Постанова № 58377377, 03.06.2016, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
03.06.2016
Номер справи
296/4187/16-а
Номер документу
58377377
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/4187/16-а

2-а/296/167/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 червня 2016 р. м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Галасюк Р.А., розглянувши одноособово у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із зазначеним вище позовом у порядку адміністративного судочинства, в якому просить визнати неправомірними та протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% від суми заробітної плати, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Житомирської області від 02.04.2014 року № 18-125 з урахуванням проведених виплат, та зобов»язати відповідача провести перерахунок отриманої пенсії на суму різниці між фактично отриманою і належною до отримання за останні 12 місяців до моменту звернення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із указаним адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% від суми заробітної плати у відповіді №10/М-8 від 21.04.2016 р. на підставі довідки 18-125 від 02.04.2014 р., виданої прокуратурою Житомирської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати і здійснення перерахунку та виплату пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у вказаній довідці без обмеження граничного розміру пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову.

Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Суддею встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України у м. Житомирі та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 28.02.2011 р. (працююча особа пенсіонер) у розмірі 90% від суми місячного заробітку 4486,91 грн..

27.03.2014 року позивач звільнився з посади старшого прокурора прокуратури Житомирської області та подав заяву 04.04.2014 року до УПФУ на перерахунок пенсії як непрацюючому пенсіонеру та з урахуванням довідки про заробітну плату від 02.04.2014 року № 18-125 (а.с.13), однак листом №10/М-8 від 21.04.2016 р. (а.с.10) позивачу було відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції Закону №3668-VІ) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч. 12, 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті - на ч. 13, 18).

Відповідно до ч.12 (13) ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч.17 (18) ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, на переконання судді, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 12 (13), 17 (18) ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII (а.с.11) є безпідставним, так як зазначена норма Закону стосується лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію і ніяким чином не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.

До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст. 22, 64 Конституції України не допускається.

Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К\800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).

Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Враховуючи, що позивача було звільнено згідно ст.88 КАС України за ухвалою суду (а.с.16) від сплати судового збору, то відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати не стягуються, судовий збір компенсується за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про прокуратуру", ст. ст. 6, 11, 55, 69, 71, 94, 99, 158-163, 244-2 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Зобов'язати Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Житомирської області від 02.04.2014 року № 18-125 вих., з урахуванням проведених виплат.

Зобовязати Житомирське обєднанане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок отриманої пенсії на суму різниці між фактично отриманою і належною до отримання за останні 12 місяців до моменту звернення Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, перерахувавши її на його банківський пенсійний рахунок.

Судовий збір в сумі 1102,4 грн. компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Р. А. Галасюк