Постанова № 58367647, 11.04.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2016
Номер справи
804/900/16
Номер документу
58367647
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2016 р. Справа № 804/900/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного Акціонерного Товариства "Актабанк" ОСОБА_3; Фонду гаратнування вкладів фізичних осіб про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача 1 - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відповідача 2 - уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_3 з вимогами про: визнання протиправним та скасування рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014 р., яке оформлене Протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 250/14, про тимчасове блокування виплати окремим вкладникам в частині блокування коштів за рахунком ОСОБА_2; Зобов'язання уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "АКТАБАНК" ОСОБА_3 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 05 серпня 2014 року між ОСОБА_2 та в ПАТ «АКТАБАНК», в особі Начальника регіонального центру №21 ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_4 було укладено договір №В21-035/Т/630407 про відкриття та обслуговування поточного рахунку фізичної особи № 26207001630407 у гривнях.

06 серпня 2014 року між ОСОБА_2 та ПАТ «АКТАБАНК», в особі Начальника регіонального центру №21 ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_4 було укладено договір банківського вкладу «Банківська класика» №В21-17025/Т/630407, за умовами якого вкладник до Банку передає, а Банк приймає грошові кошти в сумі 180000 грн. терміном на 1 місяць з 06.08.2014 р. по 06.09.2014 р. включно під 18.00% річних.

06 серпня 2014 року на депозитний рахунок позивача було перераховано грошову суму у розмірі 180000,00 грн.

У звязку з наявною інформацію про те, що постановою Правління Національного банку України від 16.09.2014 № 576 віднесено Публічне акціонерне товариство «АКТАБАНК» до категорії неплатоспроможних та виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.09.2014 року прийнято рішення №90 про початок процедури виведення ПАТ«АКТАБАНК» з ринку шляхом запровадження з 17.09.2014 року по 17.12.2014 року тимчасової адміністрації та призначенням ОСОБА_3 уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКТАБАНК» та офіційного повідомлення , зробленого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на офіційному сайті Фонду, Постановою Правління Національного банку України від 15.01.2015 року №19 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ«АКТАБАНК», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16.01.2015 року №6 «Про початок процедури ліквідації ПАТ«АКТАБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ«АКТАБАНК»з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ«АКТАБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_3, позивач листом 26.02.2015 року звернувся до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 з метою отримання коштів з депозитного рахунку у розмірі гарантованої суми відшкодування за договором, але позивачем була отримана інформація, яка свідчить про не включення позивача до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок Фонду, у звязку з проведенням перевірки операцій по рахунку позивача за фактом вчинення службовими особами ПАТ «АКТАБАНК» злочину, передбаченого ст.14, ст.190 Кримінального кодексу України. У звязку із зазначеним Позивач змушений був у вересні 2015 року звернутися до за захистом своїх прав. В ході судового розгляду, Позивачу стало відомо обставини за яких його не було віднесено до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, зокрема протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014 року №250/14 тимчасово блоковано кошти на рахунках окремих вкладників в ПАТ «АКТАБАНК», в тому числі й на рахунку позивача.

Таке рішення, оформлене Протоколом №250/14 ві 01.12.2014 року, вважає протиправним, оскільки днем надходження Вкладу у Бланк є 06.08.2014 року, днем закінчення строку Вкладу та днем розрахунку згідно Договору є останній день, а саме 06.09.2014 року, тобто строк дії Договору вкладу закінчився ще до введення в банку тимчасової адміністрації. Отже Уповноважена особа була зобовязана включити позивача до переліку вкладників ще впродовж перебігу процедури тимчасової адміністрації банку, у звязку з чим змушений знову звернутися до суду за захистом своїх прав.

Відповідач-1 заперечив проти задоволення позовних вимог, надав письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що оскільки позивача не було включено уповноваженою особою до переліку вкладників, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не мав правових підстав здійснювати відповідні процедури по включенню його до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним даний позов задовольнити з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що 06 серпня 2014 року між ОСОБА_2 та ПАТ «АКТАБАНК», в особі Начальника регіонального центру №21 ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_4 було укладено договір банківського вкладу «Банківська класика» №В21-17025/Т/630407, за умовами якого вкладник передає до Банку, а Банк приймає грошові кошти в сумі 180000 грн. терміном на 1 місяць з 06.08.2014 р. по 06.09.2014 р. включно під 18.00% річних. Днем закінчення Строку Вкладу та днем розрахунку вважається останній день Строку Вкладу.

Відповідно до п. 1.2, Договору - Кошти на вкладний (депозитний) рахунок мають бути внесені Вкладником готівкою в касу установи Банку, або в безготівковій формі з (карткового) поточного рахунку, відкритого в Банку.

06 серпня 2014 року на депозитний рахунок позивача №26304001630407 було перераховано грошову суму у розмірі 180000,00 грн. за призначенням платежу: «Залучення коштів на депозит, угода В21-17025/Т/630407 від 06.08.2014р.», що підтверджується меморіальним ордером №157163 від 06.08.2014р., наданим позивачем.

Постановою Правління Національного банку України від 16.09.2014 року №576 Про віднесення ПАТ АКТАБАНК до категорії неплатоспроможних, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.09.2014 року прийнято рішення №90, яким розпочата процедура виведення ПАТ АКТАБАНК з ринку шляхом запровадження з 17.09.2014р. по 17.12.2014р. тимчасової адміністрації та призначення ОСОБА_3 уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ АКТАБАНК.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 15.12.2014р. № 144 було продовжено здійснення тимчасової адміністрації ПАТ АКТАБАНК на один місяць по 17.01.2015 року включно.

Відповідно до офіційного повідомлення зробленого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на офіційному сайті Фонду, Постановою Правління Національного банку України від 15.01.2015 № 19 Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА АКТАБАНК виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16.01.2015 № 6 Про початок процедури ліквідації ПАТ АКТАБАНК та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку, згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА АКТАБАНК з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ АКТАБАНК провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_3 (далі відповідач-1, або уповноважена особа Фонду) строком на 1 рік з 16.01.2015 по 15.01.2016 включно.

Також, Наказом Тимчасової адміністрації ПАТ АКТАБАНК № 1799/1 від 19.09.2014р. про перевірку правочинів (у тому числі договорів) на виконання частини 2 ст.38 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб, пункт 1.18 глави 1 розділу 3 Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням Виконавчої дирекції Фонду від 05.07.2012р. № 2 щодо забезпечення перевірки правочинів укладених ПАТ АКТАБАНК наказано здійснити в ПАТ АКТАБАНК перевірку правочинів (у тому числі договорів) укладених ПАТ АКТАБАНК протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, виконання яких спричинило або може спричинити погіршення фінансового стану банку, та які відповідають встановленим критеріями.

За результатом здійсненої перевірки правочинів, укладених ПАТ АКТАБАНК, ухвалено запропонувати Уповноваженій особі на тимчасову адміністрацію ПАТ АКТАБАНК визнати вказані правочини (Перелік №1 до протоколу) нікчемними та направити відповідні повідомлення учасникам правочинів, що затверджено протоколом №1 засідання комісії з перевірки правочинів (у тому числі договорів) укладених ПАТ АКТАБАНК протягом року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку від 15.10.2014 року.

Протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №250/14 від 01.12.2014 року затверджено рішення про погодження пропозиції уповноваженої особи щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб-вкладників ПАТ АКТАБАНК згідно переліку із відображенням блокування Узагальненої бази Фонду гарантування відповідно до інформації, наданої уповноваженою особою.

Позивач неодноразово звертався із заявою до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в ПАТ АКТАБАНК ОСОБА_3 про повернення коштів по банківському вкладу та надання відомостей: чи прийнято таку заяву до розгляду, чи включено позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів фонду; надання обґрунтування причин не внесення даних договору позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів фонду; у який термін та через які банківські установи будуть здійснюватись виплати.

29.01.2015 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ АКТАБАНК ОСОБА_3 листом про результати розгляду заяви позивача від 19.01.2015 р. було надано відповідь вих.№296, згідно якої для встановлення наявності чи відсутності складу злочину передбаченого ст.14 ст.190 КК України, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ АКТАБАНК щодо можливості наявності ознак намагання деякими вкладниками незаконного отримання компенсації Фонду до прокуратури м.Дніпропетровська подано заяву про відкриття кримінального провадження за фактами можливого заволодіння коштами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб окремими клієнтами ПАТ «АКТАБАНК» шляхом обману та зловживання довірою за рахунок розміщення коштів на депозитних та поточних рахунках від імені інших осіб.

Так, правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб.

Частиною першою статті 3 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 1 та частини третьої статті 12 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Частина перша статті 26 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб визначає, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

За правилами частин першої-третьої статті 27 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Згідно з частиною п'ятою статті 27 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб, протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах Урядовий кур'єр або Голос України та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Частина шоста статті 27 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб визначає, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2012р. за № 1548/21860) (далі по тексту - Положення) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону , а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на СО-дисках у сзу файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Згідно з частиною другою статті 38 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Частина третя статті 38 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб визначає, що правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:

1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобовязання без встановлення обовязку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;

2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобовязання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобовязань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;

3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобовязаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;

4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;

5) банк прийняв на себе зобовязання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України Про банки і банківську діяльність;

6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з повязаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Згідно частини четвертої статті 38 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб уповноважена особа Фонду: протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

Тобто, статті 26, 38 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб визначають виключні підстави для не включення вкладника до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду та обовязок уповноваженої особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляти сторони за договорами про нікчемність цих договорів.

Проте, як було встановлено судом уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ АКТАБАНК ОСОБА_3 не надано відповідного повідомлення ОСОБА_2 про нікчемність договору банківського вкладу Банківська класика №В21-035/Т/630407 від 06.08.2014 р. та наявності правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ АКТАБАНК, а тому така бездіяльність Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ АКТАБАНК ОСОБА_3 щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу Банківська класика №В21-035/Т/630407 від 06.08.2014 р. суперечить приписам Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб та є протиправною бездіяльністю.

Також, суд не визнає належним доводом твердження відповідача про те, що уповноваженою особою Фонду до правоохоронних органів було подано заяву з вимогою перевірити в діях окремих осіб склад злочину, стосовно штучного створення умов для отримання компенсації вкладів, тому що ст. 62 Конституції України гарантує, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Крім того, кримінальне провадження щодо позивача зареєстрована за зазначеною заявою закрито.

Отже, в даному випадку, лише вирок суду, який набере законної сили може бути підставою щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за Договором банківського вкладу Банківська класика №В21-035/Т/630407 від 06.08.2014 р., а не лише зареєстровані за заявою уповноваженої особи Фонду кримінальні провадження.

Таким чином вимоги позивача про зобов'язання уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства АКТАБАНК ОСОБА_3 включити ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві АКТАБАНК за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу Банківська класика № В21-035/Т/630407 від 06.08.2014 р. - підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги скасувати рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014 року (Протокол засідання Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №250/14) в частині блокування виплат гарантованої суми відшкодування за вкладом в ПАТ "АКТАБАНК" ОСОБА_2, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб визначені статтею 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", серед яких не передбачено повноваження щодо блокування виплат гарантованої суми відшкодування за вкладом.

Натомість, правом обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій наділена уповноважена особа Фонду на підставі ст. 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Крім цього, відповідачем - Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не зазначено жодних доводів в обгрунтування правомірності винесеного рішення.

З урахуванням зазначеного та наведених норм права, прийняття Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення, оформленого Протоколом засідання Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014 р. № 250/14, в частині блокування виплат гарантованої суми відшкодування за вкладом в ПАТ "АКТАБАНК" ОСОБА_2, суперечить повноваженням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, наданим Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Отже, таке рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Частиною 1 ст. 69 КАСУ визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Водночас, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 КАСУ).

Згідно приписів ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Фондом гарантування вкладів фізичних осіб - як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність свого рішення, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнанти протиправним та скасування рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014 р., яке оформлене Протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 250/14, про тимчасове блокування виплати окремим вкладникам в частині блокування коштів за рахунком ОСОБА_2;

Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "АКТАБАНК" ОСОБА_3 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЄДРПОУ 21708016) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 1653, 63 грн. (одна тисяча шістсот п'ятдесят три гривні шістдесят три копійки).

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1