Головуючий суду 1 інстанції - ОСОБА_1
Доповідач - Борисов Є.А.
Справа № 423/1036/15-ц
Провадження № 22ц/782/798/15
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2016 року судова колегія судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Луганської області у складі:
головуючого- Борисова Є.А.
суддів: Яреська А.В., Дронської І.О.
за участю секретаря Коротенка С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Сєвєродонецьку цивільну справу за апеляційною скаргою Попаснянської міської ради Луганської області на рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 17 листопада 2015 року за позовом Попаснянської міської ради Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором оренди землі
ВСТАНОВИЛА:
Попаснянська міська рада Луганської області звернулася до суду з зазначеним позовом, в обгрунтування якого послалася на те, що з відповідачем ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі № 0408409000325 від 05 грудня 2008 року, згідно з умовами якого остання отримала у строкове платне користування для обслуговування кафе-магазину земельну ділянку площею 0,2728 га, розташовану за адресою: м. Попасна Луганської області, вул. Артемівська,1А зобовязавшись при цьому використовувати надану земельну ділянку за цільовим призначенням та щорічно сплачувати орендну плату у розмірі 19818грн. 92коп. із щомісячним внесенням відповідних платежів у розмірі 1651грн.58коп. Починаючи з липня 2014 року відповідач ОСОБА_2 не виконує в повному обсязі узяті на себе зобовязання щодо своєчасного внесення орендної плати, внаслідок чого станом на 01 серпня 2015 року утворилася заборгованість в сумі 24903грн. 27 коп.
З огляду на те, що відповідач у добровільному порядку не вживає належних заходів з погашення наявної заборгованості, Попаснянська міська рада ставила питання про її стягнення з ОСОБА_2 в загальній сумі 24903грн. 27коп., а також судових витрат в сумі 1218 грн.
Рішенням Попаснянського районного суду Луганської області від 17 листопада 2015 року позовні вимоги були залишені без задоволення у повному обсязі у звязку з необґрунтованістю.
В апеляційній скарзі Попаснянської міської ради ставиться питання про скасування зазначеного рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення у справі про задоволення вимог щодо стягнення заборгованості по орендній платі за землю у повному обсязі. При цьому апелянт посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, представника Попаснянської міської ради, дослідивши надані докази, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає її необґрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.. 308 ЦПК України. апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції було встановлено, що 05 грудня 2008 року між Попаснянською міською радою та ОСОБА_2, яка на той момент мала статус фізичної особи-підприємця, було укладено договір оренди землі, згідно з умовами якого остання отримала у строкове платне користування для обслуговування кафе-магазину земельну ділянку площею 0,2728 га, .розташовану за адресою м. Попасна Луганської області, вул. Артемівська,1А, зобовязавшись при цьому використовувати надану земельну ділянку за цільовим призначенням та щорічно сплачувати орендну плату у розмірах, передбачених договором. Після спливу пятирічного строку дії зазначеного договору оренди сторони поновили його дію на десять років з моменту державної реєстрації додаткової угоди. Починаючи з липня 2014 року відповідач не вносить передбачену договором орендну плату, внаслідок чого станом на 01 серпня 2015 року утворилася заборгованість в сумі 24903грн. 27 коп. У лютому 2015 року ОСОБА_2 припинила у встановленому порядку підприємницьку діяльність.
Зазначені обставини в повній мірі підтверджуються матеріалами справи (а.с. 8-14, 17-18,23).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо стягнення заборгованості з орендної плати за землю, суд першої інстанції виходив з того, що місто Попасна Луганської області є територією, на якій здійснюється антитерористична операція, а тому на підставі положень ст.. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яка є нормою прямої дії, відповідач звільняється від сплати за користування земельною ділянкою державної комунальної власності на період проведення антитерористичної операції
Судова колегія погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Законом України від 02.09.2014 р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який є спеціальним, дія якого поширюється лише на визначене коло субєктів, визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що періодом проведення антитерористичної операції визначено час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про введення в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Статтею 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»встановлено, що під час проведення антитерористичної операції субєкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно з ч. 5ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції"на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у 10-денний строк з дня опублікування вказаногоЗаконузатвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 р. був затверджений перелік населених пунктів, до якого включено м.Попасна Луганської області, де проводила свою господарську діяльність відповідач.
05.11.2014 р. Кабінетом Міністрів України прийнято нове розпорядження № 1079-р, яким зупинено діюрозпорядження КМУ від 30.10.2014 р. № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 р. у справі №826/18327/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тар Альянс" до Кабінету Міністрів України було визнано нечиннимрозпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 р. "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. № 1053-р"
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р. постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 року у зазначеній адміністративній справі залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України № К/800/19383/15 від 28.07.2015 р. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Таким чином, на час розгляду справи судом першої інстанції діяРозпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-рбула зупиненою на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 р. Разом з тим, воно було чинним, оскільки в установленому порядку не скасоване і не визнане незаконним (недійсним).
Статтею 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом"встановлено, що районом проведення антитерористичної операції є визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» Антитерористичним центром при Службі Безпеки України видано наказ від 07.10.2014р. № 33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення", згідно з яким визначено районом проведення антитерористичної операції Донецьку та Луганську області з 07.04.2014 р.
Відповідно до ст.ст.10,11 Закону України "Про боротьбу з тероризмом"антитерористична операція проводиться лише за наявності реальної загрози життю і безпеці громадян, інтересам суспільства або держави у разі, якщо усунення цієї загрози іншими способами є неможливим. Рішення щодо проведення антитерористичної операції приймається залежно від ступеня суспільної небезпеки терористичного акту керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України за письмовим дозволом Голови Служби безпеки України або керівником координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України за письмовим дозволом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим з Головою Служби безпеки України. Про рішення щодо проведення антитерористичної операції негайно інформується Президент України.
Згідно з ч. 7ст. 4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом"координацію діяльності суб'єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.
Таким чином, проведення АТО на території Донецької та Луганської областей з 07.04.2014 року визначено компетентним органом у сфері боротьби з тероризмом.
Крім того, проведення АТО на території м. Попасна є загальновідомим фактом, який на підставіст. 61 ЦПК України не потребує доказування.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач, фізична особа - підприємець ОСОБА_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.7).
Приймаючи до уваги вищенаведене, судова колегія зазначає, що на момент розгляду даної справи Попаснянським районним судом дію розпорядження КМУ №1053-р від 30.10.2014 року було зупинено, проте перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, не є скасованим або недійсним. Крім того, проведення АТО на території Донецької та Луганської областей з 07.04.2014 р. визначено компетентним органом у сфері боротьби з терроризмом. Враховуючи, що відповідач знаходиться на території проведення антитерористичної операції, суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно того, що ОСОБА_2 звільнена від сплати за користування відповідною земельною ділянкою на підставі закону, а саме статті 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яка є нормою прямої дії.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що на території міста Попасна Луганської області тривалий час здійснюється проведення антитерористичної операції також і з огляду на наступне.
Відповідно доЗакону України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 р. № 141-VIIIвизначено принципи організації, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі проведення АТО, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.
Згідно ч.1ст.1 зазначеного Законудля виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим законом, у районі проведення АТО можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, у районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України і призначені для забезпечення діїКонституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі проведення антитерористичної операції.
Відповідно дост. 2 указу Президента України № 123/2015 від 05.03.2015 р. у звязку з утворенням обласних, районних військово-цивільних адміністрацій, зазначених устатті 1 цього Указу: Новоайдарська, Попаснянська та Станично-Луганська районні державні адміністрації Луганської області набувають статусу відповідно Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних військово-цивільних адміністрацій Луганської області, а голови Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних державних адміністрацій Луганської області-статусу керівників відповідно Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних військово-цивільних адміністрацій Луганської області.
Факт проведення антитерористичної операції саме на території міста Попасна підтверджується, крім іншого, і відомостями про кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.258 КК України, внесеними до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014130530000060 від 16.01.2015 року, згідно яких внаслідок артилерійського обстрілу міста Попасна була пошкоджена будівля магазину «Лейла», яка належить відповідачу і розташована в м. Попасна по вул. Артемівська,1а, тобто на орендованій відповідачем земельній ділянці, в результаті чого відповідачу була завдана значна матеріальна шкода, що підтверджується Актом комісійного обстеження, складеного посадовими особами Попаснянської міської ради.(а.с.35) .
Доводи апеляційної скарги були предметом дослідження суду першої інстанції і обґрунтовано відхилені як такі, що не ґрунтуються на вимогах діючого законодавства.
Зокрема, посилання позивача на ту обставину, що на час розгляду справи дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» було зупинено, а тому в даному випадку відсутні підстави для застосування положень ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», не можуть бути прийняті до уваги, оскільки, як вже зазначалося вище, факт зупинення дії Розпорядження Кабінету Міністрів україни № 1053-р не скасовує встановлений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та не свідчить про його недійсність, а факт того, що на території міста Попасна тривалий час ( в тому числі і в період розгляду справи у суді першої інстанції) здійснювалася антитерористична операція підтверджується вищенаведеними доказами. Більше того, проведення АТО на території м. Попасна є загальновідомим фактом, який на підставіст. 61 ЦПКне потребує доказування. На час розгляду справи в апеляційній інстанції Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275 від 02.12.2015року місто Попасна, Луганської області внесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Доводи апелянта стосовно того, шо відповідачем не було отримано сертифікату Торгово-промислової палати України про підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору) як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання зобовязань, також не можуть бути прийняті до уваги, оскільки відповідач звільнена від плати за користування відповідною земельною ділянкою в силу закону, а саме,ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", яка є нормою прямої дії та не передбачає отримання сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції обґрунтованим та таким, що ухвалене з дотриманням вимог діючого законодавства, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не можуть слугувати підставою для зміни або скасування рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 17 листопада 2015року.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313, 314, 315 ЦПК України,
ухвалила :
Апеляційну скаргу Попаснянської міської ради Луганської області відхилити .
Рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 17 листопада 2015 року залишити без змін.
Ця ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів після її проголошення.
Головуючий
Судді: