Справа № 686/11308/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
09 червня 2016 року
Хмельницький міськрайонний суд
в складі:головуючого судді - Салоїд Н.М.,
при секретареві - Лоб І.А.,
за участю представника відповідача - Прокопчук В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницький справу за адміністративним позовом
ОСОБА_2
до
Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
в с т а н о в и в:
У травні місяці 2016 року ОСОБА_2 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому неправомірними щодо проведення перерахунку розміру її пенсії з 01.01.2016 року з врахуванням довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області за № 240 від 20.05.2016 року, в обґрунтування якого вказала, що одержує пенсію за віком, призначену її Управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому, згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 82 % заробітної плати державного службовця.
В травні місяці 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку із підвищенням посадового окладу секретаря судового засідання. Однак, їй було відмовлено із посиланням на те, що відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються Позивач вважає таку відмову управління Пенсійного фонду України у перерахунку пенсії необгрунтованою, незаконною та неправомірною, у зв'язку з чим звернулась до суду та просить відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо проведення перерахунку пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною та просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року, в розмірі 82 відсотків відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки № 240 від 20.05.2016 року відповідно до довідки територіального управління ДСА у Хмельницькій області.
Позивач в судове засідання не з»явилась, повідомлена про час і місце судового розгляду у передбаченому законом порядку, подала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому заявлених вимог не визнала, подала суду заперечення в яких посилається, що відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються, тому дії управління є правомірними.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «про державну службу» в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд, перевіривши доводи позивача, викладені у позовній заяві, заперечення представника відповідача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги щодо перерахунку пенсії позивача підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% від заробітку на час призначення пенсії.
Згідно довідки № 240 від 20.05.2016 року Територіального управління ДСА у Хмельницькій області ОСОБА_2 працювала в Хмельницькому міськрайонному суді і заробітна плата за посадою секретаря судового засідання, з якої призначена пенсія, для її перерахунку з 01.01.2016 року становить -5044,80грн. з яких: посадовий оклад - 4134,00грн., доплата за ранг - 70 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 840,00 грн.
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу секретаря судового засідання з 01 січня 2016 року збільшився, про що свідчить довідка ТУ ДСА, позивачка 20 травня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте 26.05.2016 року отримала відмову у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно частини другої статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини шостої статті 33 Закону № 3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії".
Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Отже враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заробітна плата за посадою державного службовця, з якої позивачці призначено пенсію підвищувалась про що, зокрема, свідчить довідка ТУ ДСА у Хмельницькій області №240 від 20.05.2016 року.
Відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.
Враховуючи вищезазначене, а також положення чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, позивач має право на перерахунок пенсії з моменту звернення до органів Пенсійного фонду з відповідною заявою.
Щодо посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, що з 1 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, при цьому судом враховується наступне.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року внесено зміни до ч. 4 ст. 37 Закону України "Про державну службу" та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.
Водночас, положення статті 37-1 вказаного Закону, які визначають порядок та умови для перерахунку пенсії державних службовців, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року змінені чи скасовані не були.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам Закону.
Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту звернення нею до відповідача з вищезазначеною заявою.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року, в розмірі 82 відсотків відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки № 240 від 20.05.2016 року, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на користь держави судовий збір в сумі 551,2 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: