Постанова № 58333313, 10.05.2016, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
274/2544/16-а
Номер документу
58333313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 274/2544/16-а

Провадження № 2-а/0274/63/16

Постанова

Іменем України

10.05.2016 року м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Щербак Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1доБердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіпровизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд до відповідача - Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вказаним вище позовом. Просить визнати неправомірними дії та рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітної плати, зобов'язати здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданої ним довідки № 18/94 від 15.02.2016 року без обмеження граничного розміру.

Позовні вимоги мотивує тим, що позивач працював в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах з 06 грудня 1983 по 04 лютого 2014 року, наказом прокурора Житомирської області за №43 від 03.02.2014 року з 04.02.2014 року звільнений з органів прокуратури за власним бажанням на підставі ст.38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Пенсія була призначена позивачу 29.12.2003 року за вислугу років на підставі частини 1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ за № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», надав довідку № 18/94 від 15.02.2016 року, видану прокуратурою Житомирської області, однак отримав відповідь № 368/03-05 від 22.02.2016 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що на даний час відсутній затверджений Кабінетом Міністрів України порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури, а також, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру».

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання, та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до ухвали суду від 20.04.2016 року.

Від відповідача до суду надійшло заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає та просить суд відмовити в задоволенні позову. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.

Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку Бердичівському об'єднаному УПФ України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного заробітку з 29.12.2003 року.

У лютому 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Житомирської області від 15.02.2016 року №18/94, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу начальника відділу прокуратури Житомирської області.

Листом за № 368/03-05 від 22.02.2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на даний час відсутній.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» за № 1789-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Зокрема, відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Станом на день звернення позивача до Бердичівського об'єднаного УПФ із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавці актів України» за № 76-VIII, який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.

Зокрема, з 01.01.2015 року розмір пенсій за віком та вислугою років, які призначаються за нормами Закону України «Про прокуратуру» становить 60% заробітної плати.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Згідно частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у редакції від 01.01.2015р. частину вісімнадцяту ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України № 76-VIII зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною вісімнадцятою ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Посилання апелянта на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УШ є безпідставним, так як зазначена норма Закону стосується лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію і ніяким чином не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.

До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових Законів або внесення змін до чинних Законів за статтями 22,64 Конституції України не допускається.

Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду України від 27.01.2016 року (справа К/800/23512/14), від 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), від 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15), (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).

Закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та «передбачуваності».

За вказаних обставин, відсутність встановленого КМУ порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданої довідки № 18/94 від 15.02.2016 року про суму заробітної плати є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню, проте, перерахунок та виплата пенсії може бути проведена з дня звернення позивача до УПФ із відповідною заявою.

Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд , -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії та рішення Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 02.03.2016р. за № 980/03-07 щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки №18/94 від 15.02.2016р., виданої прокуратурою Житомирської області ОСОБА_1.

Зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Житомирської області № 18/94 від 15.02.2016 року з урахуванням проведених виплат, з 01.01.2016 року.

Стягнути з Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в дохід держави судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення до Житомирського Апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайсуд.

У разі застосування ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Щербак Д.С.