Справа № 522/2908/16-а
Провадження №2а/522/321/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2016 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого - судді: Ільченко Н.А.
при секретарі Довгань Ж.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс» до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання дій протиправними, визнання приписів незаконними та їх скасування, визнання незаконним та скасування наказу про демонтаж елементів вуличної торгівлі,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Пріма Сервіс» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про :
-визнання дій в.о. начальника Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Машьянова С.В. щодо складання приписів від 27.01.2016 року за № 008913 та № 008897 протиправними;
-визнання дій в.о. начальника Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Машьянова С.В. щодо видання наказу № 8 від 02.02.2016 року про демонтаж елементів вуличної торгівлі - протиправними;
-визнання незаконним та скасування приписів Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради від 27.01.2016 року за № 008913 та №008897;
-визнання незаконним та скасування наказу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради № 8 від 02.02.2016 року про демонтаж елементів вуличної торгівлі.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача на його користь в якості компенсації витрат на правову допомогу - 6000,00 грн., та в якості компенсації сплаченого судового збору - 1378,00 грн.
Обгрутовуючи свої позовні вимоги, позивач вказує, що, по-перше, оскаржувані приписи від 27.01.2016 року за № 008913 та № 008897 та наказ № 8 від 02.02.2016 року не містять інформації про те, в чому безпосередньо полягає порушення, який саме об'єкт встановлений з порушенням та хто є власником, що вказує на незаконність цих приписів та наказу, а також про факт зловживання особою, яка їх склала, своїми посадовими обов'язками; по-друге, про проведення перевірки відповідач не повідомляв позивача, та його представник до перевірки не залучався; по-третє, керівником Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради є виключно начальник цього Управління, а не виконуючий обов'язки начальника; і, по-четверте, 25.12.2009 р. між ТОВ «Пріма Сервіс» та КП «Міська клінічна лікарня № 1» було укладено договір оренди твердого покриття - асфальтового майданчика № 116/2009, відповідно до якого предметом оренди є асфальтований майданчик КУ «МКЛ № 1», загальною площею 4,0 кв.м., який знаходиться за адресою : м. Одеса, вул. М'ясоєдовська, 32, та передається для використання під розміщення торгівельного апарату (кафе-автомат) (п.1.1., 4.1. договору).
В судовому засіданні представник позивача - Григоржевський М.С. підтримав позов, а представник відповідача - Мартиненко М.С. не визнав позов.
Крім того, представник відповідача подав адресовані суду свої письмові заперечення на позов, які приєднані судом до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи і вислухавши пояснення представників сторін, суд доходить висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, зокрема, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Згідно з п. 1 ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
У своїй діяльності відповідач керується Положенням про Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, затвердженим рішенням Одеської міської ради № 384-VІ від 28.02.2011 року.
Відповідно до п.п. 2.31, 2.32 цього Положення основними завданнями та функціями управління, зокрема, є організація благоустрою міста Одеси, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів суб'єктів господарювання незалежно від форм власності та громадян. Здійснення самоврядного контролю за станом території об'єктів благоустрою, на яких розміщені будівлі та споруди соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, в яких функціонують об'єкти торгівлі, ресторанного господарства, сфери послуг, дрібно-роздрібної торговельної мережі, ринки, ярмарки, ярмарки-виставки.
Крім того, рішенням Одеської міської ради № 3961-VІ від 09.10.2013 року затверджені Правила розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 1.1. цих Правил, ці Правила розроблені на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 244 від 21.10.2011 року «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» та врегульовують питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі на території м. Одеси.
Відповідно до п. 1.4. вказаних Правил, елементи вуличної торгівлі - це окремо розташовані торгівельні автомати, лотки, ємності, торговельне обладнання низькотемпературні прилавки, інші пристрої для роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності, платіжні термінали, паркомати, споруди соціально-культурного чи іншого призначення, що не відносяться до тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, відкриті (літні) майданчики, у складі яких відсутні помости, огорожі, намети, шатри. Уповноважений орган - управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, виконавчий комітет Одеської міської ради, визначений Одеською міської ради для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами Правил Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі.
Також п. 1.4. цих Правил встановлено, що протиправно розміщений елемент вуличної торгівлі - елемент торгівлі, який характеризується хоча б однією з наступних ознак :
-відсутня позитивна відповідь у вигляді листа-рішення про можливість розміщення елементу торгівлі;
-розміщується без укладеного з Уповноваженим органом договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі, або термін дії якого закінчився;
-розміщується з недотриманням визначених у договорі параметрів щодо типу, розміру, способу розміщення та опису елемента торгівлі або місце розташування якого не відповідає місцю, визначеному в договорі;
-експлуатується з порушенням вимог чинного законодавства України та цих Правил, що встановлено Уповноваженим органом.
Відповідно до п.п. 15.3, 15.4, 15.8 цих Правил, контроль за дотриманням цих Правил під час
встановлення, розміщення та експлуатації тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів торгівлі в межах м. Одеси здійснюється у відповідності до наданих Уповноваженому органу повноважень, завдань та функцій. За результатами проведених Уповноваженим органом інвентаризації та/або обстеження, складається акт, у якому фіксуються виявлені порушення. За наслідками розгляду та фіксації та доданих матеріалів Уповноважений орган вправі здійснити наступні дії :
-звернутися до особи, якою допущено порушення встановленого порядку розміщення та експлуатації тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементу торгівлі з приписом про усунення порушень у визначений Уповноваженим органом термін;
-звернутися до особи, що порушує вимоги цих Правил з приписом про демонтаж протиправно розміщених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементу торгівлі;
-звернутися до інших органів, уповноважених здійснювати контроль за додержанням законодавства про благоустрій населених пунктів.
У разі невиконання або неналежного виконання власником (користувачем) елементу торгівлі вимоги (припису) Уповноваженого органу про усунення порушень, останній здійснює демонтаж протиправно розміщених елементів торгівлі згідно з відповідним наказом керівника Уповноваженого органу в порядку, встановленому цими Правилами.
Відповідно до п.п. 16.1, 16.2, 16,5, 16.6 цих Правил, підставою для проведення демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та/або елементу торгівлі є протиправність їх розміщення відповідно до п. 1.4. цих Правил. Демонтаж, перевезення, зберігання тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, елементу торгівлі здійснюється Уповноваженим органом за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником (користувачем) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, елементу торгівлі винним у порушенні цих Правил. У разі протиправного розміщення елементу торгівлі, демонтаж зазначеного об'єкту здійснюється його власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу. У разі невиконання вимоги (припису) Уповноваженого органу у встановлений у вимозі (приписі) строк, демонтаж елементу торгівлі здійснюється Уповноваженим органом на підставі наказу керівника Уповноваженого органу.
Відповідно до розпорядження Одеського міського голови від 15.12.2014 р. № 1639к, виконуючим обов'язки начальника управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, з 15.12.2014 року призначено Машьянова С.В.
За результатами проведеного працівниками Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради обстеження елементу вуличної торгівлі на відповідність його розміщення Правилам розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-VІ, та чинному законодавству України, який знаходиться за адресою : м.Одеса, вул. М'ясоєдовська, 32, було встановлено протиправність розміщення двох апаратів з продажу кави, що зафіксовано двома Актами обстеженням елементів вуличної торгівлі від 27.01.2016 року з фотофіксаціями, та на підставі цих актів в.о. Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Машяновим С.В. було видано 27.01.2016 року вимогу (припис) про демонтаж елементу вуличної торгівлі за № 008897 та за № 008913 у строк до 28.01.2016 року, яки були отримані позивачем, що підтверджується відривними талонами до вимоги (припису) від 27.01.2015 року за № 008897 та за № 008913.
Проте позивач не виконав вимогу (припис) від 27.01.2015 року за № 008897 та за №008913.
02.02.2016 року в.о. обов'язки начальника управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Машьяновим С.В. було видано наказ № 8 «Про демонтаж елементів вуличної торгівлі», п.п.1.1., 1.2. якого передбачено вжиття заходів з проведення демонтажу вуличної торгівлі згідно з переліком, та демонтаж елементів вуличної торгівлі, згідно з додатком, за рахунок бюджету з наступним відшкодуванням коштів на демонтаж, евакуацію та охорону на штрафному майданчику.
Відповідно до додатку до цього наказу, демонтажу підлягають два елементи вуличної торгівлі - кофе апарати, що розміщені за адресою : м. Одеса, вул. М'ясоєдівська, 32.
Суд погоджується з доводами представника відповідача про те, що наявність укладеного між позивачем та Управлінням охорони здоров'я Одеської міської ради договору оренди твердого покриття - асфальтового майданчика № 116/2009 від 25.12.2009 року, за умовами якого предметом оренди є асфальтований майданчик КУ «МКЛ № 1», загальною площею 4,0 кв.м., яке знаходиться за адресою : м. Одеса, вул. М'ясоєдівська, 32, - не може бути підставою для розміщення елементів вуличної торгівлі, оскільки строк дії вказаного договору скінчився 24.12.2010 року, та будь-яких доказів щодо продовження терміну дії цього договору позивачем не надано суду.
Крім того, не заслуговують на увагу суду надані позивачем додаткова угода від 08.05.2015 року за № 15-2009дс-116/2009 до договору оренди № 116/2009 від 25.12.2009 року та додаткова угода 08.05.2015 року за № 88т2015дс-116/2009 до договору оренди нежитлового приміщення від 25.12.2009 року № 116-2009, оскільки, по-перше, відповідно до п. 1.3. договору оренди твердого покриття - асфальтового майданчика № 116/2009 від 25.12.2009 року термін дії цього договору закінчився 24.12.2010 року, а вищевказані додаткова угода за № 15-2009дс-116/2009 до договору оренди № 116/2009 від 25.12.2009 року та додаткова угода за № 88т2015дс-116/2009 до договору оренди нежитлового приміщення від 25.12.2009 року № 116-2009 - укладені 08 травня 2015 року, тобто майже через 4 роки і 5 місяців після закінчення терміну дії договору оренди твердого покриття - асфальтового майданчика № 116/2009 від 25.12.2009 року; і, по-друге, відповідно до договору оренди твердого покриття - асфальтового майданчика № 116/2009 від 25.12.2009 року, предметом оренди за цим договором є асфальтований майданчик КУ «МКЛ № 1», загальною площею 4,0 кв.м., яке знаходиться за адресою : м. Одеса, вул. М'ясоєдівська, 32, а відповідно до додаткової угоди від 08.05.2015 року за № 15-2009дс-116/2009 до договору оренди № 116/2009 від 25.12.2009 року та додаткової угоди 08.05.2015 року за № 88т2015дс-116/2009 до договору оренди нежитлового приміщення від 25.12.2009 року № 116-2009 предметом оренди є нежитлове приміщення, що в свою чергу свідчить про наявність різних об'єктів оренди за вказаними договором оренди та додатковими угодами до договору оренди, а саме асфальтового майданчика та нежитлового приміщення, які за своїми технічними показниками не можуть бути одним й тим самим об'єктом.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма Сервіс» до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання дій протиправними, визнання приписів незаконними та їх скасування, визнання незаконним та скасування наказу про демонтаж елементів вуличної торгівлі - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Повний текст постанови складено 16 червня 2016 року.
Суддя Н.А. Ільченко
16.06.2016