Справа № 586/410/16-а
Номер провадження по справі 2-а/586/532/16
Категорія справи 88
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2016 року Середино-Будський районний суд Сумської областів складі:
головуючого судді Дубінчиної Т.М.,
за участі секретаря Поповій М.М.,
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. С-Буді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Середино-Будського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірними дій, зобов»язання здійснити призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Середино-Будського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській област та просить суд визнати неправомірними дії відповідача, зобов'язати Середино-Будське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2013,2014,2015 роки та провести виплату пенсії за віком, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсій.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 226 він є отримувачем пенсії за вислугу років з 1998 року. Після призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262 він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Після досягнення 60-річного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 він звернувся до Середино-Будського об'єднананого управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 .
Проте своїм листом 25.04.2016 р. за № 871/03П відповідач відмовив у призначенні йому пенсії за віком, посилаючись на те, що він вже отримує пенсію за вислугу років.
Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звліьнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з положеннями статті 7 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове Державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Закон № 1058 є спеціальним і визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, розрахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального Пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів : страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Положеннями статті 10 Закону № 1058 закріплено право вибору пенсійних виплат, а саме особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до статті 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Йому вже 64 роки і його страховий стаж складає більше 45 років, що відповідає вімогам вище зазначеної статті.
Положеннями статті 40 Закону №1058 визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу ,починаючи з 1 липня 2000 року.. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Тобто, в разі набуття особою пенсійного v. визначеного ст.26 Закону № 1058, їй призначається пенсія із врахуванням страхового стажу та заробітної плати за весь період страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
По-друге, відповідач помилково вважає, що спірні правовідносини передбачають переведення на інший вид пенсії та застосування показника заробітної плати, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії - пенсії за Законом № 2262.
Так, переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому ч.3ст.45 Закону №1058 і здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж , заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. І тільки при переведенні з одного виду пенсії на інший за.бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.І ст. 40 Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україніі, з якої сплачено страхові внески, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії.
В той же час, у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим законом, за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058 він звернувся вперше.
За таких обставин положення ч.З ст.45 Закону №1058 не підлягають застосуванню і при призначенні його пенсії має бути застосований показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2013,2014,2015 роки.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладений у позовній заяві. Також просить стягнути з відповідача судові витрати.
Представник відповідача (за довіреністю №974/05-32 від 11.05.2016 року ) ОСОБА_2 позов не визнала та пояснила, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Пояснила, що ОСОБА_1 перебував на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі- Закон № 2262-XII) з 19.10.1998 року по 30.04.2016 року.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Згідно поданої заяви від 11.04.2016 до Середино - Будського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, позивачу здійснений перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07. 2003 № 1058-ІУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-ІУ) з 11 квітня 2016 року.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІУ передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання ( у тому числі каліцтва, не повязаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у звязку з втратою годувальника.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІУ переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІУ, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 „Про підвищення рівня соціального захисту населення встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Для обчислення пенсії ОСОБА_1 була врахована заробітна плата за весь період' страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування та застосована середня заробітна плата в розмірі 1197,91 грн.- за 2007 рік.
Згідно з п.2.8. Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 „Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Особи, які одержували пенсію від інших органів і звертаються до органів, що призначають пенсію, надають документ, що підтверджує розмір пенсії, строки її виплати та дату зняття з обліку за попереднім місцем отримання, про що свідчить довідка головного * управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 07.04.2016 № 1482/17 ( копія'' додається).
Таким чином, у звязку з тим, що позивач вже перебув на обліку в управлінні як пенсіонер за вислугу років, після повторного звернення 11.04.2016 до Управління з заявою про призначення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком було здійснено переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
По-друге, вимога Позивача про зобовязання управління призначити пенсію, з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії не відповідає нормам чинного законодавства, адже жодним діючим нормативним актом не передбачено проведення такого обрахунку пенсії. Застосування показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії здійснюється лише при призначенні пенсії вперше відповідно до ст. 40 Закону № 1058 зі змінами внесеними Законом України № 3668-УІ „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування законодавчої системи від 08.07.2011.
По - третє, Позивач в своїй позовній заяві просить суд покласти судові витрати на відповідача, але відповідно до ч.І ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону).
Відповідно до ч.І ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) та використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.Бюджет Пенсійного фонду України затверджується постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у звязку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік кошти на сплату судового збору передбачені не були.
Просить у позові відмовити та звільнити Середино - Будське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області від сплати судового збору.
Суд, вислухавши пояснення сторін,, дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував на обліку в Середино-Будському об»єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з 19.10.1998 року по 30.04.2016 року, що підтверджується матеріалами пенсійної справи ..
Позивач народився 13 серпня 1952 , що підтверджується копією паспорта ( л.д.10) та 13 серпня 2012 року йому виповнилося 60 років, тобто він досягнув віку, який, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» дає право на призначення пенсії за віком.
Частиною 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 1.6. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 визначено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
11.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ в м.С-Буда Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з 01.05.2016 року.
Листом від 25.04.2015 року за вих.№ 871/03 управління ПФУ в м. С-Буді повідомило позивача про результати розгляду його заяви від 11.04.2016 року про призначення пенсії за віком, зазначивши, що згідно поданою ним заяви від 11.04.2016 року ОСОБА_1 здійснений перехід на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-1У з 11 квітня 2016 року і для обчислення пенсії йому була врахована заробітна плата за весь
період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов"язкового державного пенсійного страхування та застосована середня заробітна плата в розмірі 1197,91 грн за 2007 рік.( л.д.18)
В той же час, відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» він може бути переведений з одного виду пенсії на інший, зокрема, з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При цьому, за його бажанням, може бути врахована заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу), який враховувався під час попереднього призначення пенсії.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Вказаний закони є спеціальним законом, який визначає призначення, перерахунок і виплату пенсій.
Абзацом 2 преамбули зазначеного Закону визначено, що зміна умов і норм загальнообов»язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ст. 10 вищевказаного Закону, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З наведеного витікає, що право вибору пенсійних виплат належить особі.
Суд враховує, що 11 .04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ в м. С-Буді із заявою про призначення йому пенсії за віком, тобто позивач визначився, що він бажає отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».Із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (з пенсії за вислугу років на пенсію за віком), позивач до управління ПФУ і не звертався.
Суд критично оцінює пояснення представника відповідача про те, що оскільки позивачеві призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», то йому не може бути призначений інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а можуть бути застосовані лише норми ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» щодо переведення з одного виду пенсії на інший.
На думку суду відповідач помилково ототожнює поняття «перехід» та «переведення» з одного виду пенсії на інший, «вид пенсії» за Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та «інші види пенсій», призначені за іншими законами.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документах, одержаних органами Пенсійного фонду.
У зазначеній нормі закону мова йде про переведення з одного виду пенсії, яка була призначена відповідно до вказаного Закону, на інший вид пенсії, передбачений ст. 9 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника).
В той же час, у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин не підлягають застосуванню.
Таким чином, управління ПФУ після звернення позивача 11 квітня 2016 року із заявою про призначення пенсії за віком повинно було призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а не вирішувати питання щодо доцільності його переведення з пенсії за вислугу років, призначену за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком, передбачену Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:Зп = Зс х (Ск : К), де:Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Встановлено, що позивач при зверненні до Середино-Будського об"єднаного ПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком не прохав призначити пенсію із застосуванням показника заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії за вислугу років, що підтверджується його заявою ( л.д.39).
Суд також враховує, що при розрахунку ОСОБА_1пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення» взагалі не застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні, з якого сплачені страхові внески.
За таких обставин при призначенні позивачеві пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» має бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за ти календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Крім того, статтею І Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-IV та інших норматішно-пранових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону .№2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за к вибором.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІУ передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, шо переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, шо знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-ІУ, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попёреднього виду пенсії
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №
1058-ІУ регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-Г/, однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом. Так, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону№ 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до_Закону № 1058-ІУ він звернувся вперше. Крім того, після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсйне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.,що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу ( л.д. л.д.13-14) .
За таких обставин положення ч.З ст.45 Закону №1058 не підлягають застосуванню і при призначенні його пенсії має бути застосований показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2013,2014,2015 роки.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України у постанові від 31.03.2015 року.
Так, відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його останові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних вноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
ОСОБА_1 із заявою про призначення йому пенсії за віком звернувся до Середино-Будського об"єднаного ПФУ 11 квітня 2016 року, що підтверджується його заявою ( л.д. л.д.39-40) ,а тому пенсій за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» має бути призначена ОСОБА_1 01.05.2016 року, як просить позивач в заяві.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ч.1 ст.93 КАС України : " Якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступив стороною у справі, або якщо стороною у справі виступає його посадова чи службова особа ".
Як вбачаєьбся з квитанції АТ Ощадбанк м.С-Буда від 04.05.2016 року, ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. і ці витрати необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.
Доводи відповідача про те, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у звязку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік кошти на сплату судового збору передбачені не були нічим не підтверджені і не можуть бути враховані судом при вирішенні питання про звільнення відповідача від сплати судового збору. .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 9, 10, 26, 40, 44, 58 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 7, 52,55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, ст. ст. 7, 9-11, 69-72, 94 ч.1 ,158-163, 167 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити..
Визнати неправомірними дії Середино-Будського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області щодо відмови призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Зобов»язати Середино-Будського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області здійснити призначення ОСОБА_1 з 01 травня 2016 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, та провести виплату пенсії за віком, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії.
Стягнути з Середино-Будського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір 551 грн.20 коп. ( п"ятсот п"ятдесят одну грн. ) 20 коп..
Постанова може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Середино--Будський районний Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення..
Суддя: Т.М. Дубінчина