16.06.2016 Провадження по справі № 2-а/380/13/16
Справа № 380/713/16-а
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
16 червня 2016 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді : Лісовенка П.І.
при секретарі : Романовській Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання неправомірним рішення та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області неправомірними в частині індексації пенсії з 01.12.2014 року та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області повернути їй індексацію пенсії з 01.12.2014 року, виплатити її в повному обсязі та в подальшому проводити виплату пенсії з врахованою індексацією. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області, виконуючи рішення суду, здійснило перерахунок пенсії не шляхом виправлення помилки «з моменту призначення пенсії», а шляхом «перерахунку пенсії», тим самим скасовуючи індексацію з 01.12.2014 року. Листом управління ПФУ у Тетіївському районі від 13.05.2016 року позивачу відмовлено в поверненні сум індексації з грудня 2014 року, посилаючись на постанову КМУ «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 13.06.2012 року №526.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, посилаючись на заперечення, вказуючи, що після проведення перерахунку пенсії на підставі рішення суду, внаслідок якого збільшився розмір пенсії, змінився базовий місяць для нарахування індексації пенсії, тому, відповідно чинного законодавства донарахування сум індексації не передбачено. З цих підстав, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Також, просить застосувати строки звернення до суду на підставі ст.ст.99,100 КАС України.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тетіївському районі та отримує пенсію державного службовця з 20.06.2011 року в розмірі 89% від заробітку.
В грудні місяці 2014 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом щодо зобовязання управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум індексації заробітної плати.
Постановою Тетіївського районного суду Київської області від 29.12.2014 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо оскарження дій субєкта владних повноважень, задоволено частково, зокрема: визнано дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо відмови у проведенні донарахування до пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, неправомірними та зобовязано управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області, починаючи з 09.12.2014 року, здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії державного службовця, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в призначеному розмірі 89% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум індексації заробітної плати, згідно довідки (додаток№2), виданої управлінням Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області 04.12.2014 року №3870/04. (а.с.20-21).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2015 року постанову Тетіївського районного суду Київської області від 29.12. 2014 року, залишено без змін.(а.с.22-24).
Відповідно до ч.1ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На виконання судових рішень, відповідачем здійснено перерахунок розміру пенсії позивача та включено до розрахунку пенсії усі складові її заробітної плати, однак скасовано індексацію з 01.12.2014 року, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області від 13.05.2016 року №1408/07. (а.с.8).
Відповідно до ч.2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цьогоЗакону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Згідно з пунктом 1-1 Порядком проведення індексації грошових доходів населення, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.
При цьому, відповідно до пункту 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Виходячи зі змісту наведеної норми, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Разом з тим, збільшення пенсії у позивача пов'язане із невірним її нарахуванням при призначенні пенсії у червні 2011 року, тому посилання відповідача на правомірність зняття індексації в звязку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованими, оскільки, такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судами було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своєму рішенні зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.
Отже, виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні пункту 5 постанови КМУ від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень, не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Згідно п. 10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Таким чином, зі змісту наведених правових норм вбачається порушення прав позивача внаслідок відмови управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі в нарахуванні до пенсії індексації.
Крім того, в судовому засіданні представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі заявила клопотання про застосування строків звернення до суду на підставі ст.ст.99,100 КАС України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки, позивач дізналась про порушення свого права на отримання індексації 13.05.2016 року із листа управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області за №1408/07, а з позовом до суду звернулась 01.06.2016 року, тому, суд вважає, що строк звернення до суду не пропущений позивачем.
Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.19,64 Конституції України, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078, ст.ст.69-71,160,162,163, КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання неправомірним рішення та зобовязання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо зняття індексації з пенсії ОСОБА_1 із 01.12.2014 року, неправомірними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області відновити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці м.Тетієва, вул.Щиголя,11, Київської області, індексацію пенсії з 01.12.2014 року, виплатити її в повному обсязі та в подальшому проводити виплату пенсії із врахованою індексацією.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області.
Суддя: П.І.Лісовенко