Номер провадження 2-а/754/324/16
Справа №754/6220/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 червня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом доЛівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 31.07.2002 року перебуває на обліку в Лівобережному Об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію згідно Закону України від 05.11.1991 року № 1789 «Про прокуратуру», яка призначена за вислугою років у розмірі 90% від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Після призначення пенсії продовжував працювати в органах прокуратури України і наказом Генерального прокурора України № 2791ц від 12.12.2002 року звільнений з посади, за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Після чого, 11.04.2016 року позивач звернувся до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 10.03.2016 року № 18-433зп про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію. фонду України в м. Києві надіслало відповідь за №1224/09/Р-68 від 13.04.2016 року про прийняте рішення за вказаною вище заявою. Як вбачається зі змісту вказаної відповіді Лівобережне Об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу в перерахуванні пенсії. Зазначені вище дії Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є незаконними та підлягають скасуванню, оскільки порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення, передбачене Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру».
В своєму позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії та рішення Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 13.04.2016 щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі заяви від 11.04.2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України № 18-433зп від 10.03.2016 року про заробітну плату за посадою, яку позивач обіймав до звільнення з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію;
- зобов'язати Лівобережне Об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати пенсію за вислугу років позивачу згідно довідки Генеральної прокуратури України від 10.03.2016 року № 10- 433зп про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію, відповідно до вимог частини 13, 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від середнього заробітку, зазначеного у довідці, з 01 квітня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю з урахуванням уже виплаченої пенсії за минулий період, з 01 грудня 2015 року;
- стягнути з відповідача Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь позивача судові витрати.
20.05.2016 року представник відповідача - Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні з 31.07.2002 року та отримує пенсію за вислугою років в розмірі 90 % із середнього заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Призначена сума пенсії становить 8 256 грн. 46 коп. Позивач просить здійснити перерахунок з 01.12.2015 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України №10-433зп від 10.03.2016 року, однак звернувся до управління із заявою для проведення перерахунку уже призначеної пенсії 11.04.2016 року, Управлянням листом №1224/09/0-68 від 13.04.2016 року було відмовлено. Відповідно до п.5 Постанови Пенсійного фонду України №22-1 «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» передбачено, що перерахунок здійснюється на підставі заяви пенсіонера. Тобто, спірні правовідносини виникли з моменту подання заяви, з 11.04.2016 року. Позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку Генеральної прокуратури України №18-433зп від 10.03.2016 року. Тобто довідка №10-433зп від 10.03.2016 року на основі якої позивач просить здійснити перерахунок не надавалась до Управління. Закон України «Про прокуратуру» №1789-Х1І від 05.11.1991 року втратив чинність. Відповідно до п.2. ст.5 КАСУ «Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи». 01 квітня 2015 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення позивача не визнанні у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, то наданий час підстави для проведення перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відсутні. З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VІІІ від 24 грудня 2015 року. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VІІ в частині першій статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Відомості Верховної Ради України, 2012 року, № 12-13, ст. 82) було доповнено речення такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального фонду) або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України». «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби. Та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740,00 грн. Тобто, законодавством встановлений максимальний розмір пенсії.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному Об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% суми заробітної плати.
Після призначення пенсії продовжував працювати в органах прокуратури України і наказом Генерального прокурора України № 2791ц від 12.12.2002 року звільнений з посади, за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
11.04.2016 року позивач звернувся до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 10.03.2016 року № 18-433зп про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію. Листом від 13.04.2016 року Управління надало відповідь з відмовою в проведенні перерахунку, посилаючись на те, що відсутні підстави для проведення перерахунків пенсії призначених за нормами Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (редакція, що діяла станом на час призначення пенсії), передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В своїх запереченнях представник відповідача посилається на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213, на підставі якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року визначено максимальний розмір пенсії, а саме: не більше десяти прожиткових мінімумів.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 на надає доказів того, що звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії саме 11.04.2016 року у суду відсутні підстави вважати, що у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії саме з 11.04.2016 року. Натомість в матеріалах справи міститься лист-відмова відповідача у проведення перерахунку пенсії від 13.04.2016 року, отже саме з цього моменту між позивачем та відповідачем виникли правовідносини.
З 01.10.2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
З таких обставин, суд вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії такою, що не відповідає вимогам законодавства.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 13.04.2016 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 10.03.2016 року №18-433 зп, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Прокуратуру», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд, -
П о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України 10.03.2016 року №18-433 зп.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1, перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» згідно довідки Генеральної прокуратури України від 10.03.2016 року №18-433 зп з розрахунку 90% від розміру місячної заробітної плати з 13 квітня 2016 року без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Суддя Н.Г. Таран