ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2016 року справа № 823/459/16
м. Черкаси
09 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
за участю секретаря - Дудки Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_2, в якому просить зобов'язати Черкаське міське управління юстиції внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення виконання ОСОБА_2 обов'язків керівника дочірнього підприємства "Електромонтаж-424" (код ЄДРПОУ 01417564).
Ухвалою суду від 03.06.2016 здійснено заміну первинного відповідача Черкаського міського управління юстиції на належного Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради.
Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом №12к від 08.07.2015 позивача звільнено з посади економіста ДП «Електромонтаж-424» у відповідності до ч.3 ст. 38 КЗпП України з 08.07.2015. Враховуючи те, що засновники підприємства - ТОВ «Логор» після зміни керівника підприємства не вживали заходів для внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач звернувся до суду. Заочним рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 10.11.2015 у справі №711/7787/15 встановлено факт припинення виконання ОСОБА_2 обов'язків за суміщенням посад, а саме: тимчасово виконуючого обов'язки директора Дочірнього підприємства «Електромонтаж-424» з 08 липня 2015 року.
З огляду на те, що відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містять недостовірну інформацію про керівника ДП «Електромонтаж-424», позивач просить суд зобов'язати відповідача внести відомості до реєстру про припинення виконання ОСОБА_2 обов'язків керівника дочірнього підприємства "Електромонтаж - 424".
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надійшло клопотання представника позивача про проведення судового засідання без участі позивача та представника позивача.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надіслав заяву про розгляд справи без участі представника відповідача; вирішення спору покладає на розсуд суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом від 30.12.2014 №16к позивача прийнято на посаду економіста до ДП «Електромонтаж-424» з 30.12.2014. На підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Логор» №20/12 від 02.02.2015, викладеного у протоколі та наказі №5-к від 03.02.2015 «Про суміщення посад» на ОСОБА_2 було покладено обов'язки тимчасово виконуючого обов'язки директора ДП «Електромонтаж-424» та встановлена доплата у розмірі 30% від окладу за основним місцем роботи.
Наказом №12к від 08.07.2015 позивача звільнено з посади економіста у відповідності до ч.3 ст. 38 КЗпП України з 08.07.2015.
Листом від 08.07.2015 позивач повідомляє засновника ДП «Електромонтаж-424» - ТОВ «Логор» про своє звільнення з посади економіста та припинення виконання обов'язків за суміщенням; просить вирішити питання щодо внесення змін щодо відомостей про керівника ДП «Електромонтаж-424», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Вказаний лист не був вручений адресату та був повернутий на адресу відправника.
Заочним рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 10.11.2015 у справі №711/7787/15 встановлено факт припинення виконання ОСОБА_2 обов'язків за суміщенням посад, а саме: тимчасово виконуючого обов'язки директора Дочірнього підприємства «Електромонтаж-424» з 08 липня 2015 року. Вказане судове рішення у справі №711/7787/15 набрало законної сили 13 січня 2016 року.
16 лютого 2016 року позивач звернувся із заявою до Черкаського міського управління юстиції, в якій просить внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення виконання ОСОБА_2 обов'язків керівника дочірнього підприємства «Електромонтаж-424». До заяви додано копію заочного рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 10.11.2015 у справі №711/7787/15.
Листом Черкаського міського управління юстиції від 16.03.2016 №261/01-31 позивача повідомлено, що державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, проводиться відповідно до частини 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Відповідно до закону, внесення змін про керівника (виконуючого обов'язки керівника) є компетенцією засновника (засновників) юридичної особи або уповноваженої ними особи.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Законом, що регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003, викладений у новій редакції згідно із Законом України від 26.11.2015 №835-VІІІ (далі - Закон №755).
Суд зазначає, що нова редакція Закону №755 діє з 01 січня 2016 року, що прямо передбачено пунктом 1 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 26.11.2015 №835-VІІІ.
Відповідно до пунктів 4, 7 частини 1 статті 1 Закону №755 державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом. Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону №755 Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону №755 в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб:
- відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи;
- дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі (пункти 13, 19 ч. 2 ст. 9 Закону №755).
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону №755 для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи, зокрема:
- заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
- примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою (п.п. 1, 2 ч. 4 ст. 17 Закону №755).
Частина 1 статті 25 Закону №755 визначає, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";
3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що згідно з частиною 1 статті 10 Закону №755 якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Тобто, законодавство встановлює презумпцію достовірності даних, внесених до Єдиного державного реєстру.
В той же час згідно з частиною 2 статті 10 Закону №755 якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Відповідно до даних інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру тимчасово виконуючий обов'язки директора ДП «Електромонтаж-424» є ОСОБА_2 з 03.02.2015; засновником ДП «Електромонтаж-424» є ТОВ «Логор».
Встановленими обставинами справи підтверджується, що Єдиний державний реєстр містить недостовірну інформацію щодо керівника ДП «Електромонтаж-424», яким значиться ОСОБА_2.
Заочним рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 10.11.2015 у справі №711/7787/15, що набрало законної сили, встановлено, що на звернення ОСОБА_2 щодо припинення трудових обов'язків за основним місцем роботи з відповідним припиненням роботи за суміщенням посад та внесення даних до ЄДР, - ТОВ «Логор» (засновник ДП «Електромонтаж-424»), - не реагує.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАС України).
Зважаючи на те, що належними доказами у справі підтверджено припинення виконання ОСОБА_2 обов'язків за суміщенням посад, а саме: тимчасово виконуючого обов'язки директора ДП «Електромонтаж-424» з 08 липня 2015 року, з метою захисту прав позивача та забезпечення достовірності відомостей Єдиного державного реєстру щодо керівника вказаного підприємства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення виконання ОСОБА_2 обов'язків керівника дочірнього підприємства "Електромонтаж-424" (код ЄДРПОУ 01417564).
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 21 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 13.06.2016.