Постанова № 58362875, 19.04.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
19.04.2016
Номер справи
583/1055/16-а
Номер документу
58362875
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/1055/16-а

2-а/583/51/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2016 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого Мовчан Н.В., за участі секретаря Мороз О.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

01.04.2016 року , ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (надалі - Охтирського ОУПФУ Сумської області), в якому просить визнати протиправними дії Охтирського ОУПФУ Сумської області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 52-зп-16 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку та зобов'язати відповідача провести з 01.12.2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 52-зп-16 про заробітну плату, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 02.11.2009 йому призначена пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії призначено йому довічно з 02.11.2009 в розмірі 90% від суми заробітної плати. Постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури. 21.03.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення з 01.12.2015 року перерахунку розміру його пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури. До свого звернення від додав відповідну довідку про заробітну плату №52-зп-16 від 15.03.2016 року. На його звернення, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

14.04.2016р. від Охтирського ОУПФУ Сумської області до суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Посилається на те, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі з 02.11.2009 та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В березні 2016 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії згідно довідки № 52-зп-16 від 15.03.2016, виданої прокуратурою Сумської області у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури. Листом управління від 31.03.2016 № Б-26 позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру". Однак, пунктом 5 Розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-УІІІ (далі - Закон № 213-УІІІ) передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Таким чином, з 01.06.2015 норми Закону України "Про прокуратуру", що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру", скасовано на підставі Закону № 213-УІІІ, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу в управління відсутні. Крім цього, звернення позивача розглянуте відповідачем відповідно до Закону України "Про звернення громадян" і за результатами розгляду йому надана письмова відповідь, в якій роз'яснено норми законодавства, що свідчать про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. Відповідь управління на звернення позивача не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні положень п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України. Звертає увагу суду, що позивач звертався до відповідача з питанням про перерахунок пенсії 21 березня 2016року, тому відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , перерахунок пенсії з 01.12.2015року здійснений бути не може.

Суд, надавши оцінку доказам по справі, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач працював в органах Прокуратури України у зв'язку з чим набув право на пенсію за вислугу років. З 02.11.2009 року позивачу на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначена пенсія за вислугу років із розрахунку 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Позивач 21.03.2016 року звернувся до Охтирського об'єднаного УПФУ Сумської області, де він перебуває на обліку, із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку. До заяви позивачем надана довідка прокуратури Сумської області № 52-зп-16 від 15.03.2016 року.(а.с.12)

Листом № Б-26 від 31.03.2016 року Охтирське ОУПФУ Сумської області відмовлено позивачу у проведенні перерахунку та вказано, що підстави для перерахунку відсутні у зв'язку з положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».(а.с. 13)

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє верховенство права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Вказаний принцип верховенства права як першочерговий закріплений у ст.ст.7,8 КАС України.

Статтею 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,

Відповідно до частини 17 цієї статті перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

Також, Конституційний суд України у рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Таким чином, так як відбулася зміна у розмірі заробітної плати працівників прокуратури, відповідно до постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», перерахунок розміру пенсії, призначеної 02.11.2009р. позивачу, повинен відбутися виходячи із приписів ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла на час призначення пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Таким чином, оскільки необхідні для здійснення перерахунку пенсії документи позивачем відповідачу було подано 21 березня 2016р., то перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 слід проводити, починаючи з першого числа наступного місяця, тобто із 01 квітня 2016 р.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії, не підлягають задоволенню, оскільки, позивачем не надано доказів обмеження відповідачем граничного розміру його пенсії, а судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання, воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин та захищати ще не порушене право.

Доводи відповідача в запереченнях про те, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, зокрема закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Між тим, пенсія ОСОБА_1 призначена в 02.11.2009року тобто, до внесення змін до Закону України "Про прокуратуру".

Вирішуючи питання про застосування Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення" у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Доводи відповідача про те, що заява позивача від 21 березня 2016року про перерахунок пенсії не відповідала вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому рішення відповідачем не приймалося, а було направлено лист роз'яснення, суд оцінює критично, оскільки з тексту листа № Б-26 від 31.03.2016 року вбачається, що Охтирське ОУПФУ Сумської області надало не роз'яснення щодо порядку звернення з відповідною заявою, а довело до відома позивача про відсутність підстав для перерахунку призначеної йому пенсії, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», тобто вчинило дії щодо розгляду по суті заяви позивача.(а.с. 13)

З огляду на викладене, судом встановлено, що відповідач діяв у порушення ст.19 Конституції України та наведених норм права, що встановлюють порядок обрахування пенсії працівнику прокуратури, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Разом з цим, суд вважає за необхідне з урахуванням повноважень, наданих суду ч. 2 ст. 11 КАС України, для повного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог позивача та зобов'язати пенсійний орган за результатами перерахунку пенсії здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 94, 159-163, 183-2 КАС України, суд -

постановив :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з приводу відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки № 52-зп-16 від 15.03.2016р..

Зобов'язати Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 квітня 2016року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою на підставі довідки прокуратури Сумської області №52-зп-16 від 15.03.2016 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволеннііншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя

Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Н.В. Мовчан