Справа №760/6742/16-к
Провадження № 1-кс/760/4418/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва Демидовська А.І. розглянувши клопотання старшого детектива групи детективів Національного бюро Другого підрозділу (відділу) детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Кроловецької О.С. про тимчасовий доступ до документів на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015160000000338 від 04.06.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 273 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Детектив звернувся із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів із можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні НАК «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720, юридична адреса: м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6), а саме: ресурсних балансів, планових розподілів, актів передачі газу за планом та інші документи щодо підтвердження наявності ресурсу газу, що подавалися газопостачальними підприємствами та підприємствами, що здійснюють видобуток газу до НАК «Нафтогаз України» у період з 01.06.2015 (початок проведення переговорної процедури між АТ «ОПЗ» та газопостачальними підприємствами та підприємствами, що здійснюють видобуток газу) по 31.12.2015; відомості щодо розрахункового балансу надходження та розподілу природного газу в Україні за період з 01.12.2014 по 31.12.2015 у розрізі кожного місяця із зазначенням відомостей щодо джерел надходження природного газу, його власника, зберігача та ін. (у паперовому та електронному вигляді); належним чином засвідчені копії документів (договорів, угод, контрактів, актів приймання-передачі та ін.), що підтверджують ввезення НАК «Нафтогаз України» на митну територію України природного газу за період з 01.11.2014 по 31.12.2015; відомості щодо планового розподілу поставок природного газу в розрізі споживачів та постачальників у розрізі кожного місяця за період з 01.12.2014 по 31.12.2015; належним чином засвідчені копії звітів щодо використання природного газу (балансу надходження та розподілу природного газу в Україні), що подавалися газопостачальними підприємствами та підприємствами, що здійснюють видобуток газу до НАК «Нафтогаз України» у період з 01.12.2014 по 31.12.2015 (у розрізі кожної звітної дати); оригінали листування, у тому числі листування засобами електронного та іншого зв'язку, між НАК «Нафтогаз України» та АТ «ОПЗ», ТОВ «Компанія «Енергоальянс», Antra GmbH, ПАТ «Укртрансгаз» у період з 01.06.2015 по 31.12.2015 щодо укладення договорів купівлі-продажу природного газу, внесення до них змін та доповнень, у тому числі для ввезення природного газу на митну територію України; щодо підтвердження наявності у газопостачальних підприємств та підприємств, що здійснюють видобуток газу природного газу, необхідного для АТ «ОПЗ» ресурсу природного газу; оригінали документів, службового та іншого листування у паперовій та електронній формі, що стали підставою для надання листів НАК «Нафтогаз України» № 6-4625/1.2-15 від 25.06.2015, №6-5068/1.2-15 від 14.07.2015, №6-6056/1.2-15 від 27.08.2015, №6-6651/1.2-15 від 28.09.2015; належним чином засвідчені копії статуту НАК «Нафтогаз України»; Положення про правління НАК «Нафтогаз України»; наказу (положення чи іншого документа) про розподіл обов'язків між головою, першим заступником та заступниками голови правління НАК «Нафтогаз України»; посадових інструкцій голови НАК «Нафтогаз України», першого заступника та заступників голови правління НАК «Нафтогаз України» (станом на 25.06.2015 та на даний час); належним чином засвідчені копії протоколів засідань правління, наглядової ради НАК «Нафтогаз України» щодо правовідносин з АТ «ОПЗ», Antra GmbH за період з 01.11.2014 по 31.12.2015; належним чином завірених копій судових рішень, на підставі яких здійснювався тимчасовий доступ до вищевказаних речей і документів, а також протоколів та описів, складених в результаті виконання таких рішень (у разі, якщо оригінали документів було вилучено раніше).
Клопотання обґрунтовано тим, що Національним антикорупційним бюро України розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015160000000338 від 04.06.2015 відносно службових осіб ПАТ «Одеський припортовий завод» (код ЄДРПОУ 00206539) (надалі АТ «ОПЗ») за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України та відносно відповідальних осіб Южненської філії ДП «Адміністрація морських портів України» за ч. 1 ст. 273 КК України.
У ході досудового слідства встановлено, що службові особи АТ «ОПЗ», зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом вчинення умисних дій, спрямованих на отримання неправомірної вигоди третьою особою, уклали з компанією Newscope estates limited договори купівлі-продажу карбаміду марки «Б» №1К-NSC-2015 від 26.03.2015, №2К-NSC-2015 від 12.05.2015, №3К-NSC-2015 від 17.06.2015, №4К-NSC-2015 від 13.07.2015, №5К-NSC-2015 від 07.09.2015, №6К-NSC-2015 від 11.09.2015, №7К-NSC-2015 від 29.09.2015 та доповнення до них, та упродовж 2015 року здійснили 30 поставок цього товару на загальну суму 1,625 млрд. грн., за вартістю, заниженою на 5%, внаслідок чого третьою особою отримано неправомірну вигоду, чим спричинено тяжких наслідків охоронюваним законом інтересам держави.
За аналогічних обставин службові особи АТ «ОПЗ», зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом вчинення умисних дій, спрямованих на отримання неправомірної вигоди третьою особою, уклали з компанією Newscope estates limited, договори купівлі-продажу аміаку безводного №1А-NSC-2015 від 26.03.2015, №2А-NSC-2015 від 03.06.2015, №3А-NSC-2015 від 17.06.2015, №4А-NSC-2015 від 13.07.2015, №5К-NSC-2015 від 11.09.2015, №6А-NSC-2015 від 29.09.2015 та доповнення до них, та упродовж 2015 року здійснили 12 поставок цього товару на загальну суму 809,8 млн. грн., за вартістю, нижчою на 5%, ніж для інших покупців, внаслідок чого третьою особою отримано неправомірну вигоду, чим спричинено тяжких наслідків охоронюваним законом інтересам держави.
Крім цього, службовими особами АТ «ОПЗ», зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб укладено контракти №20/СН-408 від 22.10.2015, №1К-ANTRA-2015 від 09.11.2015, № 1A-АNTRA-2015 від 09.11.2015 із компанією «Antra GmbH» на виконання операцій з переробки на митній території України давальницької сировини, на поставку карбаміду марки «Б» та рідкого аміаку, на підставі яких здійснено поставки 14999,020 тон рідкого аміаку та 3299,712 тон карбаміду за заниженою вартістю, чим спричинено тяжких наслідків охоронюваним законом інтересам держави.
Також службовими особами АТ «ОПЗ», зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, укладено контракти №20/СН-445 від 02.12.2015, №20/СН-473 від 28.12.2015, №5NG від 11.11.2015 із компанією «Antra GmbH» на постачання газу за завищеними цінами, чим спричинено тяжких наслідків охоронюваним законом інтересам держави.
Окрім цього, відповідальні особи Южненської філії ДП «Адміністрація морських портів України» порушили правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, а саме організації і забезпечення робіт, пов'язаних з відвантаженням хімічної продукції АТ «ОПЗ», що спричинило настання тяжких наслідків.
Крім цього, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації роботи публічного акціонерного товариства «Одеський припортовий завод» від 03.12.2014 №1186-р, без проведення процедур закупівель, передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель», між ПАТ «Державний ощадний банк України» та АТ «ОПЗ» укладено кредитний договір від 05.12.2014 №881/31/1, за умовами якого банк зобов'язується надати кредит на суму 5 000 000 000,00 (п'ять мільярдів) грн., процентна ставка за користування кредитом - 18,5 процентів річних, для попередньої оплати за природний газ згідно з договором купівлі-продажу природного газу в ПСГ від 05.12.2014 №365/14-ПР, укладеним між АТ «ОПЗ» та НАК «Нафтогаз України», що не є предметом, на який не поширюється дія Закону України «Про здійснення державних закупівель» (у редакції станом на 06.11.2014).
При цьому, як вбачається зі змісту вказаної фінансової операції, вказані кредитні кошти фактично залучені для фінансування НАК «Нафтогаз України», а процентна ставка за користування кредитом 18,5% річних на загальну суму понад 850 млн. грн. сплачена саме АТ «ОПЗ».
Також у період з липня по жовтень 2015 року між АТ «ОПЗ» та ТОВ «Компанія «Енергоальянс» укладені договори на постачання природного газу об'ємом 349 млн. куб. м за завищеною ціною - 6028 грн. за 1 тис. куб. м., при цьому інші газопостачальні компанії надсилали до АТ «ОПЗ» пропозиції щодо постачання природного газу за ціною нижче на 490-816 грн. за 1 тис. куб. м.
Згідно з листами НАК «Нафтогаз України» від 25.06.2015 №6-4625/1.2-15, від 14.07.2015 №6-5068/1.2-15, від 27.08.2015 №6-6056/1.2-15, наданими у відповідь на листи АТ «ОПЗ» від 24.06.2015 №2461, 10.07.2015 №2692, від 26.08.2015 №3292, НАК «Нафтогаз України» не володіє інформацією про наявність ресурсу на постачання природного газу у газопостачальних компаніях, окрім СІД ПАТ «Укрнафта», комісіонером якого є ТОВ «Компанія «Енергоальянс».
Вказані обставини свідчать про те, що службові особи АТ «ОПЗ» та НАК «Нафтогаз України», зловживаючи своїм службовим становищем, у період липня - жовтня 2015 року внаслідок придбання природного газу об'ємом понад 349 млн. куб. м. за завищеною вартістю здійснили розтрату державних коштів в особливо великих розмірах.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що відповідно до п. 1.1 договору купівлі-продажу природного газу в підземних сховищах газу №365/14-ПР від 05.12.2014, укладеного між НАК «Нафтогаз України» (продавець) та АТ «ОПЗ» (покупець), продавець зобов'язується передати у грудні 2014 року в підземних сховищах газу (далі - ПСГ) ПАТ «Укртрансгаз» для потреб покупця природний газ, ввезений на митну територію України НАК «Нафтогаз України», а покупець зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах даного договору.
Згідно з п. 9.3 договору, НАК «Нафтогаз України» зобов'язується, починаючи з 01.01.2015, кожного місяця включати в прогнозний баланс надходження та розподілу природного газу об'єми газу, згідно заявок АТ «ОПЗ», для безперешкодного використання газу, який буде відбиратися Покупцем із ПСГ для власних потреб в обсягах, що передані за цим договором.
Крім того, згідно з листами НАК «Нафтогаз України» №№ 6-4625/1.2-15 від 25.06.2015, №6-5068/1.2-15 від 14.07.2015, №6-6056/1.2-15 від 27.08.2015, №6-6651/1.2-15 від 28.09.2015, на підставі оперативних даних надано інформацію щодо наявності у ПАТ «Укрнафта» необхідного для АТ «ОПЗ» ресурсу газу, який поставляється через ТОВ «Компанія «Енергоальянс».
Таким чином, НАК «Нафтогаз України» на підставі ресурсного балансу, планового розподілу та актів передачі газу за планом, які подаються газопостачальними підприємствами та підприємствами, що здійснюють видобуток газу, щомісяця розробляє плановий розподіл природного газу та розрахунковий баланс надходження та розподілу природного газу в Україні, а також формує і затверджує плановий розподіл поставок природного газу в розрізі споживачів та постачальників.
З огляду на викладене, виникла необхідність у встановленні наявності відповідних ресурсів природного газу у газопостачальних підприємств та підприємств, що здійснюють видобуток природного газу.
Приймаючи до уваги доводи детектива щодо доцільності розгляду клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що існує загроза зміни чи знищення вказаних документів особами, винними у вчиненні кримінального правопорушення, суд у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи.
Згідно з ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Заслухавши пояснення детектива, дослідивши матеріали клопотання, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. ст. 131, 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження є, зокрема, тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Детективом було доведено суттєве значення вказаних документів для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Тому слід зазначити, що клопотання детектива в частині необхідності вилучення документів є також достатньо вмотивованим.
Враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, що містяться в цих документах, виходячи з фабули кримінального провадження, можуть бути доказами у цьому кримінальному провадженні та зважаючи на неможливість іншим способом встановити обставини отримання вказаних документів суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з урахуванням вказаних обставин і визначенням обсягу і меж тимчасового доступу до документів.
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись ст. ст. 159, 160, 162-164 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого детектива групи детективів Національного бюро Другого підрозділу (відділу) детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Кроловецької Олени Сергіївни про тимчасовий доступ до документів на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015160000000338 від 04.06.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 273 КК України - задовольнити.
Надати старшим детективам групи детективів Національного бюро Другого підрозділу (відділу) детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Кроловецькій Олені Сергіївні, Русаєву Андрію Володимировичу, а також детективам групи детективів Національного бюро Другого підрозділу (відділу) детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Атаманчуку Дмитру Сергійовичу, Новікову Володимиру Геннадійовичу, Ткачу Ігорю Михайловичу, Магамедрасулову Руслану Сентябр'євичу, Тєбєкіну Віталію Валерійовичу, Статурі Іллі Сергійовичу, Токарю Євгену Анатолійовичу, Яковченку Роману Григоровичу, Рокуню Сергію Васильовичу, Ковачу Дмитру Васильовичу, Гультяєву Юрію Вікторовичу, Веренчуку Сергію Олександровичу тимчасовий доступ до речей і документів із можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні НАК «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720, юридична адреса: м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6), а саме:
1.1. ресурсні баланси, планові розподіли, акти передачі газу за планом та інші документи щодо підтвердження наявності ресурсу газу, що подавалися газопостачальними підприємствами та підприємствами, що здійснюють видобуток газу до НАК «Нафтогаз України» у період з 01.06.2015 (початок проведення переговорної процедури між АТ «ОПЗ» та газопостачальними підприємствами та підприємствами, що здійснюють видобуток газу) по 31.12.2015;
1.2. відомості щодо розрахункового балансу надходження та розподілу природного газу в Україні за період з 01.12.2014 по 31.12.2015 у розрізі кожного місяця із зазначенням відомостей щодо джерел надходження природного газу, його власника, зберігача та ін. (у паперовому та електронному вигляді);
1.3. належним чином засвідчені копії документів (договорів, угод, контрактів, актів приймання-передачі та ін.), що підтверджують ввезення НАК «Нафтогаз України» на митну територію України природного газу за період з 01.11.2014 по 31.12.2015;
1.4. відомості щодо планового розподілу поставок природного газу в розрізі споживачів та постачальників у розрізі кожного місяця за період з 01.12.2014 по 31.12.2015;
1.5. належним чином засвідчені копії звітів щодо використання природного газу (балансу надходження та розподілу природного газу в Україні), що подавалися газопостачальними підприємствами та підприємствами, що здійснюють видобуток газу, до НАК «Нафтогаз України» у період з 01.12.2014 по 31.12.2015 (у розрізі кожної звітної дати);
1.6. оригінали листування, у тому числі листування засобами електронного та іншого зв'язку, між НАК «Нафтогаз України» та АТ «ОПЗ», ТОВ «Компанія «Енергоальянс», Antra GmbH, ПАТ «Укртрансгаз» у період з 01.06.2015 по 31.12.2015 щодо укладення договорів купівлі-продажу природного газу, внесення до них змін та доповнень, у тому числі для ввезення природного газу на митну територію України; щодо підтвердження наявності у газопостачальних підприємств та підприємств, що здійснюють видобуток газу природного газу, необхідного для АТ «ОПЗ» ресурсу природного газу;
1.7. оригінали документів, службового та іншого листування у паперовій та електронній формі, що стали підставою для надання листів НАК «Нафтогаз України» № 6-4625/1.2-15 від 25.06.2015, №6-5068/1.2-15 від 14.07.2015, №6-6056/1.2-15 від 27.08.2015, №6-6651/1.2-15 від 28.09.2015;
1.8. належним чином засвідчені копії статуту НАК «Нафтогаз України»; Положення про правління НАК «Нафтогаз України»; наказу (положення чи іншого документа) про розподіл обов'язків між головою, першим заступником та заступниками голови правління НАК «Нафтогаз України»; посадових інструкцій голови НАК «Нафтогаз України», першого заступника та заступників голови правління НАК «Нафтогаз України» (станом на 25.06.2015 та на даний час);
1.9. належним чином засвідчені копії протоколів засідань правління, наглядової ради НАК «Нафтогаз України» щодо правовідносин з АТ «ОПЗ», Antra GmbH за період з 01.11.2014 по 31.12.2015;
1.10. належним чином завірених копій судових рішень, на підставі яких здійснювався тимчасовий доступ до вищевказаних речей і документів, а також протоколів та описів, складених в результаті виконання таких рішень (у разі, якщо оригінали документів було вилучено раніше).
При відсутності вище перелічених документів зазначити письмово про причину ненадання документів.
Ухвала діє протягом місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя А.І. Демидовська