Постанова № 58348897, 13.06.2016, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
642/2892/16-а
Номер документу
58348897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

13.06.2016

Справа №642/2892/16-а

Провадження №2-а/642/86/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 року Ленінський районний суд міста Харкова у складі:

Головуючий - суддя Сватіков А.В.,

за участю секретаря - Бондаренко В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова, про визнання протиправними рішення, та зобов'язання вчинити певні дії,--

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногорському) районі м. Харкова про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.05.2016р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію державного службовця з 01.05.2016 р., призначену у розмірі 84% заробітної плати державного службовця, на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Ленінського (Холодногорського) району Харківської міської ради про заробітну плату від 14.04.2016 року № 10-91/2977/02-16 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», стягнути з відповідача судові витрати.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 05.08.2002 року та довічно одержує пенсію за віком на підставі ЗУ «Про державну службу». 28.04.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Ленінського (Холодногорського) району Харківської міської ради про заробітну плату від 14.04.2016 року № 10-91/2977/02-16.

Рішенням комісії управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова від 29.04.2016 року №44 їй було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно зі ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ, а відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.

Позивач в судовому засіданні свої вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені у позові, просила суд задовольнити її позов.

Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення на позов, в яких просив відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_1, адже здійснення перерахунку пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" чинним законодавством не передбачено.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Україна є демократична, соціальна та правова держава; права та свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; в Україні визнається і діє принцип верховенства права; громадяни мають право на соціальний захист.

Складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.

Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі й тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положеннями вказаних законів. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державну службу» державна служба це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та отримують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Ленінському ( Холодногорському ) районі м. Харкова з 05.08.2002 року і отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу».

28.04.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногорському) районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 14.04.2016 року № 10-91/2977/02-16 виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Ленінського (Холодногорського) району Харківської міської ради про заробітну плату непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з 01.12.2015 року.

Рішенням комісії Управління пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногорському) районі м. Харкова (витяг з протоколу №44) по розгляду спірних питань, які виникають від час призначення (перерахунку) та виплати пенсії від 29.04.2016 року, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" з 05.08.2002 року. Відповідно до ст. 37-1 Закону України " Про державну службу" умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правов актів". Відповідно до п.5 р. ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення №213-VІІІ від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому комісія Управління пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногорському) районі м. Харкова вважає, що здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", чинним законодавством не передбачено. (а.с. 10).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями (далі по тексту Постанова) встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Згідно п. 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Аналіз зазначених норм, свідчить про те, що перерахунок пенсії відповідач повинен був здійснити на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 14.04.2016 року № 1091/2977/02-16.

Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці. Суд доходить висновку, що позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 14.04.2016року № 1091/2977/02-16.

Аналізуючи норми «Прикінцевих положень» Закону № 213- VIII суд вважає, що вони носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

«Прикінцеві положення» Закону № 213- VIII стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногорському) районі м.Харкова саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії.

Відповідно до ч.3 ст. 22 та ч.1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Позивачу була нарахована пенсія за віком з 05.08.2002 року та довічно у відповідності до ЗУ «Про Державну службу». Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після призначення позивачу пенсії, ніяким чином не можуть впливати на розмір пенсії.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в розмірі 84% від суми заробітної плати з урахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 14.04.2016 № 1091/2977/02-16 , у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213- VIII та № 1166- VII не зазнали змін.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України» передбачено, що відповідно до ст. 8 Конституції в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.

Відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії, Пенсійний фонд порушив конституційні права та протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова, про визнання протиправними рішення, та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України

Керуючисьст.ст. 19,46, 64, 68, 126, 130 КонституціїУкраїни, ст.ст. 2, 10, 11, 71, 86, 94, 158-167 КАС України, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Харкова, про визнання протиправними рішення, та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м.Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м.Харкова провести з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Ленінського (Холодногірського) району Харківської міської ради про заробітну плату, що подається для перерахунку песії непрацюючим державним службовцям від 14.04.2016 року №10-91/2977/02-16 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2002 році, в розмірі 84%.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова на користьОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір в сумі 551,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду. Якщо постанову суду було постановлено у письмовому провадженні, чи без виклику особи, яка її оскаржує, або в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Суддя А.В. Сватіков