Справа № 242/4432/15-а
Провадження № 2-а/242/3/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2016 року Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Владимирської І.М., за участю секретаря Сорока Т.О., представника відповідача Стельника Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 28.10.2016 року звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області (далі - УПФУ в м.Селидове) про перерахунок пенсії. На обґрунтування вимог вказала, що з 13.11.1989 року вона отримує пенсію по інвалідності. УПФУ в м. Селидове не здійснив їй перерахунок з урахуванням індексації з 01.05.2014 року у розмірі 28 грн.47 коп. щомісячно. Також відповідачем не було здійснено їй доплату до прожиткового мінімуму за період з 01.09.2015 року по 30.11.2015 рік. Крім того, до складу пенсії невключена надбавка у розмірі 50,00 грн. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки УПФУ в м. Селидове не зробив перерахунок пенсії, відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач неодноразово уточнювала позовні вимоги, просить суд в остаточному варіанті зобов'язати УПФУ перерахувати розмір її пенсії з 01.05.2014 року по 01.01.2016 р. виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму, а також включити доплати до пенсії по догляду з 01.08.2010 року, а також врахувати індексацію.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 16.02.2016 року ОСОБА_2 позовні вимоги про перерахунок пенсії в частині вимог з 01.08.2010 року та період з 01.05.2014 р. по 28.04.2015 р. залишено без розгляду.
В судове засідання позивач не з'явилась, про час та місце судового засідання повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність. Позовні вимоги просить задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав суду письмові заперечення, згідно яких ОСОБА_2 з 13.11.1989 року отримує пенсію по інвалідності, яка призначена на підставі особистого звернення із заявою № 723 від 13.11.1989 року, довідки МСЕК № 060052. Страховий стаж ОСОБА_2 складає 15 років 05 місяців 06 днів, додатковий стаж 14 років 08 місяців 03 дні, який обрахований відповідно до положень абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загольнообов'язкове пенсійне страхування». 27.05.2014 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ в м. Селидове Донецької області з письмовим звернення, в якому просила здійснити суму доплати в розмірі 28,47 грн., а саме індексування розміру пенсії. УПФУ в м. Селидове надав відповідь ОСОБА_2 на її звернення, в якому зазначено, що розмір пенсії не індексується відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-Х11. ОСОБА_2 отримує пенсію по інвалідності, тому її пенсія не може бути проіндексована. Стосовно здійснення доплати до прожиткового мінімуму за період з 01.09.2015 року по 30.11.2015 р. до прожиткового мінімуму ОСОБА_2, посилається на те, що було розпорядження стосовно здійснення доплати в грудні 2015 року за спірні періоди, однак з 01.12.2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 954 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265», якою було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення» у пункті 1 слова і цифри «в інвалідів 1 та 11 групи» замінено словами «в інвалідів (у тому числі дітей-інвалідів)», а після слів «державна адресна допомога до пенсії» доповнено словами «та державної соціальної допомоги». Вищевказані зміни набрали чинності саме з 01.12.2015 року і не мали посилань стосовно здійснення перерахування пенсій з 01.09.2015 року. Відповідно до положень ч. 6 Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та положень п. б ч. 1 ст. 33 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_2 нараховано надбавку в розмірі 50 грн., яка доплачується до основного розміру пенсії. Враховуючи те, що надбавка на догляд складається до основного розміру пенсії, а доплата до прожиткового мінімуму (адресна допомога) доплачується до основного розміру пенсії, тому надбавка виплачується позивачу. Посилаючись на вказані обставини, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вивчив законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що згідно заяви від 13.11.1989 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, призначена пенсія по інвалідності третьої групи від загального захворювання, згідно зі ст. 23 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Згідно довідки серії ДОН - 04 від 067279 від 12.05.2005 року, виданої МСЕК, ОСОБА_2 встановлена третя група інвалідності,безстроково.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005року №22-1 (далі - Порядок №22-1), передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (пункт 4.7. Порядку №22-1).
Пунктом 4.2. цього Порядку передбачено, що при прийманні документів відповідач зобов'язаний перевірити правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевірити зміст і належне оформлення наданих документів; перевірити копії відповідних документів, фіксувати й засвідчувати виявлені розбіжності (невідповідності).Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
У відповідності до статті 4 Закону № 1058 законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно Закону України від 17.09.2015 року № 704 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 1 вересня 2015 року збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до положень п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 954 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрі України від 26.03.2008 року № 265», що набрав чинності 01.12.2015 року, установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій,
цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається
щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Однак, враховуючи положення ст.58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, суд вважає, що відсутні жодні обмеження щодо застосування норм і положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» що виникли до набрання законної силиПостанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 954 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрі України від 26.03.2008 року № 265», тобто до 01.12.2015 року.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.
Таким чином, враховуючи, що позивач отримує пенсію в 2015 році у розмір 949 грн., суд приходить до переконання про необхідність перерахувати ОСОБА_2 пенсію до прожиткового мінімуму за період з вересня 2015 по грудень 2015 р., тобто в залежності від розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який з 01.09.2015 року відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» становить 1074 грн.
Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Індексація проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, встановлено, що у разі підвищення розмірів, зокрема, мінімальної пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
У складі пенсій в яких є виплати, що не є об'єктами індексації, кожен місяць підвищення прожиткового мінімуму встановлюється базовим.
До категорії, що не належать до об'єктів індексації відносяться:
- пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (пенсії призначені відповідно до зазначеного закону);
- пенсії, до яких встановлено доплату відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2009, щомісячну державну допомогу до пенсії відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656, щомісячну державну адресну допомогу відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265;
- пенсії, до яких встановлено до мінімального розміру пенсії шахтарям у випадку, коли мінімальний розмір пенсії визначено у розмірі трьох прожиткових мінімумів. Індекси споживчих цін є публічно доступна інформація.
У зв'язку з тим, що позивач ОСОБА_2 отримує пенсію по інвалідності, яка не входить до об'єкту індексування, суд приходить до висновку, що в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Відповідно п. б ч. 1 ст. 33 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки: інвалідам I групи, одиноким інвалідам II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, а також одиноким інвалідам III групи, які досягли пенсійного віку, - на догляд за ними в розмірі соціальної пенсії.
Відповідно до положень ч. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» До прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ст. 23 ч. 1 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про з загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена заборона використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Вирішуючи позовні вимоги щодо включення до складу пенсії надбавки на догляд, суд виходить з того, що до основного розміру пенсії входить доплата до прожиткового мінімуму, надбавка одиноким інвалідам 3 групи у розмірі 50 грн., державна адресна допомога у розмірі 407,11 грн., доплата з 01.05.2015 Постанова № 327 від 23.04.2012 р. у розмірі 100 грн., тому дані вимоги є безпідставними не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Статтею 55 Конституції України задекларовано, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002року №15-рп/2002 у справі № 1-2/2002 (про досудове врегулювання спорів) встановлено, що положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
У відповідності до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно частині 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 1, 3, 6, 8, 19, 22-24,55,124 Конституції України, статтями 4, 28,72,73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 13, 24, 33 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", статтями 2-15, 94, 158-163, 186, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області щодо не нарахування та виплати ОСОБА_2 пенсії в розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму з 01 вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію в розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму з 01 вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області судовий збір на користь держави у розмірі 1378 (тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
В решті позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя