Постанова № 58402336, 23.05.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2016
Номер справи
804/1595/16
Номер документу
58402336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2016 р. Справа № 804/1595/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Дніпропетровської місцевої прокуратури №3 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд", в якому просить стягнути кошти у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство "Дніпрометробуд" (код ЄДРПОУ 04880239, 49000, м.Дніпропетровськ, вул. Шмідта, буд. 5), на користь бюджету р/р згідно з бюджетною класифікацією суму податкового боргу у розмірі 1 152 553, 64 грн.

Позовні вимоги мотивовані наявністю непогашеної заборгованості відповідача.

За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Заперечень на позовну заяву відповідачем до суду не надано.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно з п. 2 ст.121 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян чи держави в суді у випадках визначених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно витягу з Єдиного держаного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців Публічне акціонерне товариство "Дніпрометробуд" (далі ПАТ "Дніпрометробуд", підприємство, відповідач) (код ЄДРПОУ 04880239) зареєстровано як юридичну особу 26.06.1998 року.

Підприємство є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі-ПК України), встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.п. 16.1.3, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленомуподатковим та митнимзаконодавством, декларації, звітність та іншідокументи, пов'язані з обчисленням і сплатоюподатків та зборів, сплачуватиподатки та збори в строки та у розмірах, встановленихцим Кодексом та законами з питаньмитноїсправи;

Відповідно до абзацу першого п.95.3 ст.95 ПК України, стягненнякоштів з рахунківплатникаподатків у банках, обслуговуючих такого платникаподатків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконанняконтролюючим органам, у розмірісумиподаткового боргу абойогочастини.

Підприємство має відкриті банківські розрахункові рахунки: №26042050207557, №26051060338957, №26007118120005 у ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 305299; №26009189354 у АБ «Укргазбанк», МФО 320478; №26003201366445 у АТ «ОТП Банк», МФО 300528; №26004619940898 у ПАТ «Промінвестбанк», МФО 300012; №26043300000006, №26008300000182 у ПАТ «АБ «ОСОБА_1 банк», МФО 306500; №26009010076110, №26008000076110 у ПУАТ «Фідобанк», МФО 300175; №2600110108458 у ЗАТ «Інвесткредит банк» м. Кривий Ріг, МФО 306801; №2600500100621 у ПАТ «КБ «Земельний Капітал», МФО 305880; №2600730230973 у філії ПАТ ПІБ м. Дніпропетровськ, МФО 305437.

Згідно ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/абосплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

За приписами п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до ст. 285 ПК України,базовимподатковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовийподатковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

За правилами п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ст.286 ПК України).

Згідно пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України - власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельноїділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 56.11 статті 56 ПК встановлено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Станом на день звернення з даним позовом до суду сума новоствореного податкового боргу відповідача становить 1 152 553,64 грн., який виник в результаті несплати грошових зобовязань,а саме:

- земельний податок у сумі 14 397, 03 грн.;

- податок на додану вартість у сумі 1 138 156, 61 грн. (в тому числі пеня 251 053, 61 грн.).

24.12.2015р. працівниками ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області проводилась камеральна перевірка з питань своєчасності сплати за землю за лютий-грудень 2014 року та січень, лютий, квітень, травень 2015 року ПАТ «Дніпрометробуд» (код ЄДРПОУ 04880239, по деклараціях за 2014 р. (№9001595232 від 22.01.2014р.) та 2015 р. (№99007677668 від 02.02.2015 р.), за результатами якої контролюючим органом складено акт №4963/04-65-15-04/4880239.

У зазначеному акті податковий орган зафіксував порушення відповідачем п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірки №4963/04-65-15-04/4880239 від 24.12.2015 р. ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області сформовано податкові повідомлення-рішення №0010881504 від 25.12.2015 р., яким відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 4151,82 грн. та №0010891504 від 24.12.2015 р., яким визначено суму штрафу в розмірі 394,1 грн.

Відповідальність за дане правопорушення передбачена п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, згідно якої, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарнихдніввключно, наступних за останнім днем строку сплатисуми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплатисуми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

За приписами п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкові повідомлення-рішення від 25.12.2015 р. були вручені відповідачу 25.12.2015 року.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що уразівизначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, щонастають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платникподатків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Вищезазначені податкові повідомлення-рішення у судовому порядку не оскаржувались.

Також 02.02.2015 року ПАТ «Дніпрометробуд» було подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік №9007677668із земельного податку на загальну суму 23 646,09 із визначенням суми щомісячної сплати - 1970,51 грн.

Заборгованість відповідача по платі за землю утворилась внаслідок не сплати податкового зобовязання по періодах:

- за липень 2015 року терміном сплати 30.08.2015р. в сумі 1969,07 грн.;

- за серпень 2015 року терміном сплати 30.09.2015р. в сумі 1970,51 грн.;

- за вересень 2015 року терміном сплати 30.10.2015р. в сумі 1970,51 грн.;

- за жовтень 2015 року терміном сплати 30.11.2015р. в сумі 1970,51 грн.;

- за листопад 2015 року терміном сплати 30.12.2015р. в сумі 1970,51 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача з податку на землю становить 14397,03 грн.

Крім того, ПАТ «Дніпрометробуд» має податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1138103,00 грн. (в тому числі пеня 251053,61 грн.), а саме:

- 887103,00 грн. податковий борг, який виник внаслідок несплати розстроченого грошового зобовязання згідно з рішенням Державної фіскальної служби України №312/3 від 28.08.2015 року з урахуванням часткової сплати в сумі 54315,00 грн.;

- 251053,61 грн. пеня за користування розстроченням.

Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено,що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

На виконання вимог зазначеної норми, податковим органом було сформовано та направлено на адресу ПАТ «Дніпрометробуд» податкову вимогу №1047-11 від 12.11.2013 року.

Згідно з п. 95.1, 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України - контролюючий орган здійснює за платникаподатків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягненнякоштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягненнякоштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Стягненнякоштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПК України).

На підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та відсутністю доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, суд доходить висновку, що позов керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" про стягнення заборгованості- підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" у банках, які його обслуговують (код ЄДРПОУ 04880239, р/р: №26042050207557, №26051060338957, №26007118120005 у ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 305299; №26009189354 у АБ «Укргазбанк», МФО 320478; №26003201366445 у АТ «ОТП Банк», МФО 300528; №26004619940898 у ПАТ «Промінвестбанк», МФО 300012; №26043300000006, №26008300000182 у ПАТ «АБ «ОСОБА_1 банк», МФО 306500; №26009010076110, №26008000076110 у ПУАТ «Фідобанк», МФО 300175; №2600110108458 у ЗАТ «Інвесткредит банк» м. Кривий Ріг, МФО 306801; №2600500100621 у ПАТ «КБ «Земельний Капітал», МФО 305880; №2600730230973 у філії ПАТ ПІБ м. Дніпропетровськ, МФО 305437) на користь державного бюджету (р/р № 31115029700007, одержувач ГУДКСУ у Кіровському районі м. Дніпропетровська, код ЄДРПОУ 37989316, банк одержувача ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 1 152 553, 64 грн. (один мільйон сто пятдесят дві тисячі пятсот пятдесят три гривні шістдесят чотири копійки).

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1