2-а-79/2009
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Броднікова С.О.
при секретарі Рогаліній О.О.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача УПСЗН ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення Новогродівської міської ради про визнання неправомірним бездіяльність, стягнення недоплачених сум по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років та моральної шкоди;
В С Т А Н О В И В:
08.04.2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання неправомірною бездіяльність, стягнення недоплачених сум по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років та моральної шкоди, вказуючи на те, що 03.11.2006 року вона народила дочку ОСОБА_3. В зв'язку з цим їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно ОСОБА_4 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 22.03.2001 року (зі змінами та доповненнями), вказаний вид допомоги надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, хоча відповідачем їй виплачувалася допомога в 130 грн щомісячно. Сума недоплати складає 8882 грн 41 коп. Вважає, що своєю бездіяльністю відповідач порушив її права, завдав їй моральну шкоду, вона була змушена змінювати свій склад життя, звертатися за захистом своїх прав до суду, докладати додаткові зусилля до організації матеріальної сторони життя. Просить визнати бездіяльність відповідача неправомірною, зобов'язати провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до трьох років виходячи з встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, з виплатою суми недоплати в 8882 грн 41 коп. Стягнути з відповідача 9000 грн. у відшкодування моральної шкоди. Звернутися до Конституційного Суду України з приводу визнання неконституційними норм права, які обмежують виплату сум зазначеної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов, просить його задовольнити.
Представник УПСЗН з позовом не погодився, вказавши, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами в розмірах визначених законодавством. Заперечення проти позову викладені письмово і долучені до справи. Просить в позові відмовити.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, позов обґрунтованим частково та таким що підлягає частиковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка 03.11.2006 року народила дочку ОСОБА_3, в зв'язку з чим їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до трьох років в розмірах: за січень 2007 року – 89,59 грн., лютий-березень по 120,75 грн., квітня-липень по 129,03 грн., серпень – 132,64 грн., вересень – 134,45 грн., жовтень – 136,13 грн., листопад - 140,05 грн., грудень 2007 року – 144,10 грн., січень-грудень 2008 року по 144,10 грн. щомісячно.
Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 ОСОБА_4 України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.
ОСОБА_4 України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Ст.3 ОСОБА_4 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим ОСОБА_4 має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Ст.15 зазначеного ОСОБА_4, дія якої зупинялась на 2006-2007 рік ОСОБА_4 України про Державний бюджет України, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
ОСОБА_4 України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Ст.42 ОСОБА_4 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.43 ОСОБА_4 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
ОСОБА_4 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Ст.1 ОСОБА_4 України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим ОСОБА_4, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. ОСОБА_4 та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та ОСОБА_4 України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст.56 ОСОБА_4 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ОСОБА_4 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та ОСОБА_4 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.
Ст.71 ОСОБА_4 України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року № 489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 ОСОБА_4 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 ОСОБА_4 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 ОСОБА_4 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення . Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 ОСОБА_4 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З погляду на зазначене, позовні вимоги позивачки щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовані частково, так як позивачка народила дитину 03.11.2006 року, після чого їй на підставах діючого на той час законодавства було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та розпочаті виплати зазначеної допомоги.
Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року підлягають задоволенню виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
ОСОБА_4 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з квітня 2007 року в розмірі 463 грн., з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.
За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень) = 2679 грн. 52 коп., хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 783 грн. 10 коп. (95,73 грн. (129,03 грн./31 день х 23 дня за липень з 09.07.2007р.) + 132,64 грн. за серпень + 134,45 грн. за вересень + 136,13 грн. за жовтень + 140,05 грн. за листопад + 144,10 грн. за грудень).
З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2679,52 – 783,10 = 1896 грн. 42 коп.
Відповідно ст.15 ОСОБА_4 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в редакції, яка діє 01.01.2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Відповідно ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
ОСОБА_4 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не визнавались неконституційними, а тому виплати зазначеної допомоги позивачу у 2008 році проводилися відповідно до діючого законодавства. Вимоги позивача про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та зобов'язання УПСЗН зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановлено на час виплати з 01.01.2008 року з проведенням доплати недоотриманих сум є безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимоги позивачки в частині стягнення з відповідача 4000 грн у відшкодування моральної шкоди, суд вважає не обґрунтованими.
Відповідно п.3 ч.2 ст.23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї та членів її сім'ї, а згідно ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини. Позивачка в судовому засіданні не довела факт заподіяння їй моральних чи фізичних страждань відповідачем, як і не надала будь-яких доказів в підтвердження моральної шкоди.
На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, в зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
Керуючись Конституцією України, ОСОБА_4 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року відносно ОСОБА_1 – неправомірними.
Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 1896 грн. 42 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.
В іншій частині позову ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: