МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
13 червня 2016 року Справа № 814/639/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54029
доГоловного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 Ленінського ВП ГУ НП в Миколаївській області, вул. 12 Повздовжня, 42-а, м. Миколаїв, 54028 Атестаційної комісії № 6 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Богомольця, 10, м. Київ 11, Центральна Частина Києва, 01011 Апеляційної атестаційної комісії Південного регіону №3, вул. Ак. Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601
провизнання протиправним наказу щодо проведення атестування позивача, визнання протиправним та скасування рішення (висновку), оформленого протоколом від 27.02.2016 № 15.00004067.0023384; визнання протиправним та скасування наказу в частині звільнення позивача від 17.03.2016р. № 44 о/с, поновлення на посаді позивача з 17.03.2016,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Ленінського ВП ГУ НП в Миколаївській області про визнання протиправним наказ ГУНП в Миколаївській області щодо проведення атестування, визнання протиправним та скасування рішення (висновок) УНП в Миколаївській області Атестаційна комісія № 6 від 27.02.2016 щодо невідповідності займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, визнання протиправним та скасування наказу ГУ НП в Миколаївській області № 44 о/с від 17 березня 2016 року, поновлення на посаді .
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що підстав для проведення атестування передбачених Законом немає, тому рішення атестаційних комісій та наказ про звільнення є протиправним та підлягають скасуванню.
Відповідач ГУНП в Миколаївській області проти позову заперечував, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки атестація відбулась відповідно до положень ст.57 Закону України « Про національну поліцію», атестаційна комісія наділена владними управлінськими функціями з питань прийняття рішень, обовязкових для виконання керівником територіального підрозділу щодо звільнення із служби в поліції через службову невідповідність. Наказ про звільнення скасуванню не підлягає, оскільки позивач звільнений в межах і спосіб, які передбачені законодавством.
Відповідач - Ленінський ВП ГУ НП в Миколаївській області заперечень суду не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач- Атестаційна комісія Головного управління Національної поліції в Миколаївській області заперечень суду не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач Апеляційна атестаційна комісія Південного регіону № 3 заперечень суду не надав, ухвала від 12.05.2016 року, яка надсилалась на адресу комісії повернулась без вручення адресату з вказівкою пошти « лист своїм не визнали» .
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідно до ч. 6 ст.128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 2009 року.
Наказом Головного Управління Національної поліції в Миколаївській області № 3 о/с від 07.11.2015 року « По особовому складу» відповідно до п.п. 9,12 розділу ХІ Закону України « Про національну поліцію » призначено тих, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування з 07.11.2015 по Ленінському відділу поліції: ОСОБА_1, яка мала спеціальне звання старший лейтенант міліції, слідчим Ленінського відділу поліції, присвоїв їй спеціальне звання старший лейтенант поліції.
На виконання доручення Національної поліції України від 28.01.2016 року Головним Управлінням в Миколаївській області було видано наказ № 52 від 01.02.2016 « Про проведення атестування особового складу ГУНП України в Миколаївській області» на підставі ст.57 Закону України « Про Національну поліцію» та Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС від 17.11.2015 № 1465.
Цей наказ не містить перелік осіб, які повинні проходить атестацію. На підставі цього наказу керівниками структурних підрозділів були складені списки поліцейських, які підлягають атестуванню, складені атестаційні листи стосовно поліцейських, підготовлені на засідання атестаційних комісій додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими, доведено до відома поліцейських інформацію про час та місце проведення засідань атестаційної комісії і забезпечити їх прибуття у разі необхідності.
Позивач просить визнати протиправним наказ ГУНП в Миколаївській області щодо проведення атестування. Позивач, всупереч ст.71 КАС України не зазначив, який саме наказ щодо проведення атестування необхідно визнати протиправним. Якщо це наказ №52, то він не містить жодного прізвища поліцейського та не порушує права позивач. Якщо позивач вважає, що на підставі наказу № 52 був прийнятий ще, якийсь наказ, то суд зазначає, що ніякого рішення на виконання наказу № 52, в розумінні ст.17 КАС України, яке породжує певні правовідносини, порушує права позивача та може бути предметом розгляду у суді відповідачем не приймалось, а був складений кожним керівником відділу перелік осіб, які повинні проходити атестацію, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.5 ст.57 Закону України « Про Національну поліцію» передбачено, що атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками. Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами. Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Пунктом 5 Інструкції № 1465 зазначено, що атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
На виконання Інструкції та доручення Національної поліції України від 28.01.2016 відповідачем були створені атестаційні комісії, до повноважень яких належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції. І в законі, і в Інструкції зазначено, що атестування проводиться атестаційними комісіями органів поліції.
Отже, атестаційна комісія наділена делегованими повноваженнями Національної поліції щодо атестування працівників поліції та прийняття рішення щодо відповідності поліцейського займаній посаді.
Позивачем оскаржуються висновок атестаційної комісії №6, в якому зазначено, що позивач не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службові невідповідність.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Висновок атестаційної комісії не є тим рішенням субєкта владних повноважень, яке б само по собі породжувало для субєкта господарювання певні правові наслідки, було спрямоване на регулювання тих чи інших відносин і мало обовязковий характер для субєктів цих відносин, та, відповідно, могло бути предметом адміністративного позову.
Висновок атестаційного комісії є носієм доказової інформації , документом, на підставі якого приймається відповідне рішення керівника органу поліції, а тому судом дається оцінка висновку атестаційної комісії, як підставі для прийняття відповідачем наказа про звільнення позивача зі служби. Позивачем обрано невірний спосіб захисту, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Статтею 57 Закону України «Про національну поліцію» атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри. Атестування поліцейських проводиться:1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ № 1465 від 17.11.2015 року зазначено, що вона прийнята відповідно до статті 57 Закону України «Про Національну поліцію».
Таким чином, атестація поліцейських є індивідуальним заходом, який здійснюється з метою оцінки ділових, професійних якостей поліцейських при призначені на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність поліцейського. Вищезазначеною нормою не передбачено проведення планових, всіх без виключення поліцейськими атестації для підтвердження ними відповідності займаній посаді.
Відповідно до п.9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України « Про національну поліцію» № 580 від 02.07.2015 працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Вищезазначеною нормою передбачено право відповідача приймати на посаду до поліції працівників міліції або шляхом видання наказів про призначення за його згодою, або при проходженні конкурсу на посаду. Відповідач скористався своїм правом передбаченим вищезазначеною нормою та призначив 07.11.2015 року позивача на посаду за його згодою на підставі заяви без проведення конкурсу.
Згідно з ч.1 ст.58 Закону України « Про Національну поліцію» призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Позивача наказом від 07.11.2015 року призначили на посаду безстроково із забезпеченням відповідних гарантій поліцейського, тому проводити його атестацію можливо лише в разі виникнення індивідуальних підстав передбачених ч.2 ст.57 Закону № 580, але відповідач не зазначає, цих підстав.
27.02.2016 року позивач проходив атестацію. В протоколі зазначено , що під час проведення атестування було досліджено атестаційний лист та інші матеріали, які було зібрано на особу, яка проходить атестування, а саме: Декларація про доходи, послужний список, інформаційна довідка, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України « Про очищення влади», інформації з відкритих джерел. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення Атестаційна комісія № 6 прийняла рішення « 4», що позивач не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Витяг з додатку №1 до Протоколу засідання атестаційної комісії свідчить, що у позивача відсутні базові знань законодавчих і організаційно-розпорядчих документів, які регламентують службову діяльність. Мотивація щодо роботи у підрозділах Національної поліції відсутня.
10.03.2016 року Апеляційна атестаційна комісія Південного регіону № 3 розглянула скаргу позивача, прийняла рішення про відхилення скарги поліцейського.
Відповідно до п.10 Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських №1465 від 17.11.2015 року, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Позивач згідно протоколу атестаційної комісії по тестуванню загальних навичок отримала 40/60 балів , по професійному тестуванню - 31/60 бал.
Згідно з п.16 Інструкції № 1465 передбачено, що атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки;5) наявність заохочень;6) наявність дисциплінарних стягнень;7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Відтак, приймаючи рішення атестаційна комісія повинна була прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням всіх вищезазначених критеріїв.
Атестаційний лист свідчить, що керівник характеризує позивача позитивно, як дисциплінованого, сумлінного, професійно грамотного, вимогливого співробітника.
Довідка про наявність заохочень та дисциплінарних стягнень свідчить, що діючі дисциплінарні стягнення відсутні у позивача, за час проходження служби відсутні заохочення та дисциплінарні стягнення.
Вищезазначені документи свідчать, що позивач характеризується позитивно, діючих дисциплінарних стягнень не має, службові обовязки виконує сумлінно, набрав відповідну кількість балів при складанні тестів.
Таким чином, атестаційною комісією не вказано, з яких підстав комісія дійшла висновку про невідповідність позивача займаній посаді, якими критеріями вона керувалась .
Згідно з п.28 Інструкції № 1465 керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу.
Наказом Головного управління Національної поліції в Миколаївській області № 44 о/с від 17.03.2016 року відповідно до п.5 ч.1 ст.77 (через службову невідповідність) Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції позивача.
Позивача звільнено з посади через службову невідповідність, але доказів того, що позивач не відповідає займаній посаді в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби матеріали справи не містять, тому суд дійшов висновку про незаконність наказа про звільнення та необхідність його скасування, як протиправного.
Відповідно до ст.235 КЗпП у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваноїроботи, але не більш як за один рік.
Довідка про грошове утримання позивача свідчить, що середньоденна заробітна плата складає 154,84 грн.
Відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 року середньомісячна заробітна плата за час вимушеного прогулу працівника обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяця роботи, що передують події, з якою повязана виплата, тобто передують дню звільнення працівника з роботи. Таким чином середньоденна заробітна плата позивача, розрахована відповідно до вищезазначеного порядку складає 11359,86 грн.
Позивача звільнили з роботи 17.03.2016 року. З 18.03.2016 року по 13.06.2016 року це час вимушеного прогулу, який складається з 59 робочих днів. Сума середнього заробітку, який належить стягнути з відповідача складає 9 135,56 грн., з яких 3 251,64 грн. середньомісячна сума за один місяць.
Відповідно до ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови про присудження виплат заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби у межах стягнення за один місяць, а також поновлення на посаді.
Згідно зі ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 43 Конституції кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Згідно зі ст.24 Європейської соціальної хартії передбачено, що з метою забезпечення ефективного здійснення права працівників на захист у випадках звільнення сторони зобов'язуються визнати: a) право всіх працівників не бути звільненими без поважних причин для такого звільнення, пов'язаних з їхньою працездатністю чи поведінкою, або поточними потребами підприємства, установи чи служби.
Оцінюючи докази відповідно до ст. 86 КАС України , суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 94 КАС України та підлягають поверненню позивачу частково.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Миколаївській області № 44 о/с від 17.03.2016 року в частині звільнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (м-137689), слідчого Ленінського відділу поліції за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію" - через службову невідповідність.
3. Поновити ОСОБА_1 на посаді слідчого Ленінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.
4. Стягнути з Головного управління Національної поліції в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу з 18.03.2016 року по 13.06.2016 року у сумі 9135,56 грн. (дев'ять тисяч сто тридцять п'ять гривень 56 коп.) (3251,64 грн. - за один місяць, решта - 5883,92 грн.).
5. Постанова в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді слідчого Ленінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області та стягнення заробітної плати за один місяць в сумі 3251,64 грн. (три тисячі п'ятдесят одна гривня 64 коп.) підлягає негайному виконанню.
6. В решті позову відмовити.
7. Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.541202597.1 від 21.04.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко