Постанова № 58363356, 23.12.2015, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
607/8161/15-а
Номер документу
58363356
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.12.2015 Справа №607/8161/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі головуючого судді Дзюбича В.Л.,

з участю секретаря судового засідання Грабської Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі адміністративну справу за позовом Громадської організації «УНСО» до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог - Державне підприємство Український державний науково - дослідний інститут проектування міст про визнання протиправною відмову у наданні публічної інформації та зобов»язання зобов'язання надати публічну інформацію на запит,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач Громадська організація «УНСО» (далі ГО «УНСО») звернулася до суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради з участю третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог - Державне підприємство Український державний науково - дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М.Білоконя про визнання протиправною відмову у наданні публічної інформації за інформаційним запитом №27 від 31.03.2015 р. та зобов»язання виконавчого комітету Тернопільської міської ради надати повну та достовірну інформацію на запит №27 від 31.03.2015 р., зокрема копію генерального плану м.Тернополя (основне креслення) в кольорі в масштабі 1:5000, який отримав необхідні експертні висновки і погодження відповідних служб та затверджений рішенням сесії Тернопільської міської ради №5/37/11 від 10.08.2010 р., копії основних креслень детальних планів територій м.Тернополя в масштабі 1:2000, електронні копії матеріалів генерального плану м.Тернополя на електронних носіях, які у відповідності до п.4.14 ДБН Б.1.1-15:2012 були передані замовнику.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 31.03.2015 року позивач ГО «УНСО» звернуласься до виконавчого комітету ТМР з інформаційним запитом №27 в якому просила надати копію генерального плану м.Тернополя (основне креслення) в кольорі в масштабі 1:5000, який отримав необхідні експертні висновки і погодження відповідних служб та затверджений рішенням сесії Тернопільської міської ради №5/37/11 від 10.08.2010 р., копії основних креслень детальних планів територій м.Тернополя в масштабі 1:2000, електронні копії матеріалів генерального плану м.Тернополя на електронних носіях, які у відповідності до п.4.14 ДБН Б.1.1-15:2012 були передані замовнику. 09.04.2015 року позивач отримав відповідь від 06.04.2015 року у якій відповідач ТМР повідомила про продовження строку розгляду інформаційного запиту у зв»язку із великим обсягом запитуваної інформації та недостатністю часу для її підготовки. 06.05.2015 року позивач отримав відповідь від 29.04.2015 р. за №15531/06-ю якою ТМР відмовила позивачу у наданні запитуємої інформації, оскільки розробником генерального плану ДП УНДІ ПМ «Дніпромісто» матеріалам генерального плану м.Тернополя присвоєно гриф «Для службового користування». Позивач вважає відмову протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки генеральний план міста є офіційним документом ТМР, так як він створений в процесі її поточної діяльності і містить інформацію про діяльність зазначеної ради. Генеральний план затверджений рішенням ТМР є актом органу місцевого самоврядування, а саме невід»ємною частиною рішення про його затвердження, розпорядником якого є відповідач. Отже, інформація, яка запитується позивачем носить публічний характер та повинна бути відкритою, оскільки вона не відносить до інформації з обмеженим доступом, які встановленні законом. Терміни надання відповіді на запит відповідачем ТМР не дотриманні, оскільки відповідь датовано тільки 28.02.2014 р. Крім того, матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується шляхом його розміщення на веб - сайті органу місцевого самоврядування та у місцевих друкованих засобах масової інформації, а також у загальнодоступному місці у приміщенні такого органу. Матеріали генерального плану населеного пункту надаються за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові, фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів викладених в позовній заяві та просила задовольнити.

Представники відповідачів з приводу задоволення позову заперечили.

Представник третьої особи - Державного підприємства Український державний науково - дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М.Білоконя у судове засідання не з»явився, проте подав письмове пояснення в якому зазначив, що детальних планів території м.Тернополя інститут не розробляв. Для розробки генерального плану м.Тернополя замовником були надані підготовленні матеріали топографічного плану міста М:5000 ( СД диск, з від сканованими планшетами топографічної зйомки з грифом «Для службового користування») У зв»язку із тим, що усі матеріали генерального плану м.Тернополя виконані на планшетах топографічної зйомки з грифом «Для службового користування», це стало основою для надання їм грифу «ДСК» (відповідно до п.37 Інструкції «Про порядок обліку, зберігання, використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави», затвердженої Постановою КМУ від 26.11.1998 року №1893). Відповідно до п.44 цієї інструкції зняти гриф «ДСК» з планшетів топографічної зйомки мають право тільки розробники цієї топографічної зйомки. Подав заяву про здійснення розгляду справи у відсутності представника Державного підприємства Український державний науково - дослідний інститут проектування міст.

Дослідивши та оцінивши зібрані докази, суд встановив наступні обставини справи.

31.03.2015 року позивач ГО «УНСО» звернулася до виконавчого комітету ТМР з інформаційним запитом №27 в якому просили надати копію генерального плану м.Тернополя (основне креслення) в кольорі в масштабі 1:5000, який отримав необхідні експертні висновки і погодження відповідних служб та затверджений рішенням сесії Тернопільської міської ради №5/37/11 від 10.08.2010 р., копії основних креслень детальних планів територій м.Тернополя в масштабі 1:2000, електронні копії матеріалів генерального плану м.Тернополя на електронних носіях, які у відповідності до п.4.14 ДБН Б.1.1-15:2012 були передані замовнику.

09.04.2015 року позивач ГО «УНСО» отримали відповідь від 06.04.2015 року у якій відповідач виконавчий комітет ТМР повідомив про продовження строку розгляду інформаційного запиту у зв»язку із великим обсягом запитуваної інформації та недостатністю часу для її підготовки. Строк розгляду інформаційного запиту продовжено до 20 робочих днів.

29.04.2015 р. за №15531/06-ю виконавчим комітетом ТМР надано відповідь ГО «УНСО» на запит від 31.03.2015 року, відповідно до якого позивачу відмовлено у наданні запитуємої інформації, оскільки розробником генерального плану ДП УНДІ ПМ «Дніпромісто» матеріалам генерального плану м.Тернополя присвоєно гриф «Для службового користування», тому інформація, яка в них розміщена, являється інформацією з обмеженим доступом. Проінформовано, що з метою забезпечення публічності та доступу громадськості до інформації, розробником надано матеріали генерального плану адаптовані для оприлюднення їх в засобах масової інформації. Основне креслення генерального плану міста та пояснювальна записка розміщенні на офіційному сайті Тернопільської міської ради в розділі «Генеральний план» відповідно до чинного законодавства України.

На запит міського голови Тернопільської міської ради Надалу С.В., Державне підприємство Український державний науково - дослідний інститут проектування міст супровідним листом від 14.05.2014 р. №1-867 надіслало СД - диск з матеріалами містобудівної документації «Генеральний план м.Тернопіль» у цифровому форматі адаптовані для оприлюднення їх в засобах масової інформації у відповідності до Інструкції «Про порядок обліку, зберігання, використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави», затвердженої Постановою КМУ від 26.11.1998 року №1893.

Відповідно до частини одинадцятої статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року N 3038-VI, в редакції Законів від 27.03.2014 р. N 1170-VII, від 09.04.2015 р. N 319-VIII, матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 27.03.2014 року N 1170-VII, який діє з 19.04.2014 року, встановлено, що гриф «Для службового користування» чи інші грифи, що передбачають обмеження доступу до документа або інформації в ньому, які були надані до набрання чинності Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім грифів секретності, втрачають чинність, а відповідні документи підлягають розкриттю та наданню на запит, через один рік після набрання чинності цим Законом, якщо зазначені грифи не були переглянуті та підтверджені відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Таким чином, починаючи з 20.04.2015 року присвоєний Генеральному плану міста Тернополя гриф «Для службового користування» втратив свою чинність на підставі Закону від 27.03.2014 року N 1170-VII.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року N 2939-VI (далі Закон).

Згідно статті 12 Закону суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Частиною першою статті 13 Закону до кола розпорядників публічної інформації віднесено: 1) суб'єктів владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Отже, в силу наведених вище положень законів позивач, як суб'єкт відносин у сфері доступу до публічної інформації, має статус запитувача публічної інформації і, як наслідок цього, право безперешкодно знайомитися з матеріалами Генерального плану міста Тернополя та отримати на підставі інформаційного запиту його копію. У свою чергу відповідач - виконавчий комітет ТМР, як розпорядник публічної інформації, зобовязаний надати на вимогу позивача будь-яку публічну інформацію, в тому числі матеріали Генерального плану міста Тернополя

Розпорядниками конкретного генплану у розумінні Закону «Про доступ до публічної інформації» можуть одночасно бути кілька суб»єктів - тобто всі органи влади і всі інші організації, які фізично володіють цим генпланом ( мають фізичний доступ до нього). Розпорядник може відмовити в доступі, якщо він не володіє генпланом, про що повідомляє запитувача. Якщо при цьому йому відомо, хто ним володіє, то він повинен самостійно перенаправити такий запит за належністю про що також повідомляє запитувача.

Як вбачається з відповіді, відповідач ВК ТМР повідомив про те, що розгляд запиту потребує пошуку в великих масивах даних, фактично визнавши себе розпорядником запитуваної інформації. Жодних відповідей від відповідача про те, що він не є розпорядником інформації на адресу позивача не надходило і представником відповідача не надано будь-яких доказів направлення такої відповіді, тому суд вважає, що відповідач зобов»язаний надати позивачу копію генерального плану м.Тернополя (основне креслення) в кольорі в масштабі 1:5000 який отримав необхідні експертні висновки і погодження відповідних служб та затверджений рішенням сесії Тернопільської міської ради №5/37/11 від 10.08.2010 р., копії основних креслень детальних планів територій м.Тернополя в масштабі 1:2000, електронні копії матеріалів генерального плану м.Тернополя на електронних носіях, які у відповідності до п.4.14 ДБН Б.1.1 - 15:2012 були передані замовнику.

Беручи до уваги те, що графічні матеріали Генерального плану міста Тернополя займають значну площу і не можуть бути скопійовані за допомогою звичайної копіювальної техніки, а текстові матеріали мають великий обсяг інформації, що вимагає значних бюджетних затрат на виготовлення їх копії, суд вважає доцільним зобов»язати відповідача виконавчий комітет Тернопільської міської ради надати вказані матеріали позивачеві в електронній формі, або за вибором останнього надати можливість самостійно скопіювати їх за допомогою фототехніки.

У задоволенні позовних вимог до Тернопільської міської ради, Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради визнання протиправною відмову у наданні публічної інформації та зобов»язання зобов'язання надати публічну інформацію на запит слід відмовити за недоведеністю їх протиправних дій.

У задоволенні позовних вимог Громадської організації «УНСО» до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправною відмову у наданні публічної інформації за інформаційним запитом №27 від 31.03.2015 р. слід відмовити, оскільки зазначена відмова надана позивачем до 20.04.2015 року, а саме до набрання чинності Закону від 27.03.2014 року N 1170-VII, на підставі якого гриф «Для службового користування», який був присвоєний Генеральному плану міста Тернополя, втратив свою чинність.

Керуючись статтями 158 163 КАС України, статтею 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року N 3038-VI, в редакції Законів від 27.03.2014 р. N 1170-VII, від 09.04.2015 р. N 319-VIII; пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 27.03.2014 року N 1170-VII, який діє з 19.04.2014 року; ст.12, 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року N 2939-VI, суд ,-

п о с т а н о в и в:

Позов Громадської організації «УНСО» - задовольнити частково.

Зобовязати виконавчий комітет Тернопільської міської ради надати громадській організації «УНСО» протягом тридцяти робочих днів з дня набрання даним рішенням законної сили, копії матеріалів Генерального плану міста Тернополя (основне креслення) та копії основних креслень детальних планів територій м.Тернополя в електронній формі або забезпечити Громадській організації «УНСО» (за її бажанням) можливість самостійно зняти копії цих матеріалів за допомогою фототехніки.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету м.Тернополя в користь Громадської організації «УНСО» ( код ЄДРПОУ 39174930; м.Тернопіль вул.Майдан Волі, 4) 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок судового збору.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний судз дня проголошення постанови.Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Дзюбич В.Л.