ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2016 року № 813/6035/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання Войтко І.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 згідно довіреності,
представника відповідача ОСОБА_2, згідно довіреності,
представника третьої особи не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Західний Буг" до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи Служби автомобільних доріг у Львівській області, про визнання протиправними та скасування рішень, -
в с т а н о в и в :
приватне підприємство "Західний Буг" (надалі ПП "Західний Буг", позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (надалі УДАІ ГУ МВС у Львівській області), за участю третьої особи Служби автомобільних доріг у Львівській області, з наступними позовними вимогами:
-визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо відмови у видачі дозволу на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів № 9/7 986 дн. від 05.10.2015 року;
-визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо відмови у видачі дозволу на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів № 9/7 991 дн. від 05.10.2015 року;
-визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо відмови у видачі дозволу на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів № 9/7 992 дн. від 05.10.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення, винесені УДАІ ГУ МВС у Львівській області щодо відмови у видачі дозволів позивачу, є протиправними і не відповідають вимогам чинного законодавства. Зазначив, що надав відповідачу всі необхідні документи для одержання дозволу на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та наданих суду додаткових письмових поясненнях від 09.06.2016 року, підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, свою позицію виклав в письмових запереченнях від 17.11.2015 року № 40с, від 17.11.2015 року № 30с та в додаткових поясненнях, суть яких полягає в наступному. Для надання дозволу позивачу для руху за вказаним маршрутом, який проходить через м. Радехів, м. Сокаль та м. Рава - Руська, необхідний дозвіл місцевого органу самоврядування (власника вулиць). Крім того, відсутня деталізація маршруту на ділянці, яка накладається на вулиці вказаних міст та не передбачено маршруту об`їзду, а також відсутнє погодження з власником вулично-дорожньої мережі міст або уповноваженою власником дорожньо-експлуатаційною організацією. Вважає, що винесені рішення відповідають вимогам чинного законодавства, тому просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення, подав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника. Надав суду письмові пояснення, згідно яких Службою автомобільних доріг Львівської області надано ПП "Західний Буг" погодження проїзду великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування за вказаними маршрутами відповідно до норм чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд робить висновок, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
24 вересня 2015 року ПП ПП "Західний Буг" подало через Управління «Дозвільний офіс» Львівської міської ради пакет документів щодо отримання дозволу на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, залізничними переїздами (надалі - «Дозвіл»).
ПП «Західний Буг» було подано, а Управлінням «Дозвільний офіс» Львівської міської ради прийнято пакети документи на отримання Дозволу згідно наступних описів:
- від 24.09.2015 року № 5-8706;
- від 24.09.2015 року № 5-8703;
- від 24.09.2015 року № 5-8702;
ПП «Західний Буг» подало по кожному опису наступний перелік документів: лист-звернення на ім'я начальника підрозділу, узгодження на перевезення великогабаритних та великовагових транспортних засобів, яке видано власником вулично-дорожньої мережі, платіжний документ, копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.
Службою автомобільних доріг у Львівській області надано ПП "Західний Буг" погодження від 09.09.2015 р. № 03-3058/08-23 на проїзд великогабаритного транспортного засобу (зернозбиральний комбайн YOHN DEER) автомобільними дорогами загального користування за маршрутом Гійче-Рава - Руська, по автодорозі: Гійче Рава-Руська (від с.Гійче до м. Рава Руська).
Крім того, Службою автомобільних доріг у Львівській області надано ПП "Західний Буг" погодження від 04.09.2015 р. № 03-3056/08-23 на проїзд великогабаритного транспортного засобу (зернозбиральний комбайн Class MEGA) автомобільними дорогами загального користування за маршрутом ОСОБА_1 - Радехів - Стоянів, по автодорогах: Адамівка Завидче (від с. Миколаїв до автодороги Синьків - Стремільче), Синьків - Стремільче (від автодороги Адамівка Завидче до автодороги Броди Червоноград), Броди Червоноград (від автодороги Синьків Стремільче до м. Радехів) та Львів- Радехів Луцьк (від м. Радехів до с. Стоянів).
Крім того, Службою автомобільних доріг у Львівській області надано ПП "Західний Буг"погодження від 09.09.2015 р. № 03-3052/08-23 на проїзд великогабаритного транспортного засобу (зернозбиральний комбайн Class MEGA) автомобільними дорогами загального користування за маршрутом Жвирка Опільсько, по автодорогах: ОСОБА_3 Червоноград (від смт. Жвирка до м. Сокаль) та ОСОБА_3 Бояничі (від м. Сокаль до с. Опільсько).
ПП «Західний Буг» зверталось та отримало від УДАІ ГУ МВС України у Львівській області рішення про відмову у видачі дозволів на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів, оформлені листами, а саме:
- рішення від 05.10.2015 року № 9/7986 дн., по розгляду звернення від 24.09.2015 року;
- рішення від 05.10.2015 року № 9/7 991 дн., по розгляду звернення від 24.09.2015 року;
- рішення від 05.10.2015 року № 9/7 992 дн., по розгляду звернення від 24.09.2015 року.
Не погоджуючись з відмовою у наданні дозволів на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів, позивач звернувся до суду.
Суд при вирішенні даної адміністративної справи, виходив з наступного.
Відповідно до п. 1 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМ України від 18.01.2001 р. № 30 (надалі Правила), ці Правила встановлюють єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
В ч. 2 п. 31 Правил зазначено, що для отримання дозволу перевізник або уповноважена ним особа подає дозвільному центру:
- заяву, в якій зазначаються заплановані строки проїзду транспортного засобу, маршрут руху, геометричні (висота, ширина, довжина) і вагові (загальна вага, осьові навантаження) параметри транспортного засобу, інформація про вантаж, найменування, адреса, телефон перевізника та прізвище відповідальної за перевезення особи;
- копії погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку щодо проїзду автотранспорту;
- документ, що підтверджує внесення плати за оформлення дозволу.
Пунктом 35 Правил визначено виключні підстави для відмови в отриманні Дозволу, а саме: подання перевізником не у повному обсязі документів, необхідних для одержання дозволу та виявлення в документах, поданих перевізником, недостовірних відомостей.
Суд зазначає, вказаний перелік підстав для відмови є вичерпним, оскільки інших підстав для відмови у видачі Дозволу великогабаритних та великовагових транспортних засобів Правила не містять.
Відповідач 05.10.2015 року прийняв оскаржувані рішення про відмову у видачі Дозволів, мотивуючи їх тим, що відсутнє погодження проїзду вулицями м. Рава Руська, м. Радехів та м. Сокаль.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільні дороги», автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів.
Згідно ст. 21 Закону України «Про дорожній рух» автомобільна дорога, вулиця являє собою частину території в тому числі в населеному пункті призначену для руху транспортних засобів і пішоходів, з усіма розміщеними на ній спорудами.
Автомобільні дороги, вулиці поділяються на: загального користування, відомчі та приватні.
Автомобільні (позаміські) дороги загального користування поділяються на дороги державного та місцевого значення. Автомобільні дороги державного значення поділяються на магістральні та інші.
У містах вулиці та дороги поділяються на магістральні вулиці та дороги, дороги та вулиці місцевого значення.
Порядок користування автомобільними дорогами визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 12 постанови КМ України від 30.03.1994 року № 198 "Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони" передбачено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації мають право: погоджувати маршрути проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів згідно з нормативно-правовими актами.
Пунктом 10 постанови КМ України від 18.01.2001 року № 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" визначено, що якщо маршрут проходить вулицями населених пунктів, видача дозволу погоджується з власниками автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноваженими ними організаціями, які відповідають за експлуатаційне утримання цих доріг, вулиць та залізничних переїздів.
Згідно листа Рава Руської міської ради Жовківського району Львівської області від 05.03.2016 року № 359/02-08 автомобільна дорога Рава Руська Гайок знаходиться на балансі Служби автомобільних доріг, а її обслуговування (експлуатаційне утримання) здійснює філія Жовківської ДЕД ДП «Львівський автодор».
Згідно листа виконавчого комітету Сокальської міської ради від 26.04.2016 року № 480/02-37 дороги ОСОБА_3 Червоноград О141607 та ОСОБА_3 Бояновичі О141603 не перебувають на балансі Сокальської міської ради та не є власністю територіальної громади міста ОСОБА_3. Автомобільна дорога О141603 автомобільний шлях довжиною 5, 8 км, обласна дорога місцевого значення у Львівській області. Пролягає по Сокальському районі від села Забужжя до села Бояничі. Починається в селі Забужжя на перетині з О141602, проходить через село Опільсько, закінчується в селі Бояничі на перетині з Р15. Автомобільна дорога О141607 - автомобільний шлях довжиною 9,3 км, обласна дорога місцевого значення у Львівській області. Пролягає по місті Червоноград (2, 2 км) і Сокальському районі (7,1 км) від селища міського типу Жвирка до міста Червонограда. Починається в селищі міського типу Жвирка на перетині з О141602, проходить через села Завишень, Добрячин. Закінчується в м. Червоноград на перетині з Р15 (вулиця Промислова). В місті Червоноград проходить по вулицях Львівська і ОСОБА_4. В селищі міського типу Жвирка поблизу станції ОСОБА_3 перетинає залізничну колію лінії Ковель Львів (Львівська дирекція залізничних перевезень Львівської залізниці). ОСОБА_3 Червоноград та ОСОБА_3 Бояничі перебувають на балансі служби автомобільних доріг у Львівській області.
Згідно листа Радехівської міської ради від 21.04.2016 року № 456 автомобільна дорога Радехів Станин Павлів в частині вулиць Транзитної та Мищуги в м. Радехові є дорогою місцевого значення, перебуває у власності Служби автомобільних доріг України у Львівській області та на обслуговуванні філії «Радехівський райавтодор» ДП «Львівський облавтодор».
Враховуючи вищенаведене, для надання дозволу позивачу для руху за вказаним маршрутом, який проходить через м. Радехів, м. Сокаль та м. Рава - Руська не потрібно було погодження проїзду вулицями з органами місцевого самоврядування, оскільки власниками автомобільних доріг такі не являються.
Крім того, суд зазначає, що маршрут Гійче-Рава Руська по автодорозі: Гійче Рава-Руська (від с.Гійче до м. Рава Руська) взагалі не проходить по вул. м. Рава-Руська (згідно дозволу, наданого Службою автомобільних доріг у Львівській області від 09.09.2015 року № 03-3058/08-23), а закінчується на межі м. Рава-Руська.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що рішення УДАІ ГУ МВС України у Львівській області від 05.10.2015 року за № 9/7986 дн, 9/7 991 дн, № 9/7 992 дн щодо відмови ПП "Західний Буг" у видачі дозволу на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів є протиправними, а тому підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач, як субєкт владних повноважень, всупереч вимогам ч. 2 ст.71 КАС України, не представив суду належних і достатніх доказів правомірності прийнятих ним рішень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача з відповідача належить стягнути судові витрати в сумі 3654,00 грн. судового збору, сплаченого при подачі позову до суду.
Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про відмову у видачі приватному підприємству «Західний Буг» дозволів на рух великогабаритних та великовагових транспортних засобів від 05.10.2015 року № 9/7986 дн., № 9/7 991 дн. та № 9/7 992 дн.
Стягнути з Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (79015, м. Львів, вул. Городоцька, 124) в користь приватного підприємства «Західний Буг» (80250, Львівська область Радехівський район с. Павлів, проспект Юності, 39, ЄДРПОУ 32478033) 3654 (три тисячі шістсот пятдесят чотири) гривні рівно сплаченого при подачі позову до суду судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 14.06.2016 року.
Суддя Потабенко В.А.