Справа № 345/1584/16-а
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
16.06.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд ОСОБА_1 Франківської області
в складі: головуючого судді Бойка М.Я.
секретаря Шмігель І.О.
з участю: позивача
представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Калуського обєднаного управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області про визнання дій неправомірними та спонукання до проведення перерахунку пенсії,
В С Т А Н О В И В:
що ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що з 06.02.2002 року йому призначено пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру, в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку. З 14.05.2012 року встановлені нові розміри заробітної плати для одержання пенсії з посади прокурора, що стало підставою для перерахунку пенсії. 20.04.2016 року він звернувся до Калуського обєднаного управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області для проведення перерахунку пенсії. Отримавши відмову у проведенні перерахунку пенсії, він звернувся до суду із зазначеним позовом.
Позивач подав до суду заяву, в якій підтримав позов. Просить справу розглядати у його відсутності.
У позовній заяві ОСОБА_2 зазначив, що вважає покликання відповідача на Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року, як на безпідставність проведення перерахунку пенсії неправомірним, а саме зазначеним Законом з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України Про прокуратуру. В пункті 5 прикінцевих положень Закону зазначено лише про призначення пенсій, тобто він поширюється на осіб, які звертаються вперше про призначення пенсій.
Окрім цього, при перерахунку його пенсії необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку уже призначеної пенсії.
Конституційний Суд України виклав правову позицію у рішеннях з приводу офіційного тлумачення ст. 58 ч. 1 Конституції України, згідно якої загальновизнаним принципом права, Закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної сили в часі.
ОСОБА_2 просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязати провести перерахунок та виплату його пенсії з 20.04.2016 року відповідно до ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру (в редакції від 05.11.1991 року № 1789 XII), в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці ОСОБА_1 Франківської області № 18 272 від 18.04.2016 року та виплатити різницю пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців, а саме з 20.04.2015 року по 20.04.2016 року.
Представник відповідача Калуського обєднаного управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області подала суду заяву, в якій позов не визнає, підтримує заперечення викладені у відзиві на позов та просить справу розглянути у її відсутності.
У письмовому запереченні на позов покликається на те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-УІ зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», які змін не зазнали у звязку із прийняттям Закону № 3668-УІ.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-УШ від 28.12.2014 р., зокрема п. 3 даного Закону ч.18 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» викладена в наступній редакції: «умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Даний Закон згідно з п.1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року.
Таким чином, вважають, що на момент звернення позивача із заявою про проведення перерахунку набула чинності та діяла ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції із змінами, внесеними ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-УП від 28.12.2014 р., в той час як позивач свою вимогу щодо проведення перерахунку обґрунтовує на підставі редакції ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», яка на час звернення із заявою про перерахунок, втратила чинність.
Законом № 3668-УІ. який набрав чинності з 01.10.2011 року внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Також, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону № 3668-УІ прокурори і слідчі, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було, сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначення пенсії.
Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини першої ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв»язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.
Звертають увагу суду на те, що при вирішенні справи необхідно враховувати те, що відповідно до ст. 99 п.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Також зазначають, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Просять врахувати суд, що з 01.01.2015 року внесено зміни в ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру, відповідно до яких частину ст. 50 1 Закону, яка передбачала виплату різниці в пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців виключено, отже дана вимога позивача при зверненні з 05.05.2016 року є безпідставна.
Також вважають, що Калуське обєднане управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області не порушувало права, свободи або інтереси позивача, а тому просять у задоволенні позову відмовити, й врахувати, що позивачем при зверненні до суду поставлено дві вимоги немайнового характеру, а судовий збір сплачено в сумі 551,20 грн.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що з 06.02.2002 року йому призначено пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру, в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку. З 14.05.2012 року встановлені нові розміри виплаченої заробітної плати для одержання пенсії з посади прокурора, що стало підставою для перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру в редакції Закону України № 3688 VI Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 року пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
20.04.2016 року позивач звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру, надавши довідку від 15.04.2016 року про збільшення заробітної плати, станом на 14.06.2012 року.
Листом № 179/Ф 15 від 26.04.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.
У своїй відмові відповідач покликався на те, що відповідно до п. 5 Розділу ІІІ Прикінцеві положення Закону України від 02.03.2015 року Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які пенсії призначаються, відповідно до Закону України Про прокуратуру.
Враховуючи те, що позивачу пенсія була призначена у 2002 році у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати у звязку з виходом на пенсію, а зміни до Закону України Про покуратуру почали діяти з січня 2015 року, а Закон зворотньої дії в часі немає, то відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу є порушенням його права.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а також має враховуватися довідка № 18 272 вих 16 від 15.04.2016 року про збільшення розміру заробітної плати.
Суд не приймає до уваги як доказ довідку про заробітну плату позивача (а.с. 12), оскільки вона містить описки щодо часу зміни посадового окладу, а приймає довідку ОСОБА_1 у зміненому вигляді, з якої вбачається зміна посадового окладу працівникам прокуратури з 2012 року.
Також суд не приймає до уваги покликання представника відповідача на те, що з 01.01.2015 року внесено зміни в ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру, відповідно до яких частину ст. 50 1 Закону, яка передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботивиплату різниці в пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців виключено.
Не знайшло свого підтвердженя й покликання представника відповідача на те, що понесені судові витрати позивачем, якщо судове рішення ухвалене на його користь, суд присуджує з Державного бюджету (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) так як, відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає безпідставним покликання представника відповідача у запереченні на позов про сплату позивачем судового збору у заниженому розмірі, оскільки позовних вимог є дві. Сплата позивачем судового збору в сумі 551,20 грн. відповідає вимогам Закону України Про судовий збір.
Враховуючи вимоги Закону України Про прокуратуру які діяли у спірний період, а також дію Закону в часі, суд приходить до висновку, що відповідач необгрунтовано зіслався на зміни до Закону України Про прокуратуру, оскільки вони не застосовуються до осіб, пенсія яким була призначена до прийняття зазначних змін до Закону, а тому дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії слід визнати неправомірними та зобовязати відповідача провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з 20.04.2016 року відповідно до ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру (в редакції від 05.11.1991 року № 1789 XII), в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці ОСОБА_1 Франківської області № 18 272 від 18.04.2016 року та виплатити різницю пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців, а саме з 20.04.2015 року по 20.04.2016 року.
З відповідача в користь позивача слід стягнути 551,20 грн. судових витрат.
На підставі викладеного й керуючись ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру, ст. ст. 99, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати дії Калуського обєднаного управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 неправомірними.
Зобовязати Калуське обєднане управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 за вислугу років з 20.04.2016 року відповідно до ст. 50 1 Закону України Про прокуратуру (в редакції від 05.11.1991 року № 1789 XII), в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці ОСОБА_1 Франківської області № 18 272 від 18.04.2016 року та виплатити різницю пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців, а саме з 20.04.2015 року по 20.04.2016 року.
Стягнути із Калуського обєднаного управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 Франківської області в користь ОСОБА_2 551,20 грн. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд ОСОБА_1 Франківської області, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.
Головуючий: