Постанова № 58386669, 10.06.2016, Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
10.06.2016
Номер справи
452/767/16-а
Номер документу
58386669
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 452/767/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

10 червня 2016 року м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючої-судді ОСОБА_1,

з участю секретаря Янушевич І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання призначити (зробити перерахунок пенсії),

встановив:

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом доуправлінняПенсійногофонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області, правонаступником якого є Самбірське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, про визнанняпротиправними дій Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, щодо відмови йому, у здійсненні перерахунку пенсії за віком та зобовязаня Самбірське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком, з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №44 від 25 вересня 2015 року, виданої Селянським фермерським господарством «ОСОБА_3І.», з часу звернення ОСОБА_2 до Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області.

В підтвердження адміністративного позову посилається на те, що він, народився 28 серпня 1955 року. Станом на день подання адміністративного позову до суду йому призначено пенсію у зв'язку з досягненням пенсійного віку.

В період з 01 січня 1982 року по 31 грудня 1986 року він працював на посаді ветеринарного лікаря-гінеколога в колгоспі "Ленінець" Самбірського району, правононаступником якого є СФГ «ОСОБА_3І.», та був членом колгоспу.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року не залежно від перерв.

18.11.2015р. Управлінням Пенсійного Фонду України у м. Самборі та Самбірському районі Львівської області складено акт № 315 від 18.11.2015р. про результати перевірки СФГ "ОСОБА_3І." (правонаступника колгоспу «Ленінець») щодо достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.09.2015р. № 44 ОСОБА_2 за період з 01 січня 1982 року по 31 грудня 1986 року. ОСОБА_4 даного акту для перевірки відповідності змісту довідки первинним документам СФГ "ОСОБА_3І." не надало первинні документи, які підлягають перевірці за період з 1982р. по 1986р., а саме особові рахунки, платіжні відомості та інші документи. Також, при звірці сум заробітної плати, які включаються до заробітку для обчислення пенсії і нарахування на такі виплати страхових внесків з довідкою про заробітну плату ОСОБА_2 за 1982-1986 роки виявлено, що у книгах обліку розрахунків по оплаті праці за 1982-1986 роки жодних нарахованих страхових внесків на зарплату не відображено, а відображено лише суми нарахованого доходу. Отже, довідка № 44 від 25.09.2015р. про заробітну плату ОСОБА_2 за 1982-1986 роки, на думку відповідача, видана СФГ "ОСОБА_3І.", з порушенням чинного законодавства.

Також, у надісланій йому Управлінням Пенсійного Фонду України у м. Самборі та Самбірському районі Львівської області відповіді № 9824/03-29 від 02.12.2015р. зазначено, що питання перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату за період 1982-1986 років не може бути вирішене позитивно, у зв'язку з порушенням підпункту 3 пункту 2.1 розділу 2 вищевказаного Порядку.

Вважає, що вищевказані дії службових осіб Управління Пенсійного Фонду України у м. Самборі та Самбірському районі Львівської області є неправомірними з наступних причин:

Ним згідно зазначеного Порядку надано відповідачу відповідну довідку про заробітну плату із зазначенням в ній назви первинних документів, на підставі яких її видано, місцезнаходження та адресу, за якою можна провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

ОСОБА_4 № 315 від 18.11.2015 про результати перевірки СФГ "ОСОБА_3І." підтверджується, що розмір заробітної плати, отримуваної ним в колгоспі "Ленінець" Самбірського району відповідає дійсності згідно даних книги обліку розрахунків по заробітній платі. Тобто, він дійсно працював на вказаній вище посаді і отримував заробітну плату в розмірі, зазначеному в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії.

Той факт, що в господарстві не збереглося інших документів, зокрема документів про те, чи сплачував колгосп "Ленінець" страхові внески, вказує лише на те, що в колгоспі недобросовісно велася відповідна документація, а не про те, що такі страхові внески не сплачувалися.

В 1970 році рішенням третього Всесоюзного з'їзду колгоспників введена система соціального страхування членів колгоспів. В її основу закладено ті ж самі принципи соціального страхування, що для робітників та службовців. Соціальне страхування колгоспників здійснюється також профспілками, але за рахунок окремого фонду, утвореного шляхом відрахування з доходів колгоспів.

Зокрема, зазначений Централізований союзний фонд соціального страхування колгоспників утворювався за рахунок страхових внесків колгоспів.

Обов'язок щодо сплати страхових внесків у період 1982-1986 роки покладався виключно на роботодавця, тобто на колгосп «Ленінець». Утримання коштів з суми оплати праці належної конкретному члену колгоспу у фонд соціального страхування чинним законодавством не передбачалося.

Той факт, що такі страхові внески нараховувалися роботодавцем підтверджує ОСОБА_5 (проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1), яка у вказаний вище період працювала на посаді бухгалтера в колгоспі "Ленінець" Самбірського району. Зокрема, у книгах обліку розрахунків по заробітній платі, які вона вела, відображено нарахований та отриманий його дохід за 1982-1986 роки, який відповідає дійсності. На нараховану оплату праці проводилося нарахування у фонд соціального страхування, кошти перераховувалися до даного фонду щоквартально. В кінці року на основі даних обліку згідно книг та річного звіту проводився розрахунок до фонду соціального забезпечення колгоспників. ОСОБА_4 діючого у вказаний період законодавства, утримання з заробітної плати працюючих колгоспників не проводилося. Кошти перераховувалися до фонду за рахунок господарства.

Отже, з урахуванням вимог п. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату № 44 від 25.09.2015 року за 1982-1986 роки.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та його представник заявлений позов підтримали в повному обсязі з підстав зазначених в адміністративному позові і просить його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, зіславшись на заперечення, які приєднані до матеріалів справи. Просить в позові відмовити.

Суд,заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов до висновку, що позов підлягає дозадоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 29 серпня 2015 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

12.11.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку розміру пенсії із врахуванням доходів, отриманих протягом 1982-1986 років у колгоспі "Ленінець" Самбірського району, де ОСОБА_2 працював на посаді ветеринарного лікаря - гінеколога та подав відповідну довідку від 25.09.2015 року №44 про заробітну плату для обчислення пенсії за вказаний період. ОСОБА_4 вказаної довідки на всі, зазначеній у ній виплати, нараховано страхові внески.

02.12.2015 року позивач отримав відповідь з тих підстав, що відомості, які вказані в довідці, не підтверджені первинними документами, посилаючись на Закон України «Про звернення громадян».

Із заперечення представника відповідача та відповіді Управління Пенсійного Фонду України у м. Самборі та Самбірському районі Львівської області, відомо, що заява ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Самборі та Самбірському районі Львівської області була розглянута згідно Закону України «Про звернення громадян», а мотивоване рішення щодо відмови у задоволенні заяви із зазначенням обґрунтованих причин з посиланням на нормативні акти не приймалась.

Ураховуючи наведене, суд дійшов до висновку про протиправність дій відповідача у тому, що заява ОСОБА_2 про перерахунок пенсії не була розглянута у порядку зазначеного законодавства із прийняттям рішення, а шляхом наданням йому відповіді про відсутність підстав для перерахунку пенсії, тобто у відмові субєкта владних повноважень здійснити владні управлінські функції на основі вказаного законодавства, що свідчить про намагання відповідача уникнути судового розгляду даного спору.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

18.11.2015р. Управлінням Пенсійного Фонду України у м. Самборі та Самбірському районі Львівської області складено акт № 315 від 18.11.2015р. про результати перевірки СФГ "ОСОБА_3І."(правонаступника колгоспу «Ленінець») щодо достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.09.2015р. № 44 ОСОБА_2 за період з 01 січня 1982 року по 31 грудня 1986 року, згідно якого для перевірки відповідності змісту довідки первинним документам СФГ "ОСОБА_3І." не надало первинні документи, які підлягають перевірці за період з 1982р. по 1986р., а саме особові рахунки, платіжні відомості та інші документи. Також, при звірці сум заробітної плати, які включаються до заробітку для обчислення пенсії і нарахування на такі виплати страхових внесків з довідкою про заробітну плату ОСОБА_2 за 1982-1986 роки виявлено, що у книгах обліку розрахунків по оплаті праці за 1982-1986 роки жодних нарахованих страхових внесків на зарплату не відображено, а відображено лише суми нарахованого доходу.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року не залежно від перерв.

ОСОБА_4 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

ОСОБА_4 ч. 2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхових внесків осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

ОСОБА_4 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону ' за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

На виконання вищевказаного ЗаконуПостановою Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пункт 17 якого передбачає, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 зазначеного Закону та п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. за № 22-1, 12.11.2015р., він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у м. Самборі та Самбірському районі Львівської області із відповідною заявою про здійснення перерахунку розміру пенсії із врахуванням доходів, отриманих протягом 1982-1986 років у колгоспі "Ленінець" Самбірського району, де він працював на посаді ветеринарного лікаря-гінеколога та подав відповідну довідку (встановленої форми згідно додатку до зазначеного Порядку) про заробітну плату для обчислення пенсії за вказаний період. ОСОБА_4 вказаної довідки на всі, зазначеній у ній виплати, нараховано страхові внески.

Отже згідно ОСОБА_4 № 315 від 18.11.2015 про результати перевірки СФГ "ОСОБА_3І." підтверджується, що розмір заробітної плати, отримуваної ОСОБА_2 в колгоспі "Ленінець" Самбірського району відповідає дійсності згідно даних книги обліку розрахунків по заробітній платі. Тобто, позивач дійсно працював на вказаній вище посаді і отримував заробітну плату в розмірі, зазначеному в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 яка у вказаний вище період працювала на посаді бухгалтера в колгоспі "Ленінець" Самбірського району ствердила факт, що страхові внески нараховувалися роботодавцем. Зокрема, у книгах обліку розрахунків по заробітній платі, які вона вела, відображено нарахований та отриманий дохід ОСОБА_2 за 1982-1986 роки, який відповідає дійсності. На нараховану оплату праці проводилося нарахування у фонд соціального страхування, кошти перераховувалися до даного фонду щоквартально. В кінці року на основі даних обліку згідно книг та річного звіту проводився розрахунок до фонду соціального забезпечення колгоспників. ОСОБА_4 діючого у вказаний період законодавства, утримання з заробітної плати працюючих членів колгоспного двору не проводилося. Кошти перераховувалися до фонду за рахунок господарства.

З матеріалів справивбачається, що видана позивачу довідка № 44 від 25.09. 2015 року містить відомості щодо загального розміру заробітної плати позивача за період 1982-1986 роки та відомості щодо сум заробітної плати з розшифровкою по місяцях.

Відповідач безпідставно не враховує надану позивачу довідку № 44 від 25.09. 2015 року про заробіток для обчислення пенсії в період роботи з 1982 року по 1986 рік та відмовляється її враховувати для перерахунку пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за віком, з врахуванням доданої довідки про заробітну плату № 44 від 25.09.2015 року.

ОСОБА_4ст. 94 КАС Українисудові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 162, 183-2 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, щодо відмови ОСОБА_2, у здійсненні перерахунку пенсії за віком.

Зобовязати Самбірське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком, з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №44 від 25 вересня 2015 року, виданої Селянським фермерським господарством «ОСОБА_3І.», з часу звернення ОСОБА_2 до Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області.

Стягнути з Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області в користь ОСОБА_2 551 грн. 20 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через місцевий суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя