Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2016 р. Справа № 805/1363/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Час прийняття постанови: 15 год. 05 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючий суддя: Куденков К.О., розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янська індустріальна спілка «Сода» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов’янська індустріальна спілка «Сода» (надалі – позивач, ТОВ «СІС «Сода») звернулося до суду з адміністративним позовом до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (надалі – відповідач, Слов’янська ОДПІ) про визнання протиправними дій Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні єдиного внеску за вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року у сумі 660729,77 грн.; зобов’язання відповідача визнати безнадійним та списати єдиний внесок за вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року у сумі 660729,77 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на позивача розповсюджується дія пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому недоїмка з єдиного внеску за вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року підлягає списанню. Позивач вважає, що обставини непереборної сили підтверджені відповідним сертифікатом Торгово-промислової палати України від 01.09.2014р. №2723/05-4.
Представник позивача до судового засідання від 15.06.2016р. не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, у судовому засіданні від 09.06.2016р. представник позивача адміністративний позов підтримав та просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав письмові заперечення на адміністративний позов, за змістом яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вважаючи, що наданий позивачем сертифікат не звільняє від сплати боргу. Також відповідач зазначає, що Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» виключено пп.8 п.4 ст.11 Закону України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, у судовому засіданні від 09.06.2016р. представник відповідача адміністративний позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи положення ч.1 ст.122, ч.4 та ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ТОВ «СІС «Сода» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 31054873, місцезнаходження: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Чубаря, б.91, про що зазначено у довідці АБ №563375 з ЄДРПОУ від 31.10.2012р. та у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №728396.
Позивач знаходиться на обліку в Слов’янській ОДПІ, що підтверджується копією довідки від 24.06.2004р. №271 та відомостями з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі «Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України «Про деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 466/5 від 31.03.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 березня 2015р. за № 349/26794.
Також відповідно до вказаних відомостей Слов’янська ОДПІ знаходиться за адресою: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3.
28 жовтня 2014 року ТОВ «СІС «Сода» подало до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області заяву вих.№1/441 від 28.10.2014р., якою просило на період проведення антитерористичної операції не проводити нарахування єдиного соціального внеску.
Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області листом від 30.10.2014р. надала відповідь, за якою вирішити питання щодо не проведення нарахування єдиного внеску та звільнення позивача від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» неможливо без затвердженого Кабміном переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
14 квітня 2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою вих.№1/117 від 14.04.2016р., якою просить відповідно до Закону України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013р. № 577, визнати безнадійним та списати єдиний соціальний внесок за вересень 2015р. у сумі 142 068,99 грн., жовтень 2015р. у сумі 104062,39 грн., листопад 2015р. у сумі 141 659,64 грн., грудень 2015 року у сумі 133618,12 грн., січень 2016р. у сумі 66638,95 грн., лютий 2016 року у сумі 72 681,68 грн.
До вказаної заяви додано копію сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України від 01.09.2014р. №2723/05-4 про настання обставин непереборної сили, за яким відповідно до пунктів 100.4 та 100.5 ст.100 Податкового кодексу України Торгово-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 27.05.2014р. ТОВ «СІС «Сода» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів. При цьому зазначено, що момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Слов’янська ОДПІ листом №6981/10/05-22-23 від 20.04.2016р. надала відповідь, якою повідомило, що списання податкового боргу, який виник внаслідок обставин непереборної сили регламентується пп.101.2.4 п.101.2 ст.101 Податкового кодексу України. Списання боргу по ТОВ «СІС «Сода» можливе при наявності сертифікату Торгово-промисловою палатою України з обов’язковим посиланням на пп.101.2.4 п.101.2 ст.101 Податкового кодексу України.
Позивачем надана до суду звітність ТОВ «СІС «Сода» з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період вересень 2015р. – лютий 2016р., в якій позивач визначив суми єдиного внеску, що підлягає сплаті: за вересень 2015р. на суму 142 068,92 грн., за жовтень 2015р. на суму 143 316,53 грн., за листопад 2015р. на суму 142 936,28 грн., за грудень 2015 року на суму 134 763,06 грн., за січень 2016р. на суму 66 638,97 грн., за лютий 2016 року у сумі 72 681,70 грн.
Із витягу з картки особового рахунку платника позивача вбачається, що заборгованість з єдиного внеску у ТОВ «СІС «Сода» станом на 31.03.2016р. складала 655 697,72 грн., станом на 20.04.2016р. заборгованість з єдиного внеску складала 654 197,72 грн., станом на 31.05.2016р. заборгованість з єдиного внеску складає 808 466,02 грн.
Також позивачем надана до суду копія сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України від 01.09.2014р. №2723/05-4 про настання обставин непереборної сили, за яким відповідно до пунктів 102.6-102.7 ст.102 Податкового кодексу України Торгово-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 27.05.2014р. ТОВ «СІС «Сода» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються граничних строків для подання податкової декларації. При цьому зазначено, що момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено місто Слов'янськ Донецької області.
Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено місто Слов'янськ Донецької області.
Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014р., у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:
"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Таким чином, у разі нарахування платником суми єдиного внеску до сплати, його право на звільнення від обов’язку сплатити нараховану самим платником суми єдиного внеску, яка є недоїмкою, може бути реалізоване шляхом списання такої недоїмки у встановленому законодавством порядку.
Суд звертає увагу, що недоїмка була сформована внаслідок подання самим позивачем відповідної звітності з єдиного внеску.
Посилання відповідача на Закон України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» суд вважає безпідставним, оскільки відповідних змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не було внесено.
Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Суд зазначає, що Закон України від 02 грудня 1997 року №671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» як в редакції чинній на момент видачі позивачу сертифікатів так і в редакції на момент розгляду справи в суді не передбачає права Торгово-промислової палати України засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) на майбутнє.
Згідно з пп.101.2.4 п.101.2 ст.101 Податкового Кодексу України визначено, що під терміном «безнадійний» розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин)
Пунктом 101.5 ст.101 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пп.4 п.2.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013р. № 577 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013р. за №1844/24376, визначено, що під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
При цьому зазначено, що такий факт непереборної сили підтверджується:
- Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України;
- уповноваженими органами іншої держави, які легалізовані консульськими установами України, - у разі настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави;
- рішеннями Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях України, затвердженими Верховною Радою України, або рішеннями Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими від повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха, у тому числі рішеннями щодо визначення окремих місцевостей потерпілими від несприятливих погодних умов, які спричинили втрату врожаю сільськогосподарських культур в обсягах, що перевищують 30 відсотків середнього врожаю за попередні п'ять календарних років;
- рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад - у випадках, встановлених Кодексом;
- висновками інших органів, уповноважених згідно із законодавством засвідчувати форс-мажорні обставини
У відповідності до п.3.1 вказаного Порядку встановлено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу
В п.3.2 вказаного Порядку передбачено, що днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - день, що настає за граничним терміном погашення грошових зобов'язань за період, на який припадає дата, зазначена в документі, що засвідчує факт непереборної сили.
Приписами п.4.1 та п.4.2 вказаного Порядку визначено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
До заяви обов’язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів.
Суд зазначає, що сертифікат (висновок) №2723/04-5 про настання обставин непереборної сили, який подавався позивачем до Слов'янської ОДПІ, видано 01 вересня 2014 року за період з 27.05.2014р. по, фактично, день видачі цього сертифікату – 01.09.2014р. У сертифікаті зазначено, що на момент його видачі обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо, але цей сертифікат не може розповсюджуватися на періоди після його видачі, оскільки Торгово-промислова палата України не може засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) на майбутнє.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про відсутність протиправних дій відповідача щодо відмови у списанні єдиного внеску за вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року, оскільки позивачем не надано до контролюючого органу сертифікату Торгово-промислової палати України за відповідні періоди.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов’язання відповідача визнати безнадійним та списати єдиний внесок за вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року та січень, лютий 2016 року – не підлягають задоволенню
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’янська індустріальна спілка «Сода» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Постанова прийнята у порядку письмового провадження, складена у повному обсязі та підписана 15 червня 2016 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Куденков К.О.