доведено не було.

Архітектурно-планувальні вимоги затверджуються на місцевому рівні, але доказів того, що органом містобудування та архітектури м. Суми розроблені такі норми та затверджено їх в установленому порядку до суду не надано, крім того, в матеріалах справи міститься копія листа Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради від 22.04.2016р (а.с.51), де зазначено про відсутність визначених архітектурно-планувальних вимог відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Тобто твердження відповідача про порушення позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме пункту 20 Порядку №109 від 07.07.2011 року є таким, що не відповідає дійсності.

Відтак, на переконання суду, спірний припис має бути скасований внаслідок його протиправності.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування припису задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області від 10.03.2016 р. № 129 "Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил", виданий Приватному акціонерному товариству "МТС Україна".

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" (01601, м. Київ, вул. Лейпцизька,15, код ЄДРПОУ 14333937) за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Шишкарівська, 9) 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім) в рахунок повернення судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 01.06.2016 року.

Головуючий суддя (підпис) О.О. Осіпова

Судді С.О. Бондар

С.М. Гелета

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова