Рішення № 58376094, 14.06.2016, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.06.2016
Номер справи
924/315/16
Номер документу
58376094
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" червня 2016 р.Справа № 924/315/16

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Новоушицької селищної ради, смт. Нова Ушиця

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт. Нова Ушиця

про внесення змін до договору оренди землі

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - ОСОБА_1 особисто

від прокуратури - Параскевич О.Г. прокурор відділу прокуратури області

за участю головного спеціаліста юридичного відділу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області - Омелянчук О.В. за посвідченням

з перервою в судовому засіданні

встановив:

Прокурор, в інтересах позивача просить суд:

- внести зміни до договору оренди землі, зареєстрованого у Новоушицькому районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" від 05.12.2007 року за № 4 - 22077580108, виклавши п. 4 договору у наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1170079, 3 грн.";

- внести зміни до договору оренди землі, зареєстрованого у Новоушицькому районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" від 05.12.2007 року за № 4 - 22077580108, виклавши п. 8 договору у такій редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Новоушицької селищної ради в розмірі 3 відсотки від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Річна орендна плата становить 35 102 грн. 37 коп. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Новоушицької селищної ради на рахунок № 33216815700669, одержувач коштів УК у Новоушицькому районі /смт. Нова Ушиця/ код одержувача 37347762 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 18010900".

Обгрунтовуючи позов, прокурор стверджує, що прокуратурою встановлено, що між Новоушицькою селищною радою та ФОП ОСОБА_1 (орендар), укладено договір оренди земельної ділянки для обслуговування викуплених приміщень та споруд площею 0,5553 га, що знаходиться по АДРЕСА_1 строком на 15 років.

Відповідно до п. 8 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1032,86 грн. за земельну ділянку в рік, щомісячно в рівній долі 86,07 грн., що становить 0,176 % від нормативно грошової оцінки землі.

Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

За ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні приписи містяться і в пункті 30 договору оренди.

Ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно із ст. 288.5.1 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ч. 3 ст. 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Відповідно до ст. 18 ЗУ „Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться на розташованих у межах населених пунктів земельних ділянок незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до листа Новоушицької селищної ради №1220 від 31.08.2015 рішенням сесії селищної ради №2 від 26.12.2008 „Про проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту смт. Нова Душиця" державним підприємством „Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" виготовлено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Нова Ушиця Новоушицького району Хмельницької області.

Рішенням сесії Новоушицької селищної ради №17 від 11.01.2011 затверджено та введено в дію 11.01.2011 технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель в смт. Нова Ушиця.

Станом на 1 січня 2016 року відповідно до листа відділу Держгеокадастру у Новоушицькому районі №99-28-99.4-143/2-16 від 26.01.2016 грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,5553 га для обслуговування викуплених приміщень та споруд що перебуває в користувані ФОП ОСОБА_1 та знаходиться за адресою АДРЕСА_1 становить 1170079,3 грн. та розраховується виходячи з вартості 1 кв.м вищевказаної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації 1,433 станом на 01.01.2016.

Проте, у п.4 договору розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки визначено у сумі 586096,63 грн., що призводить до недоотримання коштів місцевим бюджетом.

Новоушицькою селищною радою до ФОП ОСОБА_1 надіслано лист №195 від 21.01.2011 з вимогою укладення додаткової угоди до договору оренди землі в частині зміни розміру нормативно грошової оцінки. До цього часу вказані вимоги ФОП ОСОБА_1 не виконано.

Рішенням сесії Новоушицької селищної ради № 22 від 04.03.2011 встановлено розмір орендної плати за земельні ділянки площею більше 2000 кв.м. - 6% від нормативної грошової оцінки.

Мінімальний розмір орендної плати відповідно до вимог Податкового кодексу України розраховується за формулою 1170079,3 *3% та складає 35102,37 гривень.

Разом з цим, розмір мінімальної орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку, згідно розрахунку, проведеного Новошицьким відділенням Дунаєвецької ОДПІ Хмельницької області, мав би становити станом на 2016 рік - 35102,38 грн. Однак, на поточний рік відповідачем задекларовано лише 2254,38 грн., що чинному земельному та податковому законодавству не відповідає, призводить до втрат місцевого бюджету, недофінансування програм соціально-економічного розвитку відповідної територіальної громади.

Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається один раз на два роки у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та в інших випадках.

У зв'язку зі змінами внесеними до Податкового кодексу Новоушицька селищна рада листом №461 від 16.02.2011 звернулась до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією привести договір у відповідність до вимог нових ставок орендної плати та врегулювати вказане питання в добровільному порядку.

Новоушицькою селищною радою 15.10.2013 направлено претензію №1102 з вимогою про укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки в частині внесення змін до розміру орендної ставки.

Окрім того, Новоушицька селища рада повторно звернулась із листом №241 від 23.02.2015 до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки. Вказані вимоги та пропозиції Новоушицької селищної ради проігноровані.

Представник прокуратури в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Позивач свого представника в судове засідання не направив, надіслав клопотання від 18 квітня 2016 року про розгляд справи за його відсутності. У клопотанні вказано, що позивач позовні вимоги підтримує.

У поясненнях від 24 травня 2016 року позивач стверджує наступне. Орендна плата за договором оренди (внесення змін в який є предметом спору) нарахована з урахуванням цільового призначення і нормативно - грошову оцінку. Витяг з техдокументації про нормативну грошову оцінку землі для встановлення орендної плати формувався місцевим відділом земельних ресурсів на підставі технічної документації про нармативну грошову оцінку населеного пункту Нова Ушиця.

Станом на 19.05.2016 року земельна ділянка, що орендується відповідачем, за договором за цільовим призначенням відноситься до земель житлової та громадської забудови. Ініціативи по внесенню змін до договору оренди по зміні цільового призначення, нормативної грошової оцінки, розрахунку орендної плати від орендаря не надходило.

Відповідач в судовому засіданні та у письмових поясненнях проти позову заперечує, вказує таке. Укладаючи договір сторони погодили всі істотні його умови, в тому числі відносно плати із відміткою про її розмір, спосіб і умови розрахунків.

За рішенням селищної ради відповідачу затверджено проект землеустрою щодо відведення землі в оренду терміном на 15 років. Цим рішенням, до того ж визначено розмір орендної плати.

Тому, розмір орендної плати є обумовленим обома сторонами.

Орендована земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, що підтверджується витягом з держземкадасту. Тому, посилання прокурора на необхідність зміни договору в частині нормативної грошової оцінка та орендної плати є безпідставним, оскільки пропоновані зміни встановлені не для земель сільськогосподарського призначення, а встановлені для земель громадської забудови.

Представник Держгеокадастру в судовому засіданні пояснив, що орендована відповідачем земельна ділянка згідно національної кадастрової системи України відноситься до земель сільськогосподарського призначення. Прокурором же, наведена земельна ділянка віднесена до земель громадської та житлової забудови. В даному випадку виникли протиріччя, що призвели до зазначення прокурором невірної нормативно - грошової оцінки землі, яка не може враховуватись судом. Зокрема, на час вирішення спору діє Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджена постановою КМУ № 23 від 23.03.95 року, в силу якої нормативну грошову оцінку земель с / г призначення було масово проведено єдиний раз станом на 1 липня 1995 року.

Тому, матеріали нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення 1995 - 97 років можуть бути застосовані для визначення розміру орендної плати під час укладення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Матеріалами справи встановлено.

Рішенням Новоушицької селищної ради № 29 від 23.02.06 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду.

Рішенням Новоушицької селищної ради від 21.03.2007 року № 14 затверджено проект відведення земельної ділянки для обслуговування викуплених приміщень та споруд в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 Передано в оренду з правом викупу земельну ділянку площею 0, 5553 га, по АДРЕСА_1 ОСОБА_1

5 грудня 2007 року між сторонами укладено договір оренди, предметом якого є надання в оренду з правом викупу земельної ділянки ОСОБА_1 для обслуговування приміщень.

В оренду з правом викупу передається земельна ділянка загальною площею 0, 5553 га для обслуговування викуплених приміщень та споруд, що знаходиться по АДРЕСА_1 (п. 2). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 586 096, 63 грн. (п. 4). Договір укладено на 15 років з правом викупу (п. 7).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1032, 86 грн. за земельну ділянку в рік (щомісячно в рівній долі 86, 07 грн., але не пізніше 30 числа поточного місяця) (п. 8). Орендна плата за земельну ділянку державної власності вноситься у грошовій формі з розрахунку 0, 176 % від нормативної грошової оцінки землі (п. 10).

Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування приміщень та споруд (п. 13). Цільове призначення земельної ділянки землі житлової та громадської забудови (п. 14).

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (п. 30).

Договір підписаний обома сторонами, скріплений печаткою орендодавця та зареєстрований в Новоушицькому відділі ХРФ ЦДЗК.

Цього ж 5 грудня 2007 року складено акт про перенесення земельної ділянки в натурі ОСОБА_1 площею 0, 5553 га. а також акт прийому - передачі землі, за яким селищна рада передає, а відповідач приймає земельну ділянку площею 0, 5553 га по АДРЕСА_1. Акти підписані обома сторонами. До договору, також подано план встановлених меж землі.

Позивач направив на адресу відповідача лист від 21 січня 2011 року № 195, де пропонує подати позивачу довідку про грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку річної орендної плати. Докази направлення листа - виписка з журналу вихідної коресп.

Крім того, до справи подано лист позивача від 16 лютого 2011 року № 461, адресований відповідачу з вимогою з'явитися до позивача з метою внесення змін до договору оренди у зв'язку з змінами у Податковому кодексі України та ЗУ „Про оренду землі".

Рішенням 3 сесії селищної ради 6 скликання № 22 від 4 березня 2011 року встановлено юридичним та фізичним особам на території Новоушицької селищної ради відсотки від нормативної грошової оцінки річної орендної плати за землю в розмірах не більше, а саме: для земельних ділянок для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - не більше 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

В претензії позивача № 1102 від 15.10.2013 року, адресованій відповідачу означена вимога відповідачу на протязі 10 днів з'явитися в селищну раду для укладення додаткової угоди до договору оренди землі та погасити недоотриману плату.

В листі позивача № 241 від 23 лютого 2015 року, адресованому відповідачу, позивач вимагає, повторно з'явитись відповідачу до селищної ради з метою внести зміни до договору від 5 грудня 2007 року. Докази направлення вимоги подані в справу (рекомендоване повідомлення і фіскальний чек).

Головне управління Держземагенства у Новоушицькому районі, листом від 31 серпня 2015 року № 0-2216-0.4-2329/2-15 повідомило, що визначення нормативної грошової оцінки землі, площею 0, 5553 га, за адресою АДРЕСА_1, що знаходиться у користуванні відповідача, станом на 2015 рік розрахована з урахуванням коефіцієнту індиксації 1, 249, станом на 1 січня 2015 року та згідно техдокументації з нормативної грошової оцінки землі смт. Нова Ушиця 2010 року (додано відповідний витяг з техдокументації).

Відповідно листа Новоушицької селищної ради від 31 серпня 2015 року, адресованого прокуратурі району, рішенням другої сесії селищної ради від 11 січня 2011 року № 17 техдокументацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Нова Ушиця затверджено та введено в дію з 11 січня 2011 року (в справу додано відповідне рішення).

26.01.2016 року за № 99-28-99.4-143/2-16 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано довідку про те, що розрахунок вартості 1 м. кв. земельної ділянки по АДРЕСА_1, площею 0, 5553 га, що перебуває у користуванні ОСОБА_1 розраховується з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до п. 289, 2 ПКУ станом на 1 січня 2016 року. Грошова оцінка вказаної землі становить 1 170 079, 3 грн.

Відповідно фіскального чеку від 26.01.2016 року, позивач направив відповідачу претензію від 25 січня 2016 року № 106, в якій зобов'язав відповідача з'явитися до позивача для укладення додаткової угоди до договору.

Відповідно довідки № 215/9/17-027 від 10 травня 2016 року (Новоушицького відділення ДФС) розрахунок розміру орендної плати на рік по договору оренди від 5 грудня 2007 року складає - 3 % нормативної грошової оцінки землі - 35 102, 38 грн.; 12 відсотків - 140 409, 52 грн.

В силу витягу з державного земельного кадастру НВ - 6803203812016 від 6 травня 2016 р. земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_1), орендарем якої зазначений відповідач відноситься: за цільовим призначенням - для іншого сільськогосподарського призначення; категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. З витягом додано кадастровий план.

В силу витягу з техдокументації про нормативну грошову оцінку землі по АДРЕСА_1, нормативна грошова оцінка цієї землі - 468 111, 60 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.

З доданих матеріалів вбачається, що між сторонами укладено договір оренди землі, за яким відповідачу передано в оренду земельну ділянку для обслуговування споруд і приміщень. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 86, 07 грн. в місяць. Річна плата - в розмірі 1032, 86 грн. (п. 8). При цьому, орендна плата обраховується із розрахунку 0, 176 % від нормативної грошової оцінки (п. 10). Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п. 9 договору). Нормативна грошова оцінка орендованої землі становить 586 096, 63 грн. (п. 4).

Прокурор, у позові просить суд внести зміни у вищенаведений договір, шляхом викладення пунктів 4, 8 в такій редакції:

П. 4 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1170079, 3 грн.";

П. 8 "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Новоушицької селищної ради в розмірі 3 відсотки від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Річна орендна плата становить 35 102 грн. 37 коп. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Новоушицької селищної ради на рахунок № 33216815700669, одержувач коштів УК у Новоушицькому районі /смт. Нова Ушиця/ код одержувача 37347762 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 18010900".

Дані зміни, як зазначає прокурор потрібно внести у зв'язку з змінами в законодавстві. Так, рішенням селищної ради від 26 грудня 2008 року № 2 Державним підприємством „Хмельницький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" виготовлено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Нова Ушиця.

Рішенням сесії Новоушицької селищної ради від 11 січня 2011 року № 17 затверджено та введено в дію 11.01.2011 року вищезазначену документацію.

Станом на 1 січня 2016 року, згідно листа відділу Держгеокадастру у Новоушицькому районі від 26 січня 2016 року грошова оцінка земельної ділянки площею 0, 5553 га, яка перебуває у користуванні відповідача становить 1 170 079, 3 грн. і розраховується виходячи з вартості 1 кв.м., вищенаведеної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта 1, 433.

За ч. 1 ст. 13 Закону України „Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, в тому числі, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За таких обставин, враховуючи вимоги Податкового кодексу (нормативно грошова оцінка Х 3%) та визначену Держгеокадастром нормативно грошову оцінку - 1 170 079, 3 грн., розмір орендної плати в рік повинен складати 35 102, 37 грн., що не відповідає договору. При цьому, прокурор посилається на п. 288, 5.1. ст. 288 ПКУ, де зазначено, що річний розмір орендної плати не може бути меншим 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Обґрунтовуючи внесення вищевказаних змін, прокурор вказує на лист від 26 січня 2016 року № 99 -28-99.4-143/2-16 відділу Держгеокадастру у Новоушицькому районі, де зазначено, що розрахунок вартості кв.м. орендованої відповідачем землі обраховується з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення

Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру НВ-6803203812016 від 6 травня 2016 року, орендована відповідачем земельна ділянка по категорії і за цільовим призначенням належить до земель сільськогосподарського призначення. При цьому, зазначення в договорі про належність землі до житлової і громадської забудови до уваги судом не приймається, оскільки категорія та цільове призначення землі визначається компетентним органом (Держгеокадастром що видав довідку), а не сторонами у договорі.

Так, викликаний у судове засідання для надання пояснень працівник Держгеокадастру вказав, що відповідно національної кадастрової системи України орендована відповідачем земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Вказана земельна ділянка сформована і внесена до державного земельного кадастру на підставі рішення Новоушицької селищної ради.

Прокурором у позові вказано, що орендована відповідачем земля за договором, за цільовим призначенням є землею житлової і громадської забудови, що ввійшло в протиріччя з інформацією кадастру. Тому, представник ДЗК вважає, що прокурор у позові зазначив немотивовану нормативно грошову оцінку.

Тобто, прокурор, в обґрунтування необхідності внесення змін до договору, в частині розміру орендної плати, і нормативної грошової оцінки землі, зазначає індексацію нормативної грошової оцінки землі несільськогосподарського призначення, в той час як орендована земельна ділянка відноситься до землі сільськогосподарського призначення.

Представник Держгеокадастру також вказав, що станом на день вирішення справи середня вартість 1 га землі сільськогосподарського призначення на території Новоушицької селищної ради з урахуванням індексації становить 33 135, 56 грн. Таким чином, середня нормативно грошова оцінка ділянки, площею 0, 5553 га має дорівнювати 18 404 грн. Якщо ж врахувати, що орендована відповідачем земельна ділянка відноситься до земель забудови то її нормативна грошова оцінка має становити 468 111, 60 грн. (а не 1 170 079, 3 грн., як вказано прокурором).

Тому, середня річна орендна плата за землю сільськогосподарського призначення в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки має становити 553 грн., а для земель забудови в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки - 14 044 грн.

З вказаного випливає, що поданий прокурором матеріал для розрахунку обґрунтувань внесення змін в договір не може бути прийнятий судом, оскільки він не підлягає застосуванню при розрахунку оцінки землі, а ні сільськогосподарського призначення, а ні громадської і житлової забудови.

Враховуючи наведене судом не здобуто підстав для внесення таких змін до договору які визначені в позовних вимогах, а тому в позові потрібно відмовити.

Судові витрати покладаються на прокуратуру.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

В позові відмовити.

Повний текст складено 16 червня 2016 року.

Суддя Ю.В. Гладюк

Вигот. 4 прим.

1 - до справи

2 - позивачу (смт. Нова Ушиця, вул. Подільська, 12).

3 - відповідачу

4 - прокуратурі